swiat_Winx 2 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Zapraszamy do zapoznania się z drugą odsłoną historii Winx – australijskiej czempionki, która za życia okrzyknięta została legendą. W poniższym artykule spróbujemy szczegółowo przybliżyć Wam jej karierę wyścigową w wieku dwóch i trzech lat.

WINX – KLACZ WSZECH CZASÓW

część 2

7-letnia już klacz Winx, o której pisaliśmy w listopadzie na naszej stronie, wciąż biega i zwycięża na południowej półkuli, a od 16 maja 2015 roku do 27 października 2018 nie przegrała ani jednej gonitwy. W tym tylko okresie zanotowała 29 wygranych w biegach najwyższej rangi – 22 triumfów w G1, sześć w G2 i jedno w G3.
W artykule przedstawimy szczegółowo jej karierę wyścigową w wieku dwóch i trzech lat, gdy dopiero zaczynała swoją przygodę ze ściganiem się.

Kariera dwuletnia - sezon 2013/2014

Winx rozpoczęła swoją spektakularną karierę 4 czerwca 2014 roku na torze Warwick Farm w Australii w wyścigu Ibis Milano Restaurant Handicap dla dwuletnich klaczy na dystansie 5 1/2 furlongów. Wygrała swój debiut o 3/4 długości przed Felines.

Link do Ibis Milano Restaurant Handicap: TU

Kolejnym, a zarazem ostatnim jej startem w wieku dwóch lat, był bieg, który rozegrany został dwa tygodnie później, 28 czerwca na torze Rosehill (AUS) na dystansie 7 furlongów. Ten wyścig również wygrała, tym razem ze znacznie większą przewagą, wynoszącą 1 1/2 długości.

Kariera trzyletnia - sezon 2014/2015

Jak wiadomo, na południowej półkuli sezony wyścigowe rozpoczynają się i kończą w innych terminach, niż u nas. Sezon trzyletni Winx rozpoczął się we wrześniu 2014, a zakończył pod koniec maja 2015 roku.
W wieku trzech lat Winx od razu została rzucona na "głęboką wodę". Zapisano ją bowiem do gonitwy rangi G2 - Coolmore Furious Stakes dla klaczy na dystansie 6 furlongów. Bieg rozegrany został 6 września w Randwick (AUS) w Sydney. Na ciężkiej bieżni klacz wygrała swobodnie, bijąc konkurencję o 2 3/4 długości.

Link do Furious Stakes: TU

W dwóch kolejnych startach Winx zajmowała drugie miejsca. Pasmo zwycięstw zostało bowiem po raz pierwszy przerwane 20 września na torze Randwick w wyścigu dla klaczy rangi G2 - Coolmore Tea Rose Stakes, na nawierzchni trawiastej i dystansie 7 furlongów. Przegrała wówczas o 3/4 długości do First Seal.
Ponownie drugie miejsce zajęła 4 października w wyścigu rangi G1 - Coolmore Flight Stakes, rozgrywanym na tym samym torze w Sydney. Była to gonitwa dla trzyletnich klaczy na dystansie 1 mili. Znów uległa swojej poprzedniej rywalce, First Seal, tym razem tracąc do niej aż 3 długości.
Po tych dwóch nieco mniej udanych występach, Winx otrzymała tzw. "letnią przerwę", trwającą do lutego 2015 roku. W połowie miesiąca zapisano ją do gonitwy dla klaczy rangi G2 - Liberty International Underwriters Light Fingers Stakes, rozgrywanej na dystansie 1 mili. Winx odniosła wówczas pierwszą znaczącą porażkę. Zajęła 7 miejsce, choć odległości między końmi były niewielkie i wynosiły kolejno: 3/4, szyja, szyja, 3/4, łeb.
Kolejny wyścig Winx odbył się na torze Warwick Farm w Australii. 28 lutego 2015 roku w biegu rangi G2 dla klaczy - Surround Stakes na dystansie 7 furlongów, australijska czempionka zajęła 5 miejsce, tracąc do swojej „odwiecznej” rywalki First Seal 4 3/4 długości.

Jakby na przekór dwóm słabszym występom, następny start Winx przewidziano w wyścigu rangi G2, gdzie stanęła w szranki również z ogierami. Bieg Cellarbrations Phar Lap Stakes rozgrywany był na krótkim dystansie 7 1/2 furlonga. Winx odnotowała dość niespodziewanie zwycięstwo, pokonując ogiera Hauraki o 1 3/4 długości.

Link do końcowej prostej w Phar Lap Stakes: TU

Następnie rozpoczęła się dla Winx droga do Oaks. Gniadoszkę zgłoszono do wyścigu dla klaczy rangi G1 - Vinery Stud Stakes, rozgrywanym na dłuższym dystansie 1 mili i 2 furlongów. Winx zajęła wówczas 5 miejsce, znów zostając pokonana m.in. przez First Seal, czy Fenway. Do tej ostatniej, zwycięskiej klaczy, straciła jednak tylko 2 długości, gdyż odstępy między końmi były niewielkie i wynosiły kolejno: łeb, 1 1/4, łeb i 1/2.
Winx do australijskiego Oaks przystępowała z pozycji faworytki, a jej szanse oceniano na 9-5. Wyścig rangi G1 rozgrywano na torze w Randwick, a jego dystans wynosił 1 mila i 4 furlongi. Niestety, gniada wojownicza zajęła w biegu drugie miejsce, tracąc 2 1/2 długości do outsiderki Gust of Wind, której szanse oceniano na 16/1.

Po Oaks statystyka startów Winx wyglądała dobrze, choć nie imponująco. Spośród wszystkich swoich siedmiu startów, tylko raz wygrała wyścig wyższej grupy. W związku z tym postanowiono cofnąć ją do ścigania się na nieco niższym szczeblu. Pojawiła się na torze Sunshine Coast (AUS), gdzie wystąpiła w gonitwie Sunshine Coast Guineas (G3) dla ogierów i klaczy na dystansie 1 mili. Wygrała ten wyścig łatwo o 1 3/4 długości.

Link do Sunshine Coast Guineas: TU

Trener i właściciele, zachęceni ponownie tym sukcesem, zapisali ją do wyścigu Queensland Oaks (G1) na torze w Doomben (AUS), rozgrywanym na dystansie 1 mili i 3 furlongów, który odbył się 30 maja. Winx pewnie triumfowała, pokonując o 3 1/2 długości klacz Ungrateful Ellen.