news_17_01_2023 Konie Pegaza na francuskich torach_1 - Kopia - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:


17.01.2023
KONIE PEGAZA NA FRANCUSKICH TORACH (1)


Do rozpoczęcia sezonu na warszawskim Torze Wyścigów Konnych zostało jeszcze trochę czasu, jednak na francuskich hipodromach folbluty ścigają się cały rok. Coraz więcej właścicieli z Polski z różnych względów decyduje się na powierzenie swoich koni francuskim szkoleniowcom i pozostawienie ich tam w treningu oraz regularne wystawianie do gonitw. Warszawski Tor Wyścigów Konnych jest niezwykle bliski sercu całej załogi Stadniny Pegaz, a współpraca między nami a dyrekcją Toru układa się znakomicie, czego owocem jest objęcie przez nas patronatem gonitwy o Nagrodę Oaks, która od 2022 roku nosi nazwę Nagroda Stadnina Pegaz Oaks. Mimo to jako właściciele i hodowcy również pragniemy wypłynąć na międzynarodowe wody, dlatego od jakiegoś czasu pod opieką trener Alicji Karkosy we Francji znajduje się kilka naszych koni, a do tego stale kupujemy nowe. Chcielibyśmy zaprezentować naszym sympatykom cykl artykułów poświęconych podopiecznym Stadniny Pegaz regularnie trenującym i ścigającym się nad Sekwaną. Poprzednio publikowaliśmy już kilka artykułów dotyczących Mang'Seko, które nieoficjalnie otworzyły ten cykl. Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi francuskimi podopiecznymi.

SAANEN
Saanen (IRE), ur. w 2020r. po Almanzor (FR) od Selenia (AUS) po Not A Single Doubt (AUS)

Klacz Saanen kupiliśmy w przedostatnim dniu 2022 roku za 17 100 euro podczas gonitwy sprzedażowej na torze w Deauville. Jako roczniaczka Saanen kosztowała 150 tysięcy euro ze względu na doskonały rodowód i wspaniały eksterier. Poprzedni właściciel po trzech niezbyt udanych startach (była dwukrotnie dziewiąta i raz piąta w swoim trzecim występie) wystawił klacz do gonitwy sprzedażowej i w ten sposób 30 grudnia 2022 Saanen dołączyła do grona koni Stadniny Pegaz. Córka Almanzora została we Francji w treningu pani Alicji Karkosy, która opiekuje się jeszcze czterema naszymi końmi. Pani trener wiąże z Saanen duże nadzieje na gonitwy dystansowe i jeżeli będzie rozwijać się prawidłowo, być może zobaczymy ją na Służewcu - w Derby, Oaks czy Wielkiej Warszawskiej. Będąc już w treningu Pani Alicji, Saanen wystartowała w wyścigu 14 stycznia 2023 roku i zajęła trzecie miejsce, walcząc o wygraną do samego końca, gdyż do zwyciężczyni straciła zaledwie szyję. W tej gonitwie trzy klacze wpadły niemal jednocześnie na celownik, a  dzieliły je dosłownie centymetry. Nasza podopieczna zaimponowała przyspieszeniem, jakie zaprezentowała na ostatniej prostej. Być może gdyby dżokej nie musiał okrążać wszystkich koni na zakręcie przed prostą, klacz by nawet wygrała. Pani trener uważa, że teraz należy dać Saanen trochę odpoczynku i przygotowywać spokojnie do startów, jakie ją czekają od kwietnia na torach trawiastych.



 
Ojciec Almanzor (FR)
 
Saanen jest córką ogiera Almanzor (FR), ur. w 2013 r. po Wootton Bassett (GB) od Darkova po Marias Mon. Zarobił na torach europejskich 1 810 100 euro. Startował 11 razy, z czego 8 razy wygrał, a raz był trzeci. Jako dwulatek zwyciężył w Grand Criterium de Bordeaux (Fr-L,1600m). W wieku trzech lat Almanzor triumfował w najważniejszym wyścigu dla trzylatków, wygrywając francuskie Derby - Prix du Jockey Club (Fr-G1,2100m). Ponadto zwyciężał w Irish Champion S. (Ire-G1,2000m), Champion Stakes (GB-G1, 2000m), Prix Guillaume d'Ornano (Fr-G2,2000m) i Prix de Guiche (Fr-G3,1800m). We Francji, Irlandii i Anglii w 2016 roku został wybrany Europejskim Czempionem Koni Trzyletnich. Od 2018 roku kryje we francuskiej stadninie Haras d'Etreham oraz - naprzemiennie - w stadninie Cambridge Stud w Nowej Zelandii. Stanówka nim w 2023 roku kosztuje 25 000 euro. Potomstwo Almanzora zadebiutowało w 2021 roku. Sam ogier jako reproduktor jest bardzo obiecujący, gdyż oprócz doskonałych wyników na torze i niezwykle poprawnego eksterieru, może się pochwalić wyśmienitym pochodzeniem. Kryjąc w Australii i Nowej Zelandii już dał się poznać jako ojciec bardzo dobrych koni z ratingiem powyżej 100. W 2022 jego syn Lassaut od klaczy Lady Family po Sinndar, biegający we Francji, wygrał trzy wyścigi i zarobił ponad 100 000 euro. Córka Almanzora, klacz Katoucha (FR) od Pretty Day po Holy Roman Emperor, startowała 10 razy, z czego 4 razy wygrała, dwa razy była druga i raz trzecia, zarabiając dla swoich właścicieli prawie 79 000 euro.
 
Matka Selenia (AUS)
 
Matka naszej klaczy, Selenia (AUS), ur. w 2013 roku po Not A Single Doubt od Lunar Lady po Hussonet biegała w Australii i była dobrym koniem wyścigowym. Startowała 13 razy, z czego dwukrotnie wygrała i raz była trzecia, a zarobiła w karierze 225 100 dolarów australijskich. Jako trzylatka wygrała Scarborough Stakes (AUS-G3,3yoF,1200m,Moonee Valley) i Festival of Racing (AUS-L,2yo,1000m,Flemington), a trzecia była w Typhoon Tracy Stakes (AUS-G3,3yoF,1200m,Moonee Valley). Saanen jest jej pierwszym źrebakiem.

 
Mamy nadzieję, że Saanen przyniesie nam sporo radości i dumy, a w przyszłości odniesie liczne sukcesy za granicą oraz w Polsce. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony, gdzie będziemy przedstawiać sylwetki kolejnych trenowanych przez Alicję Karkosę koni.
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego