news_27_08_2023 Odezwały się doskonałe geny Baliosa - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:


27.08.2023
 
ODEZWAŁY SIĘ DOSKONAŁE GENY BALIOSA
 
 
Mija pięć lat od dnia, w którym Balios (Shamardal - Elle Galente/Galileo) zajął boks ogiera czołowego w naszej stadninie. Miniona dwudniówka na Torze Wyścigów Konnych Służewiec obfitowała w sukcesy jego potomstwa, dlatego z tej okazji postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się wciąż młodej karierze reproduktorskiej tego wspaniałego kasztana.
 
 
W 2018 roku, równo pięć lat temu, zakupiliśmy do naszej stadniny urodzonego w purpurze ogiera irlandzkiej hodowli - Baliosa po Shamardal od Elle Galante po Galileo. Zakup wydawał nam się wyjątkowo udany, gdyż był on jednym z ostatnich potomków Shamardala, który odszedł w 2020 roku. Tutaj można więcej przeczytać o karierze i pochodzeniu Baliosa.
 
Pierwsze potomstwo Baliosa przyszło na świat w 2020 roku, ale występy dwulatków początkowo nie zachwycały. Na sukcesy jego synów i córek trzeba było poczekać jeszcze rok. Zważywszy na to, że Balios nie pokrył zbyt wielu klaczy, mamy nadzieję, iż o jego potomstwie będzie jeszcze głośno i wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość. Dowodem na słuszność takiego przekonania są statystyki PKWK dot. reproduktorów pełnej krwi angielskiej według wygranych sum. Od 01.01.2022 roku do 31.12.2022 roku Balios zajmował niechlubne 65. miejsce, a suma wygranych przez jego potomstwo nie przekraczała 30 000 zł.
 
W tym roku, w okresie od 01.11.2023 roku do 06.08.2023 Balios wskoczył z 65. miejsca na 10. pozycję, a suma wygranych potomstwa powiększyła się ponad dwukrotnie.
 
Zważywszy na to, że do końca sezonu pozostały ponad trzy miesiące, a tylko w ubiegły weekend (26-27 sierpnia) trzy konie po tym wspaniałym ogierze odniosły sukcesy, wygrywając pewnie wyścigi, w których brały udział, Balios powinien jeszcze bardziej poprawić swoje statystyki. Przyjrzyjmy się bliżej zwycięskim występom potomków syna Shamardala z minionej dwudniówki.

 
 
Imponujący występ dwuletniej Petry
 
Niesamowite wrażenie podczas minionego weekendu zrobiła dwuletnia klacz Petra (Balios - Princess of Java po Java Gold), ur. w maju 2021 roku, która w swoim drugim starcie wygrała aż o 10 długości wyścig na dystansie 1300 metrów.
 
Miesiąc wcześniej Petra zadebiutowała - 29 lipca w gonitwie na dystansie 1200 metrów zajęła czwarte miejsce. Sympatycznym faktem jest to, że w tym samym wyścigu triumfowała pewnie o cztery długości inna córka Baliosa, klacz od Tiaminy - Taris, trenowana przez Natalię Szelągowską, a będąca własności Pani Szelągowskiej oraz Andrzeja i Ryszarda Zielińskich.
 
Petra, półsiostra fenomenalnego derbisty Patronusa, znajduje się w treningu Andrzeja Walickiego, a do zwycięstwa w miniony weekend pewnie poprowadził ją dżokej Kamil Grzybowski. Klacz liderowała od startu, galopując lekko i swobodnie, a na prostej bez wysiłku oddaliła się od rywalek i nietknięta batem minęła celownik jako pierwsza z olbrzymią przewagą 10 długości.
 
Gonitwę obejrzeć można tutaj.

 
 

Trzyletnia Pagani poszła w ślady swojej siostry
 
Jak już wspominaliśmy, miniona dwudniówka okazała się szczęśliwa dla potomstwa Baliosa, gdyż zwycięstwo odniosła również trzyletnia pełna siostra Petry, klacz Pagani (Balios - Princess of Java/Java Gold), wygrywając gonitwę III grupy dla 3 l. i st. koni rozgrywaną na dystansie 2000 m. Pagani wyprzedziła importowane z Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii klacze, triumfując po raz kolejny w swojej karierze. Siostra Petry także trenowana jest przez Andrzeja Walickiego, a do zwycięstwa poprowadził ją dżokej stajenny Kamil Grzybowski.
 
Gonitwę obejrzeć można tutaj.

 
 

Dwuletni ogier Streak błyszczy w Nagrodzie Tattersalls Ireland
 
Na triumfach Pagani i Petry sukcesy potomstwa Baliosa w miniony weekend się nie zakończyły. W gonitwie o Nagrodę Tattersalls Ireland zwyciężył dwuletni ogier Streak po Balios od Sofira po Kheleyf. Trenuje go Wojciech Olkowski, a do zwycięstwa poprowadził dżokej Anton Turgaev. Streak jest własności żony trenera, Pani Beaty Olkowskiej.
 
Gonitwę obejrzeć można tutaj.

 
 

Na zakończenie warto wspomnieć o pozostałym potomstwie Baliosa, które do tej pory odnosiło sukcesy:
 
1. Ogier God of War (POL), ur. w 2020 roku po Balios od Guerra po Grand Presidium, który na 5 startów był 1x1, 1xII, 1xIII. Koń jest hodowli i własności Pani S. Wiśniewskiej i Pana T. Rybickiego.
 
2. Ogier Juris, ur. w 2020 roku od klaczy Jalapena po Tertullian, będący własności Pana Witolda Krzemińskiego wygrał jeden wyścig.
 
3. Klacz Pretty Ballerina (POL) po Balios od Pretty Valentine po October, ur. 4 marca 2020 roku, która startuje za granicą. Jej właścicielem jest pan Podkorytov, a w Kazachstanie trenuje ją Pan Gennadiy Isakov. Pretty Ballerina zajęła drugie miejsce w Oaks Trial Stakes w Kazachstanie rozgrywanym na dystansie 2000 metrów. Ponadto była druga w Loyna Stakes rozgrywanym na dystansie 1400 metrów i trzecia w Criterium Stakes rozgrywanym na dystansie 1000 metrów. Zarobiła dla swojego właściciela 1 017 500 tenge (waluta w Kazachstanie).

 
 
Mamy nadzieję, że potomstwo Baliosa będzie odnosić coraz więcej sukcesów, a triumfy podczas minionego weekendu i obiecująca kariera pozostałych synów oraz córek ogiera to tylko preludium. Liczymy, że naszemu reproduktorowi zaufają też kolejni hodowcy z Polski oraz zagranicy.
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego