swiat_Winx 4 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Zapraszamy do zapoznania się z czwartą odsłoną historii Winx – australijskiej czempionki, która za życia okrzyknięta została legendą. W poniższym artykule spróbujemy szczegółowo przybliżyć Wam jej karierę wyścigową w wieku czterech lat.


WINX – KLACZ WSZECH CZASÓW

część 4
Przyszedł czas na przyjrzenie się bliżej karierze Winx w sezonie 2016/2017. Jak już pisaliśmy w poprzednich artykułach, klacz od 16 maja 2015 do końca października 2018 nie zaznała goryczy porażki, ścigając się w prestiżowych gonitwach rangi G1 i G2 na południowej półkuli. Jej występy w wieku pięciu lat będą kontynuacją pasma sukcesów.

Kariera pięcioletnia
Sezon 2016/2017 Winx rozpoczęła 20 sierpnia 2016 roku na torze Randwick w gonitwie rangi G2 na dystansie 7 furlongów - Warwick Stakes. Do boju stanęło siedem koni. Winx na około 300 metrów przed metą objęła prowadzenie i wygrała bieg o 3 1/2 długości przed wałachem Hartnell.
Link do Warwick Stakes: TU


Następnie została zapisana do wyścigu Chelmsford Stakes, który miał miejsce 3 września 2016 roku, ale została skreślona, gdyż podczas treningów skaleczyła się w nogę. Wystąpiła za to 17 września w White Stakes – gonitwie rangi G1 na dystansie 1 mili. Zwyciężyła o 1 1/4 długości, wzbogacając swoich właścicieli o kolejne trofea. W tamtym momencie na koncie miała już „zarobionych” 7 milionów dolarów australijskich. Było to jej 11 rzędowe zwycięstwo.
Link do White Stakes: TUJuż 8 października odniosła kolejne zwycięstwo w skromnie obsadzonym biegu. Okazała się najlepsza spośród trzykonnej stawki, wygrywając pewnie o dwie długości przed Black Heart Bart na dystansie 1 mili i dwóch furlongów w Caulfield Stakes (G1).
Link do Caulfield Stakes: TU

Ostatni występ Winx w 2016 roku miał miejsce 22 października 2016 roku na torze Moonee Valley w prestiżowym Cox Plate – biegu rangi G1 na dystansie 1 mili 2 furlongów. Tym razem klacz czekało cięższe zadanie – musiała obronić zeszłoroczne zwycięstwo, a także stanąć w szranki z ogierem Hartnell, którego pokonała w sierpniu na torze w Warwick, ale jego forma znacznie poszła w górę i typowany był na
jednego z głównych faworytów do wygrania Melbourne Cup. Oprócz niego do wyścigu zapisano jeszcze kilka bardzo dobrych koni, zwycięzców G1, jak: Black Heart Bart, Hauraki, Lucia Valentina, czy Yankee Rose. Okazało się, że także i w tym wyścigu Winx nie dała szans rywalom, pokonując Hartnella aż o 8 długości! Zanotowała tym samym już trzynastą rzędową wygraną. Aż 9 spośród zwycięskich gonitw były wyścigami rangi G1. Tym samym wyprzedziła pod względem wygranych i zarobków Black Caviar oraz So You Think.
Link do Cox Plate 2016: TU

Timeform zwiększył jej rating do 133 punktów, a IFHA przyznał Winx początkową ocenę 130, którą następnie zwiększono do 132, co sprawiło, że gniadoszka zajęła najwyższe miejsce w rankingu klaczy biegających po trawie (turfie) na świecie w 2016 roku, otrzymując największą ilość punktów w swojej kategorii w historii dyscypliny. Kiedy zapytano dżokeja Winx, Hugh Bowmana, o tajemnicę jej sukcesów, odparł krótko: "Ma doskonale zbalansowaną sylwetkę, galopuje lekko i posiada niesamowite przyspieszenie. Ale to wola zwycięstwa oraz determinacja sprawiają, że jest tak dobra. Nigdy dotąd nie jeździłem na tak wspaniałym koniu."
Po drugim rzędowym zwycięstwie Winx w Cox Plate, nastąpiła tradycyjna przerwa na najgorętsze miesiące, jaką dostają konie ścigające się w Australii. Klacz do treningu wróciła w styczniu 2017 roku.

Pierwszy start gniadoszki w nowym roku kalendarzowym zaplanowano na 11 lutego w gonitwie Apollo Stakes, rangi G2, rozgrywanej na dystansie 7 furlongów na torze w Randwick. Zadecydowano jednak o przełożeniu daty wszystkich wyścigów na 13 lutego z powodu ekstremalnych upałów, jakie panowały w rejonie Sydney. Jak nietrudno się domyślić, klacz ponownie odniosła zwycięstwo, po raz kolejny pokonując Hartnella, tym razem o 2 3/4 długości. Po wyścigu dżokej Bowman powiedział: "Moim jedynym zmartwieniem w trakcie wyścigu było tempo, którego trochę brakowało. Klacz galopowała jednak jak zawsze dobrze i to nam pomogło. Trener Chris Waller i jego zespół wykonali świetną robotę, przygotowując Winx po dość długich wakacjach i przerwie w wyścigach. Dla mnie to, że mogę być
częścią jej sukcesu, jest prawdziwym zaszczytem."
Link do Apollo Stakes: TU

Kolejnym wyścigiem klaczy był występ w Norton Stakes (G1), rozgrywanym na dystansie 1 mili na torze w Randwick. Przed samym biegiem intensywnie padał deszcz i trener, obawiając się o zdrowie oraz bezpieczeństwo klaczy, wahał się, czy jej nie wycofać. Obszedł tor, sprawdzając bezpieczeństwo nawierzchni, po czym zadecydował, że pozwoli Winx wystąpić. Intuicja  go nie pomyliła, bowiem wspaniała gniadosza pewnie triumfowała, pokonując o dwie długości Lasqueti Spirit. Jej główny rywal, Hartnell, nie poradził sobie z ciężkimi warunkami gonitwy oraz grząskim torem i zajął ósme miejsce, tracąc do zwycięskiej klaczy aż 9 długości. To zwycięstwo powiększyło dorobek Winx do 15 rzędowych wygranych. Dzięki temu pokonała legendarnego Phar Lapa, który w latach swojego panowania zanotował 14 rzędowych triumfów, oraz zrównała się z epokowymi Carbine i Bernborough. Sumę zarobionych dla swoich właścicieli pieniędzy zwiększyła do 9,8 miliona dolarów australijskich, a była to jej 10 wygrana w gonitwie kategorii G1.
Link do Norton Stakes: TU

Następnym przystankiem w sezonie okazał się wyścig rozgrywany na obiekcie w Rosehill - George Ryder Stakes (G1) na dystansie 7 1/2 furlongów. Warunki ponownie były ciężkie, a tor grząski. Winx miała zmierzyć się z sześcioma rywalami, w tym z mistrzem sprintu Chautauqua i zwycięzcą G1 - Le Romainem, który lubił taką nawierzchnię. Klacz ponownie jednak nie dała szans przeciwnikom. Pokonała Le Romaina o 7 1/4 długości, a Chautauquę o 8 1/2 długości. Po tym wyścigu suma jej wygranych przekroczyła 10 milionów dolarów australijskich. Timeform ocenił dokonania Winx na 134 punktów, co jest niebywale wysoką notą dla klaczy.
Link do George Ryder Stakes: TU
Sezon zakończyła 8 kwietnia w prestiżowej gonitwie Queen Elizabeth Stakes (G1), rozgrywanej na torze w Randwick na dystansie 1 mili i 2 furlongów. Tym razem nawierzchnia była dobra, a klacz pokonała swego odwiecznego rywala Hartnella o 5 1/4 długości.
Link do Queen Elizabeth Stakes: TU

Po tym sezonie IFHA ponownie przyznała Winx ocenę 132. W światowym rankingu najlepszych folblutów na 2017 rok, Winx zajęła drugie miejsce za niesamowitym Arrogate oraz została wybraną najlepszą klaczą na świecie oraz najlepszą klaczą na turfie. Ponownie została odznaczona tytułem Australijskiego Konia Roku, stając się czwartą klaczą (po Sunline, Makybe Diva i Black Caviar), która dwukrotnie zdobywała ten tytuł.

Trener Waller i dżokej Bowman również zwyciężyli w czempionacie na najlepszego trenera i dżokeja 2017 roku wygrywającego gonitwy rangi G1.

W następnym odcinku dowiecie się, jakich niesamowitych rzeczy dokonała ta dzielna klacz w wieku sześciu lat.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego