nemezis_walczyc_bedzie_o_blekitna_wstege - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

NEMEZIS WALCZYĆ BĘDZIE O BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ!
 
Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną w 1939 roku, na Torze Służewieckim w pierwszą niedzielę lipca 2019 roku odbędą się 75. Derby (G1, POL, kat. A), rozgrywane na klasycznym dystansie 2400 metrów, będące biegiem dla trzyletnich ogierów i klaczy pełnej krwi angielskiej. Wyścig po raz drugi z rzędu objęty został patronatem firmy Westminster.
Do tego prestiżowego wyścigu zgłoszono 17 koni, 13 ogierów i 4 klacze.
Najliczniejszą stawkę wystawił szkoleniowiec Adam Wyrzyk, liderujący w czempionacie trenerskim od trzech lat. Zgłosił on aż 5 wierzchowców (Gancegala, Alex Dream, Chada, Salasamana i Plontiera).
Po trzy konie do biegu o Błękitną Wstęgę zgłosił nestor służewieckich trenerów Andrzej Walicki (Nemezis, Planteę i Neptune) oraz trener Wojciech Olkowski (Arkano, Grossier i Un Beso).
Macieja Janikowskiego reprezentowały będą dwa wierzchowce (Makfire i Ophelia's Aidan), tyle samo, co trenera Piotra Piątkowskiego (Pride of Nelson i Sixte).
Po jednym koniu wystawili trenerzy: Janusz Kozłowski (Noble Eagle) i Emil Zahariev (Emiliano Zapatę).
Tegoroczne Derby zapowiadają się bardzo ciekawie, gdyż w tym roku nie ma zdecydowanego faworyta, a kilka koni (Plantea, Emiliano Zapata i Ophelia's Aidan) nie zostało sprawdzonych na dystansach powyżej 1600 metrów. W związku z tym ich predyspozycje dystansowe pozostają niewiadomą.

Nemezis dosiądzie brytyjski dżokej Fergus Sweeney, który zaznajomił się już ze Służewieckim Torem na początku maja. Wówczas, na należącym do Stajni Plavac ogierze Dark Blue, triumfował w biegu III grupy. Ten doświadczony jeździec w ciągu 23 lat startował w prawie 11,5 tysiąca gonitwach, wygrywając około 1000 biegów. Od 1994 roku konie dosiadane przez niego zarobiły niemal 7 milionów funtów. Najlepszy sezon zaliczył cztery lata temu, kiedy zgromadził na swoim koncie 761,660 funtów, osiągając 10% skuteczność w skali całego roku i wygrywając gonitwę rangi G1 - Betfred Sprint Cup ogierem Twighlight Son, stacjonującym obecnie jako reproduktor w  Cheveley Park Stud. Fergus Sweeney gustuje w nieco egzotycznych pod względem wyścigowym krajach - odwiedził już Mauritius, Singapur, Koreę, a podczas swojego ubiegłorocznego czteromiesięcznego pobytu w Indiach triumfował w tamtejszym Derby i Oaks.

Stare służewieckie porzekadło mówi, że Nagrodę Rulera wygrywa koń najszybszy, Derby koń najszczęśliwszy, a St. Leger - koń najlepszy. Który z siedemnastu wierzchowców, znajdujących się na derbowej liście, okaże się największym szczęściarzem? Dowiemy się już w pierwszą niedzielę lipca. Niewątpliwie Derby 2019 będzie bardzo ciekawe i emocjonujące, a intrygujący uczestnicy sprawiają, że żadne rozstrzygnięcie wyścigu nie powinno nas zaskoczyć.
 

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego