news_08_03_2022 Najsłynniejsze tory świata - Ascot 1 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

06.01.2022

Najsłynniejsze tory wyścigowe świata

 

TOR ASCOT
 
(część 1)

 

Nie sposób pisać o najsłynniejszych torach wyścigowych świata, nie wspominając o torze wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii - Ascot Racecourse. Kontynuując naszą serię o najpopularniejszych hipodromach, zachęcamy do zapoznania się z artykułem o najważniejszym i najbardziej prestiżowym torze w Anglii, która jest kolebką wyścigów konnych.

 
Ten przepiękny tor wyścigowy znajdujący się w Wielkiej Brytanii w miejscowości Ascot w hrabstwie Berkshire przeznaczony jest wyłącznie do rozgrywania gonitw dla koni pełnej krwi angielskiej. Tor leży blisko zamku Windsor i od zawsze związany był w rodziną królewską. Na hipodromie odbywa się 13. wyścigów rangi G1 z 36. corocznych gonitw oraz trzy wyścigi skokowe, również rangi G1.
 
 
Historia

 
Historia Royal Ascot sięga roku 1711, a wśród odwiedzających tor gości częstym bywalcem jest królowa angielska wraz z rodziną królewską. Tor zajmuje imponujący obszar o powierzchni 72 hektarów. Został oficjalnie założony w 1711 roku przez Królową Annę. Jadąc z zamku Windsor natknęła się ona na obszar otwartego wrzosowiska, który według jej słów wyglądał na "idealny do galopowania dla koni”. Od zamku Windsor tor dzieli zaledwie 9,7 km.
Pierwszy wyścig na torze w Ascot został ogłoszony w Gazecie Londyńskiej i odbył się 11 sierpnia 1711 roku. Królowa Anna, jako założycielka toru, została uhonorowana prestiżową gonitwą niosącą jej imię - The Queen Anne Stakes.
Pierwsza trybuna na torze powstała w 1793 roku. Zbudował ją Georg Slingsby, mieściła 1650 osób i służyła publiczności przez 50 lat. Następną trybunę wybudowano dopiero w 1839 roku za dużą jak na tamte czasy kwotę 10 000 funtów. Podczas drugiej wojny światowej, w latach 1940-1943, wyścigi w Ascot nie były rozgrywane, tor został zarekwirowany przez wojsko, a trybunę przeznaczono do zakwaterowania strzelców Artylerii Królewskiej.
Wyścigi wznowiono w maju 1943 roku. Odbył się jeden dzień wyścigowy z 8 gonitwami. Pierwszy powojenny meeting miał miejsce 21 maja 1945 roku, kiedy 19-letnia wówczas księżniczka Elżbieta po raz pierwszy odwiedziła Ascot. Obecna brytyjska królowa Elżbieta II wizytuje Ascot kilka razy do roku, a konie jej własności często biorą udział w gonitwach i odnoszą sukcesy.
Brytyjska królowa nie tylko posiada konie i własne barwy wyścigowe, ale również je hoduje. Od 1953 roku nigdy nie opuściła corocznego, czerwcowego Królewskiego Spotkania i tradycyjnie wręcza puchary za nagrody w gonitwach The Gold Cup i The Diamond Jubilee Stakes.

 
Czasy obecne

 
Tor w Ascot odwiedza rocznie około 600 000 osób, co stanowi 10% bywalców wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Sezon wyścigowy w Ascot obejmuje 26 dni wyścigowych między kwietniem a październikiem, w tym czasie odbywa się 18 wyścigów płaskich i 8 wyścigów płotowych rozgrywanych między październikiem a marcem.
 
Punkt kulminacyjny sezonu, tzw. Królewskie Spotkanie, odbywa się co roku w czerwcu i jest najważniejszą pozycją brytyjskiego letniego kalendarza towarzyskiego. Prestiżowe Nagrody Króla Jerzego VI i Królowej Elżbiety rozgrywane są w lipcu.
 
Od czasu zakończenia wojny tor w Ascot został zamknięty dopiero w 2004 roku z powodu przebudowy za niebagatelną sumę 220 milionów funtów, co było największą brytyjską inwestycją związaną z wyścigami konnymi. Został ponownie otwarty przez Królową Elżbietę w 2006 roku w czerwcu. Od tego czasu tor w Ascot zdobi olbrzymia trybuna o wymiarach 30x300m, zaprojektowana przez austriacką firmę Waagner-Biro. Pod koniec 2006 roku ogłoszono propozycje dalszych poprawek budowy o wartości 10 milionów funtów w celu poprawienia widoczności z niższych poziomów trybuny. Wykonano je przy użyciu innowacyjnego produktu ze stali kompozytowej, zmieniając profil istniejących betonowych tarasów.
 
Gonitwy płaskie rozgrywane są w Ascot od kwietnia do października przez 18 dni, podczas których można obejrzeć 115 wyścigów koni pełnej krwi angielskiej. Każdego roku zaczynają się od Royal Ascot Trials Day, a kończą na QIPCO British Champions Day. Na torze szczególnie dba się o murawę, a trawa do wyścigów płaskich przycinana jest precyzyjnie do wysokości 4 cali.
Wyścigi rangi G1, jakie można obejrzeć na torze w Ascot, to The Gold Cup, St James's Palace Stakes, King's Stand Stakes, Commonwealth Cup oraz The King George VI i Queen Elizabeth QIPCO Stakes. Podczas meetingu QIPCO British Champions Days rozgrywanych są 4 gonitwy najwyższej rangi. Ascot gościł wiele światowej klasy folblutów, zasłużonych w wyścigach i hodowli, jak choćby Frankela, Nijinsky'ego, Sagaro, Yeats'a, Mill Reef'a, Grundy'ego, Dancing Brave, Swain'a, Galileo i Enable.

cdn
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego