news_04_08_2021 Odszedł Galileo - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Kilka dni po tym jak na warszawskim Służewcu najważniejszą gonitwę dla trzyletnich koni pełnej krwi angielskiej - Nagrodę Derby (kat. A, 2400 metrów) - wygrał ogier Guitar Man (IRE), syn Galileo od Beauty Bright po Danehill, świat wyścigów konnych obiegła smutna wiadomość.

Odszedł Król
Galileo (IRE) - 1998-2021

10 lipca 2021 roku, w wieku 23 lat, odszedł najlepszy reproduktor ery nowożytnej, ogier Galileo (IRE), syn sławnego Sadlers Wells'a od Urban Sea po Miswaki. Na początku roku 2021 Galileo nabawił się poważnej kontuzji przedniej nogi. Niestety uraz nie reagował na leczenie i właściciele słynnego reproduktora 10 maja 2021 roku podjęli decyzję o dokonaniu eutanazji. Oświadczenie Coolmore brzmiało tak: "Niestety nasz światowej sławy reproduktor Galileo został dziś uśpiony ze względów humanitarnych z powodu przewlekłego, niereagującego, wyniszczającego urazu lewej przedniej nogi”. W tym roku Galileo zakończył swój 20. sezon stanówkowy w Coolmore.
Galileo to koń urodzony w purpurze. Przyszedł na świat 30 marca 1998 roku jako syn wybitnego Sadler's Wells'a po Northern Dancer od Fairy Bridge po Bold Reason. Był trzecim potomkiem fenomenalnej Urban Sea po Miswaki od Allegretta po Lombard. Urban Sea to jedna z najlepszych klaczy naszych czasów. Biegała długo, bo aż do 5 roku życia, na 22 starty 8 razy wygrywając, 4 razy zajmując drugie miejsce i trzykrotnie trzecie. Zarobiła jak na lata 90-te bardzo dużą kwotę - 1 713 548 dolarów. Wygrała Piaget D'Or (Fr), Prix De La Seine (Fr), Prix De L'Arc De Triomphe (Fr-G1), Prix Exbury (Fr-G3), Prix Gontaut Biron (Fr-G3), Prix Du Fonds Europeen De L'Elevage (Fr) i Prix D'Harcourt (Fr-G2). W 2001 roku została wybrana Najlepszą Matką Stadną w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Oprócz wspaniałego Galileo, Urban Sea dała w 2006 roku wybitnego Sea The Stars (IRE), ojca naszej wspaniałej Nemezis. Niestety, 2 marca 2009 roku Urban Sea odeszła z powodu komplikacji poporodowych, wydając na świat utalentowanego Born To Sea.Ojciec Galileo, amerykańskiej hodowli Sadler's Wells, ur. w 1981 roku biegał z powodzeniem w Europie. Zarobił na torach ponad 663 000 dolarów. Wygrał m.in. Beresford Stakes, Derrnstown Stud Derby Trial, Irisz 2000 Guineas, Eclipse Stakes i Golden Fleece Phoenix Champion. W 1984 roku został wybrany Czempionem Milerów we Francji. W roku 1990, a następnie w latach 1992-2002 przyznawano mu tytuł Czempiona Reproduktorów. Odszedł śmiercią naturalną w wieku 30 lat. Zostawił po sobie niezliczoną ilość wybitnych koni i reproduktorów, takich jak m.in. Mantjeu (IRE), Galileo (IRE), Barathea (IRE), High Chaparral (IRE), Yeats (IRE) i wiele innych.Sam Galileo był dzielnym i kompletnym wyścigowcem. Startował 8 razy, z czego 6 razy zwyciężał, a raz był drugi. Triumfował w Epsom Derby, Irish Derby, King George & Queen Elizabeth S., Ballysax S. oraz w Derrinstown Stud Derby Trial. Podczas kariery wyścigowej zarobił 1 621 110 funtów.Ten niezwykle utalentowany wnuk Northern Dancera to pierwszy z czterech wybitnych źrebiąt Urban Sea, który wygrywał wyścigi najwyższej rangi. Po nim doskonałe efekty osiągały Sea The Stars, Black Sam Bellamy i My Typhoon.
Galileo był czołowym reproduktorem. Pozostawił po sobie fenomenalną spuściznę z oszałamiająca liczbą zwycięzców gonitw rangi G1 - aż 91! Jest ojcem tak znakomitych koni, jak Frankel, Rip Van Winkle, Nathaniel, Australia, Cape Blanco, New Approach, Ulysses, Soldier Of Fortune, Teofilo, Churchill, Highland Reel, Minding, Noble Mission, Ruler Of The World, Red Rocks, Treasure Beach, Adelaide, Capri, Winter, Mondialiste i wielu, wielu innych. Gniady ogier wyróżniał się w każdej dziedzinie swojego życia - jako wybitny koń wyścigowy, doskonały reproduktor i fenomenalny ojciec matek. Był jednym z najbardziej pożądanych reproduktorów świata, stacjonując naprzemiennie w Coolmore Stud w Irlandii i oddziale Coolmore w Australii. Od 2012 roku stanowił tylko w Irlandii. Należał do jednych z najdroższych ogierów świata, choć cena stanówki nim była owiana tajemnicą handlową. Tylko w 2020 roku pokrył 120 klaczy, przynosząc swoim właścicielom dochód w wysokości ok. 72 000 000 funtów i tym samym osiągając lepszy wynik od najbogatszego sportowca 2020 roku - Leo Messiego, który zarobił 67 000 000 funtów.Galileo dał największą liczbę zwycięzców Epsom Derby. Były to: New Approach, Ruler Of The World, Australia, Antony Van Dyck i Serpentine. Jego potomstwo osiąga na aukcjach najwyższe ceny. Przykładem może być klacz Al Naamah (Galileo-Alluring Park/Green Desert), która osiągnęła zawrotną cenę - 6 150 000 euro.Galileo był koniem wybitnym, kompletnym i spełnionym na każdym polu. Krew płynąca w żyłach jego potomków, przekazywana z pokolenia na pokolenie, nie pozwoli nikomu zapomnieć o jednym z najlepszych folblutów w historii świata.


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego