media 11 wrzesnia 2006 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

zmdm.com.pl  11 09 2006 r.


 
Nagroda Liry (Oaks) -
dubla jakich mało

 Tegoroczny Oaks był jednocześnie dystansowym sprawdzianem przed Derby i być może także z tej przyczyny na Jego starcie stanęło aż 13 klaczy.
 
Pięć pierwszych na celowniku stoczyło porywający pojedynek, dostarczając widzom wyjątkowej dawki adrenaliny. Polskiej hodowli i własności (Andrzej Zieliński), choć urodzona w Niemczech i legitymująca się francusko - irlandzkim pochodzeniem siwa DESERT DABBY (Linamix - Desert Kaya po Bikala) tworzy zgrany duet z dżokejem Piotrem Krowickim. Najlepszy dowód, że to właśnie ta para blisko 2 miesiące wcześniej poprawiła rekord toru Magna Racino, zdobywając austriacki Oaks (2000m - 2'01.8"). W Warszawie wygrana przyszła z równie dużym trudem, co nie oznacza wcale, że była dziełem przypadku. Podopieczna Janusza Kozłowskiego najpierw udowodniła swoją wyższość nad liczoną Moxą (osłabła przed wejściem w drugi zakręt), potem odparła atak przygotowywanej przez tego samego trenera silnej Night Dreams, by na końcowych metrach obronić się przed szturmem ostro finiszującej polem Dżenl Blue. W decydującej rozgrywce uczestniczyły także interesująca Beeline i stylowa Blagierka, która tym razem miała najmniej szczęścia.
 
Dwie klacze trenera Kozłowskiego i trzy Andrzeja Walickiego tworzą żeńską elitę rocznika. W tej piątce mamy dwie wychowanki Andrzeja Zielińskiego i dwie klacze o całkowicie „świeżych" dla krajowej hodowli rodowodach.
 
Surowa, niezwykle selekcyjna rozgrywka i bardzo twarda walka od startu do samej mety batalii o dębowy laur Liry, każe zadać pytanie: czy w trzy tygodnie najlepsze klacze zdołają zregenerować siły i z powodzeniem stawić czoła ogierom z rocznika? Wydaje się, że będzie im trudno, ale przesądzanie zawczasu sprawy nie ma większego sensu. Lepiej szykować krawaty i kapelusze, rezerwując pierwszą październikową niedzielę na magiczne sportowe emocje, jakie niezmiennie towarzyszą Nagrodzie Derby.
 

Jacek
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego