156.0-180.0-19.50

STAJNIA

Pegaz II

Nemezis (IRE) to gniada klacz irlandzkiej hodowli, urodzona 28.04. 2016 roku po cenionym ogierze Sea The Stars od Rezyana po Redoute's Choice. Wyhodowana została przez T. Colemana, a należy do AMP Invest Sp. z o.o. (stajnia Pegaz II).

Klacz jest jednym z trzech koni, które do walki posyła trener Andrzej Walicki. To rekordzista wśród służewieckich szkoleniowców, jeśli chodzi o liczbę wierzchowców wygrywających Derby. Do startu przygotowywał on aż 12 triumfatorów biegu o Błękitną Wstęgę!

Nemezis zanotowała w karierze pięć występów, dwa razy jako dwulatka i trzy razy w bieżącym sezonie. W swoim debiucie zajęła trzecie miejsce w gonitwie II gr. na dystansie 1300 metrów. Następnie wygrała bieg II grupy, na długim jak dla dwulatków dystansie 1600 m.

Sezon trzyletni rozpoczęła od zajęcia trzeciego miejsca w Memoriale Tomasza Dula (gr. I, 1600 m). Po Nagrodzie Irandy (I gr., 2000 m) wydawało się, ze klacz upodobała sobie zajmowanie trzecich lokat, gdyż została pokonana w tej gonitwie przez dwa ogiery: Salasamana i Grossier. Warto zaznaczyć jednak, że pobiła polskiego Noble Eagle.

Ostatni start Nemezis przed Derby miał miejsce w Nagrodzie Soliny (kat. B, 2200 m) dla trzyletnich klaczy. Wygrała łatwo, pokonując rywalki o 4 długości. Osiągnęła też dobry czas w wyścigu rozegranym solidnym tempem.

Nemezis dosiądzie brytyjski dżokej Fergus Sweeney, który zaznajomił się już ze Służewieckim Torem na początku maja. Wówczas, na należącym do Stajni Plavac ogierze Dark Blue, triumfował w biegu III grupy. Ten doświadczony jeździec w ciągu 23 lat startował w prawie 11,5 tysiąca gonitwach, wygrywając około 1000 biegów. Od 1994 roku konie dosiadane przez niego zarobiły niemal 7 milionów funtów. Najlepszy sezon zaliczył cztery lata temu, kiedy zgromadził na swoim koncie 761,660 funtów, osiągając 10% skuteczność w skali całego roku i wygrywając gonitwę rangi G1 - Betfred Sprint Cup ogierem Twighlight Son, stacjonującym obecnie jako reproduktor w  Cheveley Park Stud. Fergus Sweeney gustuje w nieco egzotycznych pod względem wyścigowym krajach - odwiedził już Mauritius, Singapur, Koreę, a podczas swojego ubiegłorocznego czteromiesięcznego pobytu w Indiach triumfował w tamtejszym Derby i Oaks.