media hodowca roku 2013 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

torsluzewec.pl   2 grudnia 2013 r. (fragment)


HODOWCA ROKU 2013


Po raz drugi z rzędu największe sukcesy spośród polskich hodowców odniósł Andrzej Zieliński, prowadzący stadninę Pegaz w Nowej Wronie k. Nasielska.
W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy miał tylko jednego mocnego reprezentanta, zimowego kandydata na Derby Pillara (Ecosse-Palixodia/Linamix), tym razem, mówiąc językiem sprawozdawców sportowych, na jego korzyść punktowało kilka koni. Rewelacją sezonu okazał się Patronus (Ecosse-Princes of Java/Java Gold), zwycięzca Derby i Wielkiej Warszawskiej, którego Zieliński sprzedał na początku tego roku Ukraińcowi Konstantinowi Zgarze. Czołowym trzylatkiem był także Pillar (drugi w Rulera, pierwszy w Iwna oraz trzeci w Derby i St. Leger).

Z dwulatków z dobrej strony pokazał się przede wszystkim Predator (brat Pillara), zwycięzca Próbnej i Nemana. Niestety, nie udał się powrót na tor po 1,5-rocznej przerwie spowodowanej kontuzjami świetnie zapowiadającego się, niepokonanego w wieku dwóch lat Prince of Ecosse (Ecosse-Princess Dancer/Suave Dancer). Wygrał on co prawda swój pierwszy tegoroczny wyścig (II gr.) w dobrym stylu i czasie (1800 m – 1’50), ale w kolejnej mocnej próbie (Nagroda Demona Cluba, I gr., 2000 m – 2’04,3) był czwarty. Przegrał ze zwycięskim trzylatkiem Jovellem tylko o dwie długości i szyję, ale Zieliński i trener Maciej Janikowski doszli do wniosku po tym występie, że dalsze bieganie może się dla Księcia źle zakończyć. Dlatego wrócił on w sierpniu do macierzystej stadniny, gdzie od nowego roku zadebiutuje w roli reproduktora.
Ponadto z koni hodowli Zielińskiego dwa zwycięstwa odniosła w IV grupie trzyletnia Bilberry (Ecosse-Beeline/Belenus), która zaczęła się ścigać właściwie dopiero jesienią, oraz jedno dwulatka Dabby (Ecosse-Desert Dabby/Linamix). Nie zdołały wygrać gonitwy w wieku dwóch lat Baritone (Ecosse-Becky Gold/Java Gold) oraz Pantera (siostra Patronusa), ale i one w przyszłym sezonie mogą rozwinąć skrzydła.

Drugie miejsce w rywalizacji hodowców bezapelacyjnie zajął zadomowiony w Polsce od ponad 20 lat Hindus Kishore Mirpuri. Jego Kundalini (Belenus-Kantaya/Croco Rouge) okazała się najlepszą klaczą sezonu 2013. Wygrała Soliny, Oaks i dwukrotnie była druga za Patronusem w głównych gonitwach sezonu, Derby i Wielkiej Warszawskiej.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego