media 7 lipca 2013 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:


torsluzewiec.pl   7 lipca 2013 r. (fragmenty)

DERBOWY DUBLET TRENERA WALICKIEGO
Po sześciu latach od zwycięstwa San Moritza, znów po wyścigu Derby triumfował trener Andrzej Walicki. Nieoczekiwanie łatwo wygrał Patronus przed Kundalini. Główny faworyt wyścigu, Pillar, musiał się wysilić, żeby wyprzedzić tuż przed celownikiem Tymona, który pierwszy zaatakował na ostatniej prostej.

Było to jedenaste zwycięstwo konia Walickiego w Derby na Służewcu. Dublet w najważniejszym wyścigu dla trzylatków zanotował on po raz drugi w karierze. W 2005 r. wygrał Dżesmin przed Sodaną.

Tak więc potwierdziła się opinia hodowcy Andrzeja Zielińskiego, którą wydał już w ubiegłym roku, że w wieku trzech lat z dwójki jego koni, synów Ecosse'a, lepszy będzie Patronus. Jednak właśnie Patronusa, a nie Pillara, zimowego faworyta na Derby, sprzedał Zieliński Ukraińcowi Konstantinowi Zgarze w grudniu ub. roku, czego pewnie teraz żałuje. W wywiadzie, który przeprowadziliśmy z nim przed Derby, potwierdził, że niedoszacowuje i nie do końca wierzy w Pillara. Zauważył też, że lekko jechany w poprzednim starcie Patronus może Derby wygrać. Natomiast Walicki nam powiedział, że czuje przez skórę, że Patronus będzie się w tym najważniejszym wyścigu poważnie liczył. Intuicja go nie zawiodła.

Do pięknego zwycięstwa poprowadził Patronusa dżokejski mistrz Piotr Piątkowski, dla którego było to trzecie zwycięstwo w Derby na Służewcu. Wcześniej wygrał na San Moritzu (2007) i Sorosie (2009).

Derby '2013 zakończyły się sukcesem polskiej hodowli, bo trzy pierwsze konie zostały wyhodowane w naszym kraju. Ponadto szóste i ósme miejsce zajęły także wyhodowane w Polsce Suo i Just Love.

W imieniu patrona Derby, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, zwycięskiego Patronusa udekorowała podsekretarz stanu Irena Wóycicka, w towarzystwie posła Michała Szczerby, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds Wyścigów Konnych i Jeździectwa, prezesa Totalizatora Sportowego Wojciecha Szpila, prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Feliksa Klimczaka i dyrektora Oddziału TS Wyścigi Konne Warszawa- Służewiec Włodzimierza Bąkowskiego.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego