media 18 kwietnia 2018 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

torsluzewiec.pl   18.04.2018 r.

Rozwojowa, rodzinna Stajnia Pegaz II

środa, 18 Kwiecień, 2018

Anna Zielińska, prowadząca rodzinną stajnię Pegaz II, należącą do braci Andrzeja i Ryszarda Zielińskich oraz ich żon Joanny i Kamili, zajęła w ubiegłorocznym czempionacie 16 miejsce z dorobkiem 15 zwycięstw i 11 drugich miejsc w 73 startach! Gwiazda stajni, trzyletnia Furia była niepokonana na Służewcu w pięciu startach!  Do sezonu 2018 Pegaz II zgłosiła 20 koni.

Czy wszystkie trenowały już od końcu ub. roku – pytamy Annę Zielińską.

Nie, przed miesiącem przyszły cztery dwuletnie klacze. Na padokach w Nowej Wronie jest jeszcze jeden dwuletni ogier, który przybędzie trochę później.

Liderką pani stajni pozostanie oczywiście niepokonana w ub. sezonie w pięciu startach na Służewcu, zwyciężczyni Oaks Furia?

To się okaże, bo zobaczymy, jak się będą spisywać trzylatki. Jeśli chodzi o Furię to dobrze przezimowała. Ponieważ jest w kategorii A, więc najpierw wystartuje najpewniej w Golejewka, ale bardziej się nastawiamy na wyścigi dla klaczy w II połowie sezonu. Nie chcemy jej zbytnio eksploatować, bo jesienią odejdzie do hodowli.

Jak pani ocenia pozostałe trzy konie czteroletnie?

Black Beauty to duża (170 cm w kłębie), ale delikatna klacz. Będzie biegać mało, tylko w wybranych gonitwach. Startuje z III grupy.

Circle Centuria po sezonie przyszła ze stajni Małgorzaty Łojek. Dobrze pracuje, ale trudno snuć jakieś zbyt optymistyczne prognozy, bo w ub. roku jesienią nawet w IV grupie nie wygrała. No ale, wcześniej była druga za Furią w Novary, więc jakaś nadzieja jest, że w tym roku coś wygra.

Percy to trudny koń, ale całkiem ładnie radził sobie w ub. roku. Wygrał Nagrodę Villarsa (I gr.) i był trzeci w Łeb w Łeb. Uważam, że nie powinien gorzej biegać.

Ma pani w treningu cztery trzylatki, z których trzy w wieku dwóch lat wygrały po jednym wyścigu, a czwarty dopiero zadebiutuje. Jakie w nich pokłada pani nadzieje?

Myślę, że są bardzo obiecujące. Brat derbisty Patronusa, Parys, wygrał Próbną oraz był trzeci w biegu o Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dakar wygrał w drugiej grupie i był drugi w pierwszej. Oba znajdą się w pierwszym zapisie do Derby, a później wyścigi zweryfikują ich możliwości. Jeszcze nie zdecydowałam, w jakich gonitwach najpierw wystąpią. Natomiast Zaya zacznie sezon od Nagrody Dżamajki (II gr.). Debiutant Tahir to późny koń, ale jeżeli zdążymy, to wystąpi wyścigu dla trzylatków, które nie biegały.

Najwięcej w stajni jest dwulatków, bo aż 11, w tym cztery irlandzkie i jeden niemiecki. Będzie z nich pociecha?

Mam taką dużą nadzieję. Na takiej podstawie można budować przyszłość stajni. Mają bardzo obiecujące rodowody i eksterierowo ładnie się prezentują. Najwcześniej do startu wyjdą chyba Emperrato (po tym samym ojcu Holy Roman Emperor, co świetny sprinter Emperor Ajeez) oraz Decepticon po Princess of Ecosse od Dessert Daby. Fruwające pochodzenie ma Nemezis po Sea the Stars od Rayzany, która kosztowała prawie 100 tys. euro. Ona wystartuje później, bo przyszła z padoków dopiero miesiąc temu. Późniejsze generalnie są „ecossy”, a wśród nich brat Patronusa i Parysa, Phoenix.

Kto będzie jeździł w pani stajni?

Od grudnia pracuje w mnie praktykantka dżokejska Daria Panczew, która też będzie dosiadać części koni. Będę też korzystać z gościnnych dosiadów czołowych dżokejów.

Podczas inauguracji wystąpi pięcioletni Naf. W jakiej jest formie?

Zima dała nam się we znaki, jeszcze przed miesiącem w nocy zdarzały się temperatury -15 stopni, więc trudno, żeby był wyfitowany, jednak starsze konie nie potrzebują wiele czasu, by osiągnąć dyspozycję startową. Traktuję ten wyścig jako przetarcie, ale jeśli trafił na rywali będących w podobnej formie jak on, to może się gdzieś z przodu załapać. Jeśli mu się nie powiedzie, nie będę załamywać rąk.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiał Islander
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego