swiat_Winx 3 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Zapraszamy do zapoznania się z trzecią odsłoną historii Winx – australijskiej czempionki, która za życia okrzyknięta została legendą. W poniższym artykule spróbujemy szczegółowo przybliżyć Wam jej karierę wyścigową w wieku czterech lat.

WINX – KLACZ WSZECH CZASÓW

część 3

Sezon czteroletni Winx rozpoczęła 12 września 2015 roku. Od tej daty do ostatniego jej wyścigu, który miał miejsce 27 października 2018, nie przegrała ani jednej gonitwy. Zanotowała w tym czasie 27 wygranych w biegach najwyższej rangi, triumfując w wyścigach G1 (21 razy) oraz G2 (6 razy).

W tej odsłonie publikacji na temat wspaniałej klaczy skupimy się na sezonie czteroletnim, który na południowej półkuli trwał od września do października 2015 roku, a potem od lutego do maja 2016 roku.

Kariera czteroletnia

Jesienne miesiące 2015 roku, a także cały 2016 rok obfitował w liczne sukcesy niesamowitej Winx.

Sezon rozpoczęła od zwycięstwa na torze w Rosehill w Australii na dystansie 6 1/2 furlonga w wyścigu rangi G2 - Theo Marks Stakes. Klacz wystąpiła w licznej, 14 konnej stawce, biegnąc z numerem 8, co na tak krótkim dystansie nie ułatwiało jej zadania. Wygrała o łeb przed outsiderem, ogierem Sons Of John.

Link do gonitwy: TU

Trzy tygodnie później odniosła pewne zwycięstwo w 150. odsłonie Epsom Handicap (G1) na torze w Randwick, na dystansie 1600 metrów, gdzie triumfowała w 14-konnej stawce. Wygrała o 2 1/2 długości przed ogierem Ecuador i ponownie - tym razem trzecim na mecie - Sons Of Johna. Czas gonitwy był bardzo dobry i wyniósł 1'34"58. Winx niosła najwyższą wagę spośród klaczy, wynoszącą 57 kg (126 funtów). Jej trener, Chris Waller, skomentował ten wyścig z wielkim uznaniem dla swojej podopiecznej, odnotowując, że pomimo ciężkiego i długiego sezonu trzyletniego, kapitalnie rozpoczęła starty w sezonie czteroletnim, obejmując zwycięski kurs.

Kolejnym przystankiem dla Winx był bieg rangi G1, rozgrywany na torze w Moonee Valley - prestiżowy Cox Plate na zdecydowanie dłuższym niż poprzednio dystansie 1 mili i 2 furlongów, czyli ok. 2040 m. Winx ponownie startowała w licznej, czternastokonnej stawce i tym razem wygrała aż o 4 3/4 długości przed ogierem Criterion z Nowej Zelandii. Ta gonitwa zgromadziła międzynarodową obsadę, gdyż brały w niej udział konie z Irlandii (trzeci na mecie Highland Reel i jedenasty Arod), czy Francji (czwarty na celowniku Pornichet i ósmy Gailo Chop). W tym wyścigu Winx ustanowiła rekord toru, a czas wyniósł 2'02"98. Trener znów nie szczędził słów uznania dla swojej klaczy i stwierdził, że jest sportowcem na tak wysokim poziome, jakiego nie spodziewał się po niej, gdy była młodym koniem. Dżokej Winx, Hugh Bowman, powiedział po wyścigu, że już na 800 metrów przed metą był pewien zwycięstwa.

Po Cox Plate Winx uzyskała ocenę 123, co dało jej ósmą pozycję w rankingu Najlepszych Koni Wyścigowych Roku 2015. Była trzecią najwyżej ocenianą klaczą, przegrywając tylko z niesamowitą Treve i Beholder.
Zwycięstwo w Cox Plate na południowej półkuli rozpoczęło trzymiesięczną przerwę w wyścigach i do 13 lutego 2016 Winx odpoczywała i przygotowywała się do dalszych zmagań.

Po "wakacjach" Winx wystąpiła znów na krótszym dystansie, wynoszącym 7 furlongów. Miało to miejsce na torze w Randwick w wyścigu rangi G2 - Apollo Stakes. Odniosła ponownie pewny triumf, kontynuując zwycięską passę. Wygrała o 1 długość przed Solicit, pokonując poza tym 9 innych wierzchowców.

Kolejny wyścig klaczy również odbył się na torze w Randwick. Chipping Norton Stakes to bieg rangi G1, rozgrywany na dystansie 1600 metrów. Winx zwyciężyła o 1 1/2 długości w 12-to konnej stawce.

Jej dżokej, Bowman, który na stałe dosiada klaczy i który jeździł na wielu sławnych zwycięzcach, takich jak znany wszystkim So You Think, powiedział, że to najlepszy koń, z jakim miał do czynienia. Warto zaznaczyć, że w Chipping Norton Stakes Winx pokonała gościa z Irlandii - Dibayani oraz świetnego ogiera Hauraki, który zajął trzecie miejsce.

Następny występ Winx zaplanowano na 19 marca. Bieg kategorii G1, rozgrywany na dystansie 7 furlongów na torze w Rosehill, nosi nazwę George Ryder Stakes. Klacz ponownie pokonała w nim rywali, osiągając 1 1/2 długości przewagi nad ogierem Kermadec z Nowej Zelandii.

Na torze w Randwick 2 kwietnia 2016 roku rozegrano prestiżową gonitwę Doncaster Mile (G1), na dystansie 1 mili, gdzie na zwycięzcę czekała nagroda opiewająca na niebagatelną sumę 952 722 funtów. Winx łatwo wygrała ten bieg o 2 długości przed Happy Clapper, pokonując 13 innych wierzchowców.

Po wygranej w Doncaster Mile międzynarodowa ocena Winx podskoczyła ze 123 do 126 w skali międzynarodowej federacji wyścigowej (IFHA). Została wybrana najlepszym koniem wyścigowym na świecie wraz z ogierem California Chrome, którego sukcesy mogliście śledzić za pośrednictwem naszej strony. Główny handicaper Racing Victoria, Greg Carpenter, tak podsumował niesamowity wyczyn Winx:

"To niezwykle wysoka ocena jak dla klaczy. Jeśli przywołać wspaniałe klacze ostatniej dekady, takie jak Black Caviar, Treve, Zenyatta, Rachel Alexandra, czy Danedream, można dojść do wniosku, że tylko one były w stanie uzyskać ocenę 127 lub wyższą.".

Winx została po tym sezonie Australijską Czempionką Roku 2015/2016. Wybrano ją także Czempionką Średniodystansową.
Sezon czteroletni Winx był pasmem sukcesów, które zapoczątkowały wspaniały okres w jej karierze. W następnym odcinku dowiecie się, jakich niesamowitych rzeczy dokonała ta dzielna klacz w wieku pięciu lat.