swiat_Winx 5 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Zapraszamy do zapoznania się z piątą odsłoną historii Winx – australijskiej czempionki, która za życia okrzyknięta została legendą. W poniższym artykule spróbujemy szczegółowo przybliżyć Wam jej karierę wyścigową w wieku sześciu lat.


WINX – KLACZ WSZECH CZASÓW

część 5
W poprzednich artykułach przedstawialiśmy imponującą karierę wspaniałej klaczy Winx, która toczy się nadal z nie mniejszym powodzeniem. Od 16 maja 2015 roku nie zaznała ona goryczy porażki. Ostatnie zwycięstwo odniosła kilka dni temu, 19 lutego 2019 w gonitwie Apollo Stakes (G2), którą wygrała po raz trzeci. Był to zarazem jej 30 triumf z rzędu.


Kariera sześcioletnia - sezon 2017/2018


Karierę sześcioletnią Winx rozpoczęła 19 sierpnia 2017 roku w biegu rangi G2 - Warwick Stakes na torze w Randwick. Odniosła wówczas 18. zwycięstwo, a suma wygranych przez nią pieniędzy przekroczyła 13 milionów dolarów. Co jednak należy podkreślić, triumf nie przyszedł jej łatwo. Warwick Stakes jest rozgrywany na dość krótkim dystansie 7 furlongów,  a klacz spóźniła start i już na początku wyścigu straciła do reszty stawki około cztery długości. Dżokej Hugh Bowman musiał się napracować, by zmobilizować klacz do większego wysiłku. Na około 300 metrów przed metą Winx była ostatnia, ale tuż przed celownikiem włączyła swoją "przerzutkę" i wygrała o szyję przed ogierem Foxplay.
Link do Warwick Stakes - TU

Trener Waller zaniepokoił się problemami startowymi Winx i postanowił założyć klaczy nauszniki, które miały pomóc jej się zrelaksować i które do tej pory nosiła jedynie na treningach.

Następny start Winx miał miejsce 2 września w Chelmsford Stakes (G2) na dystansie 1 mili. W tym wyścigu klacz dobrze wystartowała i ulokowała się tuż przed drugim faworytem gonitwy, Red Excitementem. W dystansie jednak ogier przyspieszył i minął Winx. Na prostej klacz zaczęła atakować, ale około 200 metrów przed celownikiem wciąż miała 3 długości straty, a dodatkowo dżokej zgubił bat. Musiał skupić się na posyle, który jednak w zupełności wystarczył, by Winx wygrała o 1 długość przed Red Excitementem. Po wyścigu dżokej Bowman powiedział: "W ostatnim biegu na prostej finiszowej nie miałem żadnych obaw, ale dziś naprawdę się bałem. To, co Winx przed chwilą zrobiła, było niesamowite. Oczywiście wszystko, co robi, jest niesamowite, ale tym razem brakuje mi słów... Red Excitement zrobił doskonały wyścig, niemalże poruszył niebo i ziemię. Czułem się komfortowo w pierwszej części biegu, ale widziałem, co się dzieje przede mną, więc na około 900 metrów przed metą zacząłem się zbliżać. Koncentrowałem się jedynie na tym, by utrzymywać Winx we właściwym rytmie, ale kiedy włączyła przerzutkę 150 metrów przed metą, było to po prostu uczucie nie do opisania."
Link do Chelmsford Stakes - TU.

Kolejny start Winx zaplanowano na 16 września w prestiżowym wyścigu George Main Stakes (G1) na dystansie 1 mili. Klacz przystępowała do niego w roli murowanej faworytki. Ponownie miała się zmierzyć z Red Excitementem i Foxplay'em. Red Excitement ponownie narzucił mocne tempo. Winx nie szła w wyścigu tak, jakby życzył sobie dżokej. Bowman pobudził ją batem na ok. 600 metrów przed metą, jednak klacz zostawała w końcu stawki, tracąc około 8 długości do Red Excitementa. Wydawało się, że Winx wolno reaguje na pobudzanie przez dżokeja, ale na ostatnich metrach wydłużyła krok i wygrała o 1 1/4 długości przed Happy Clapperem. Dopiero trzeci na metę wpadł Foxplay ze stratą 5 3/4 długości do zwyciężczyni. Red Excitement nie wytrzymał narzuconego przez siebie tempa i ostatecznie zajął 7 miejsce ze stratą 9 1/4 długości do Winx. W tym wyścigu padł rekord toru, gdyż klacz pokonała 1600 metrów w czasie 1:33,65.
Link do gonitwy George Main Stakes - TU.

W październiku klacz zadebiutowała na torze wyścigowym w Flemington w Turnbull Stakes (G1) na dystansie 1 mili i 2 furlongów. Trener Winx widząc, że jego podopieczna odzyskuje równowagę wewnętrzną, postanowił zdjąć jej nauszniki. W tej gonitwie rozgromiła ona rywali, wygrywając o 6 1/2 długości.

Link do Turnbull Stakes - TU.

Kolejny występ fenomenalnej klaczy zaplanowano na 28 października. Zwiększył on jej zwycięską passę do liczby 22, bowiem kolejny raz wygrała wówczas Cox Plate (G1) na dystansie 1 mili i 2 furlongów.


Osiągnęła doskonały czas 2:02.94, tym samym poprawiając swój własny rekord z 2015 roku na dystansie 2040 metrów. Było to jej 15 zwycięstwo w wyścigu rangi G1. Zrównała się tym samym z rekordem Black Caviar. Po biegu trener powiedział: "To nie było łatwe zwycięstwo. Trzeba być naprawdę dobrym koniem, by walczyć z tak doskonałym wyścigowcem, jakim jest Humidor, którego pokonała o 1/2 długości."

Link do Cox Plate 2017 - TU.

Po tym wyścigu nastąpiła przerwa w startach, jak to ma miejsce w Australii. Początkowo planowano, by Winx rozpoczęła sezon w Apollo Stakes w lutym 2018 roku. Niestety stały dżokej klaczy, Bowman, został zawieszony za wcześniejsze wykroczenia wyścigowe, a trener nie chciał, by kto inny dosiadał jego ulubienicy. Szkoleniowiec postanowił opóźnić jej sezonowy debiut i poczekać, aż minie kara dla dżokeja.

Winx wystartowała więc w marcu w Norton Stakes (G1) na dystansie 1 mili. Miała się zmierzyć z silnymi rywalami, m.in. ze zwycięzcą Victoria Derby - Prized Icon. Zwyczajowo zebrała się z resztą stawki, by na zakręcie zacząć poprawiać od pola. Na prostej łatwo wyprzedzała inne konie i wygrała o 7 długości przed derbistą. To był jej 16 triumf w gonitwie rangi G1. Pokonała tym samym klacz Black Caviar. Dżokej Bowman tłumaczył, że imponujące zwycięstwo wynikało między innymi z miękkiego toru, jaki klacz preferuje.
Link do Norton Stakes - TU.
Następny start miał miejsce 24 marca w George Ryder Stakes (G1) na dystansie 7 1/2 furlonga. Okazało się, że stanowił on dla Winx 17 wygraną w karierze w gonitwie najwyższej rangi, dzięki czemu pobiła rekord świata, który dotychczas dzieliła z niezwykłym ogierem John Henry. Dżokej po gonitwie nazwał ten bieg taktycznym, gdyż usadowił się po starcie na samym końcu sześciokonnej stawki. Prowadził Invicible Gem, któremu na ogonie siedział Happy Clapper. Winx wrzuciła swoją "przerzutkę" na około 300 metrów przed metą i wygrała łatwo o 4 długości przed Happy Clapperem.
Link do George Ryder Stakes - TU.

Po tym zwycięstwie właściciele i trener Winx rozważali, czy nie wysłać klaczy w czerwcu do Anglii na festiwal wyścigowy Royal Ascot. Ostatecznie jednak zrezygnowali z tej opcji, gdyż szkoleniowiec obawiał się, jak Winx zniesie trudy podróży, stres i okres kwarantanny. Gra wydawała się nie warta świeczki i stwierdzono, że nie opłaca się narażać klaczy na ryzyko i niedogodności jedynie po to, by mogła wystąpić w jednym lub dwóch wyścigach.

Fenomenalna Winx wystartowała 14 kwietnia w Queen Elizabeth Stakes (G1) i to był jej ostatni występ w sezonie. Wyścig rozgrywano na dystansie 1 mili i 2 furlongów. Winx miała zmierzyć się z 9 rywalami. Po starcie dżokej Bowman ulokował się z nią na końcu stawki, a Gailo Chop poprowadził dobrym tempem. Na ok. 800 metrów przed metą Winx i jej główny rywal z ostatnich wyścigów, Happy Clapper, zaczęli przesuwać się do czoła stawki. Clapper po zakręcie galopował przy kanacie, a klacz prowadzona była po zewnętrznej części toru. Winx na prostej włączyła swoją przerzutkę i wygrała o 3 3/4 długości przed prowadzącym wyścig Gailo Chopem, a Happy Clapper stracił do drugiego na mecie rywala długość szyi. To zwycięstwo było 25. rzędowym triumfem Winx.
Link do Queen Elizabeth Stakes - TU.


Po tym kolejnym udanym sezonie Winx otrzymała ocenę 130 w światowym handicapie, co uczyniło ją najwyżej ocenianym koniem na świecie. Stała się też drugim wierzchowcem po Black Caviar, który uzyskiwał tą wysoką ocenę w trzech kolejnych latach.
W październiku 2018 roku po raz trzeci z rzędu otrzymała tytuł Australijskiego Konia Roku sezonu 2017/2018. Dodatkowo uznano ją Czempionką Australijskich Koni na Średnim Dystansie.

Już w kolejnym odcinku dowiecie się, co niesamowitego zdziałała Winx w kolejnym sezonie i jakie nowe rekordy ustanowiła, kontynuując swą historyczną karierę.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego