news_09_04_2021 Stadnina Pegaz w sezonie 2021 cz. 5 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Sezon 2021

30.06.2021
 
STADNINA PEGAZ W SEZONIE 2021
część 5

 
Kończymy cykl "Stadnina Pegaz w sezonie 2021". W poprzedniej publikacji przedstawiliśmy sylwetkę klaczki po Zarak od Zallaja po Dalakhani. Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z kolejną klaczką zakupioną przez nas na jesieni na aukcji we Francji - córką ogiera Wings Of Eagles oraz Chokhani po Dalakhani.


 

 
Chibani
 

W związku z tym, że w najbliższy weekend, w dniu Gala Derby na warszawskim Służewcu, zaprezentują się pierwsze nasze dwulatki pragniemy uzupełnić ostatnią brakującą sylwetkę czwartego wierzchowca urodzonego w 2019 roku, zakupionego w ubiegłym roku na aukcji w Deauville. Jest to klaczka o imieniu Chibani, która przyszła na świat 18 lutego 2019 roku jako córka ogiera Wings Of Eagles oraz Chokhani po Dalakhani.

 
Linia męska
 
Ojciec Chibani to ogier Wings of Eagles (FR), syn Pour Moi oraz klaczy Ysoldina po Kendor. Wings of Eagle jest francuskiej hodowli, urodził się 17 marca 2014 roku i wyhodowany został przez rodzinę państwa Aliette i Gilles Forien. Jako roczniaka sprzedano go słynnym właścicielom koni pełnej krwi, Derrickowi Smithowi, Michaelowi Tabor i Susan Magnier za 220 000 euro na sierpniowej aukcji w Arqanie.


 
Jego ojciec, Pour Moi (IRE), ur. w 2008 roku po słynnym Montjeu od klaczy Gwynn po Darshaan, w 2011 roku wygrał Epsom Derby i wyścig rangi G2 - Prix Greffulhe. Startował 5 razy, z czego był 3xI i 1xIII. W 2012 roku został wdrożony do hodowli i zasilił stado ogierów w Coolmore Stud w Irlandii. Już w drugim sezonie stanówkowym Pour Moi dał derbistę, ogiera Wings of Eagle, ojca naszej Chibani.
 
Wings of Eagle startował tylko 7 razy, będąc 2xI, 1xII i 1xIII. Wygrał Epsom Derby (GB-G1,12fT) jako koń w ogóle nie liczony przez bukmacherów. Jego notowania wynosiły zaledwie 40-1, ponieważ nigdy wcześniej nie wygrał wyścigu. Był drugi w Chester Vase S. (GB-G3,12.5fT). Zapisany został również do Irish Derby (Ire-G1,12fT), gdzie zajął trzecie miejsce, ale w tym biegu nabawił się kontuzji, która przekreśliła jego dalszą karierę na torach Europy.
 
Ogier Wings Of Eagles w 2018 roku stanowił w stadninie Haras de Montaigu we Francji. W sezonie stanówkowym 2019/2020 krył w stadninie Coolmore/Beeches Stud, w Irlandii, a cena jego stanówki wynosiła 6,500 Euro. Ogier dopiero rozpoczyna swoją karierę jako reproduktor i na razie nie ma wiele źrebaków urodzonych po nim. Pierwsze potomstwo przyszło na świat w 2019 roku, w tym nasza Chibani.

 
Rodzina żeńska
 
I matka
 
Chokhani (IRE), klacz urodzona w 2013 roku po Dalakhani od Choc Ice po Kahyasi, biegała bez większych sukcesów. Jako dwulatka wystartowała na torze w Deauville (FR) w gonitwie dla dwuletnich klaczy w wyścigu Prix des Marettes (Maiden) rozgrywanym na dystansie 7 1/2 f. Zajęła wówczas dziewiąte miejsce na trzynaście uczestniczących koni. Później już Chokhani nie wychodziła do startów. W 2018 roku urodziła klacz Lilyhammer po podwójnym derbiście, ogierze Hardzand, który zarobił na torze 1 535 850 funtów. Klacz Lilyhammer biegała dotychczas cztery razy jako trzylatka, raz zajmując czwarte miejsce. Pozostaje w treningu u szkoleniowca M. Muncha.
 
II matka
 
Choc Ice (IRE), klacz urodzona w 1998 roku po Kahyasi od Sherkiya po Goldneyev, była o wiele bardziej utalentowana od swojej córki, Chokhani. Jako dwulatka trzy razy zajęła trzecie miejsca, m.in w wyścigach rangi G1 i G3. Jako trzylatka wygrała Taylor Stakes (Can-G1,F&M,10fT,Woo) i była trzecia w Prix Saint-Alary (Fr-G1,3yoF,2000m,Lon). W wieku czterech lat triumfowała w Prix de Boulogne (Fr-L,2000m,Lon), była druga w Premio Lydia Tesio (Ity-G2,F&M,2000m,Cap), trzecia w Grand Prix de Vichy (Fr-G3,2000m,Vic) oraz czwarta w Taylor Stakes (Can-G1,F&M,10fT,Woo). Startowała na torach we Francji, Kanadzie, Hong Kongu, Włoszech i USA. Zwyciężała na dystansach od 1600 do 2000 metrów. Zarobiła prawie pół miliona dolarów w 24 swoich startach, spośród których była 4xI, 2xII i 5xIII.
W stadzie okazała się cenną matką hodowlaną, dając konie typu Black-type (wygrywające wyścigi rangi Listed, G3, G2 i G1, które w katalogach aukcyjnych zapisywane są dużą, pogrubioną, czarną czcionką).
 
Najlepsze potomstwo Choc Ice:
 
1. Ogier Khateeb (IRE), ur. w 2005 roku po King Best, który startował 12 razy. z czego był 3xI, 1xII, 1xIII. Wygrał Pomfret Stakes (GB-L,1m4y,Pontefract).
 
2. Ogier Chock A Block (IRE) po Dalakhani, który urodził się w 2006 roku. Startował cztery razy, z czego dwa razy wygrał i raz był drugi. W 2009 roku zwyciężył w Godolphin Stakes (GB,1 1/2M-T, Newmarket).
 
3. Klacz Courchevel (IRE), urodzona w 2007 roku po ogierze Whipper. Do startu wychodziła dziewięć razy, będąc 2xI, 2xII i 1xIII. Zwyciężyła m.in. w Prix Ceres (Fr-L,3yoF,1400m,Sai).
 
4. Wałach Rock The Race (FR), urodzony w 2011 roku po ogierze Whipper, który biegał dużo w wieku czterech i pięciu lat, bo aż 21 razy, będąc 2xI, 3xII i 7xIII. Okazał się doskonałym koniem płotowym i przeszkodowym. Zwyciężał w Prix Guillaume de Pracomtal (Hurdle) (FR-L,4yo,3600m,Aut) i w Prix Hardatit (Hurdle) (FR-L,3600m,Aut), a drugi był w Prix le Guales de Mezaubran (Hurdle) (FR-L,4yo,3900m,Aut), Prix Alain Et Gilles De Goulaine (Hurdle) (FR-L,4yo,3600m,Aut) oraz Prix Dawn Run (Hurdle) (FR-L,3900m,Aut).
 
Choc Ice dała osiem źrebaków, z czego jeden nie wyszedł do startu, klacz Chokhani uczestniczyła w wyścigu raz, jeden biegał dwukrotnie, a cała reszta wygrywała gonitwy wysokiej rangi.
 
III matka
 
Sherkiya (IRE), ur. w 1994 roku po ogierze Goldneyev od klaczy Sherzana po Great Nephew, była tylko klaczą hodowlaną, nie startującą w wyścigach. Wyhodowana została przez H.H. AGA KHANS STUDS S.C. W 2001 roku została wysłana do USA. Jest matką sześciu źrebiąt, z których tylko dwa nie wychodziły do startu.
 
Najlepsze jej potomstwo, to.
 
1. Klacz Choc Ice po Kahyasi, o której pisaliśmy szerzej wyżej, gdyż to babka naszej Chibani.
 
2. Ogier Royal Oath (USA), ur. w 2003 roku po Kingmambo, który na 17 startów był 4xI, 3xII i 1xIII. Wygrał King Edward Breeders' Cup S. (G2-CAN), a drugi był w Summer Mile S. (G2-ENG) i Al Fahidi Fort (G2-UAE).
 
3. Quinmaster (USA), wałach urodzony w 2002 roku po Linamix, który startował aż 31 razy, będąc 7xI, 5xII, 1xIII. Biegał w Irlandii, gdzie m.in. wygrał Glencairn S.(IRE-8FT).

 
Zazwyczaj przedstawiając rodowód naszych koni, skupiamy się przy rodzinie żeńskiej na I, II i III matce. W tym wypadku musimy zrobić wyjątek, gdyż czwarta matka naszej Chibani, klacz Sherzana, jest babką słynącego z doskonałych wyników na torze i porwania dla okupu irlandzkiego ogiera Shergar (GB), urodzonego w 1978 roku po Great Nephew od klaczy Sharmeen po Val De Loir. Shergar wygrał Epsom Derby (Gr.1) o 10 długości, co było rekordem w ówczesnej, 226-letniej historii wyścigu. To zwycięstwo uznane zostało za jeden ze stu najbardziej zapadających w pamięć momentów sportowych w XX wieku. Ogier otrzymał tytuł Konia Roku 1981 w Europie. Ponadto wygrał jeszcze Irish Derby Gr.1 (IRE), King George VI & Queen Elizabeth Diamond S. Gr.1 (GB), Sandown Classic Trial Gr.3 i Chester Vase Gr.3. Shergar startował osiem razy, z czego sześć razy triumfował. Został porwany 8 lutego 1983 roku przed rozpoczęciem jego drugiego sezonu stanówkowego wprost ze stajni w Ballymany niedaleko Curragh w hrabstwie Kildare (Irlandia). Shergara porwała prawdopodobnie jednostka organizacji bojowej IRA i zażądała okupu w wysokości 2 milionów funtów, co - szczególnie w tamtych latach - było fortuną. IRA nigdy nie przyznała się do porwania. Niemniej po kilku dniach bezskutecznych negocjacji z porywaczami, Shergar został zabity, choć jego szczątków nigdy nie odnaleziono. Historia Shergara, a w szczególności jej kryminalny wątek, stały się inspiracją dla wielu książek oraz filmów dokumentalnych, a także filmu fabularnego pod tytułem "Shergar" w reżyserii Dennisa Lewisona, który powstał w 1999 r.


 
Mamy nadzieję, że znakomite geny protoplastów Chibani odezwą się w naszej klaczy i przełożą na dobre wyniki na torze, a później w hodowli. Z pewnością będziemy z wielkim zainteresowaniem śledzić jej karierę wyścigową, która przecież dopiero się rozpoczyna.
 

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego