news_28_08_2021 Nemezis SK KRASNE 2021 - koniec kariery - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

 28.08.2021

Nemezis pięknym akcentem kończy karierę wyścigową

 
W ostatnią niedzielę sierpnia Nemezis w najlepszy możliwy sposób zakończyła swoją karierę wyścigową, wygrywając Nagrodę Krasne. Tym samym przypieczętowała piękny rozdział w historii polskich wyścigów konnych, który sama napisała. Postanowiliśmy nie wystawiać ją więcej do gonitw, by mogła zregenerować się po długiej i wymagającej karierze wyścigowej, a następnie spróbować swoich sił jako matka stadna.


 
 Można śmiało powiedzieć, że Nemezis jest naszą najlepszą klaczą pod względem udanej kariery na torze wyścigowym. Irlandzkiej hodowli pięcioletnia, gniada córka wybitnego Sea The Stars od Rezyana po Redoute's Choise dostarczyła nam mnóstwo sportowych emocji i nie raz jej występy wywoływały u nas łzy wzruszenia. Startując 18 razy w swojej trzy letniej karierze na torze, 7 razy minęła linię mety jako pierwsza, 5 razy jako druga i 6 razy jako trzecia. Nigdy nie zajęła gorszego miejsca, niż trzecie.

 
Podsumowanie kariery

Kariera dwuletnia
 
Nemezis zadebiutowała dość późno, bo dopiero 14 października 2018 roku, zajmując trzecie miejsce. Następnie wygrała wyścig dla dwulatków na długim jak dla młodych koni dystansie wynoszącym 1600 metrów i był to jej ostatni start w tym sezonie. Rozsądne i oszczędne menażowanie dwulatki zaowocowało piękną karierą trzyletnią. Znajdując się cały czas w treningu fenomenalnego Andrzeja Walickiego, który idealnie wycelował ze szczytem formy w odpowiednim momencie, Nemezis wygrała najważniejsze gonitwy dla koni trzyletnich. Nasza podopieczna nigdy nie pauzowała z powodu kontuzji czy innych niedyspozycji zdrowotnych.

 
 
Kariera trzyletnia
 
Nemezis rozpoczęła sezon 2019 już w pierwszym dniu wyścigowym, zajmując trzecie miejsce w memoriale Tomasza Dula rozgrywanym na dystansie 1600 metrów (I grupa). W Nagrodzie Irandy (I grupa, 2000 metrów) również wpadła na metę jako trzecia. Następnie dostarczyła nam mnóstwo radości, notując cztery rzędowe zwycięstwa. Wygrała Nagrodę Soliny (kat. B, 2200 metrów), Derby (kat. A, 2400 metrów) - najważniejszą gonitwę dla trzyletnich koni, Oaks (kat. A, 2400 metrów) - najważniejszy wyścig dla trzyletnich klaczy i po raz pierwszy Nagrodę Stadniny Krasne (kat. A, 2200 metrów). Nieco zmęczona trudami sezonu trzyletniego, po niefortunnej jeździe dżokeja z zagranicy, Nemezis przegrała Wielką Warszawską (kat. A, 2600 metrów) z inną doskonałą klaczą sezonu - Pride of Nelson, którą łatwo pokonywała w Derby i Oaks. W Wielkiej Warszawskiej 2019 zajęła drugie miejsce.
 
 

Kariera czteroletnia
 
W wieku czterech lat Nemezis startowała 5 razy, z czego raz wygrała, trzy razy była druga i raz trzecia. Jej zwycięstwo to kolejny triumf w Nagrodzie Stadniny Krasne (kat. A 2200 m), którą córka Sea The Stars szczególnie sobie upodobała, wygrywając w niej wówczas po raz drugi. W Nagrodzie Widzowa (kat. B, 2400 metrów) przegrała z doskonale dysponowanym Plontierem, tracąc do niego zaledwie 3/4 długości. W Nagrodzie Kozienic (kat. A, 2000 metrów) Nemezis znów uległa Plontierowi, tracąc tym razem do niego długość szyi. W Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego (kat. A, 2600 metrów) Nemezis zajęła drugą lokatę za gościem z zagranicy, trenowanym w Niemczech ogierem Monpti, ale zrewanżowała się Plontierowi, pokonując go o kilka długości. Ostatnim jej startem w wieku czterech lat był występ w Wielkiej Warszawskiej (kat. A, 2600 metrów), gdzie zajęła trzecie miejsce za gościem z Czech, Nagano Gold i zwycięzcą St. Leger, Night Tornado.
 
 
Kariera pięcioletnia
 
W bieżącym 2021 roku, już jako pięciolatka, Nemezis wyszła do startu cztery razy, z czego raz wygrała, raz zajęła drugie miejsce i dwa razy była trzecia. W Nagrodzie Golejewka (kat. B, 2000 metrów) uplasowała się na drugiej pozycji za wyjątkowo utalentowanym Night Tornado, który potwierdził swoją klasę świetnymi występami zagranicznymi. Straciła do niego 3/4 długości. W Nagrodzie Widzowa (kat. B, 2400 metrów) zajęła trzecie miejsce za ogierem Petit oraz derbistą z 2020 roku, Night Thunderem. W Nagrodzie Prezesa Totalizatora Sportowego (kat. A, 2600 metrów) Nemezis była z kolei trzecia za wyżej wymienionymi Night Tornado i Night Thunderem.
 
 
Piękne zakończenie
 

W ostatnia sobotę sierpnia 2021 roku Nemezis po raz trzeci wygrała Nagrodę Stadniny Krasne (kat. A, 2200 metrów) i tym pozytywnym akcentem zakończyła karierę wyścigową. Ten triumf nabiera dodatkowego smaczku, gdyż pomimo, że Nagroda Krasne jest wyścigiem wyłącznie dla klaczy, Nemezis wygrała ją z bitą faworytką gonitwy, Nanią (GER), trenowaną za naszą zachodnią granicą przez niemieckiego trenera Rolanda Dzubasza, ścigającą się na germańskich i włoskich hipodromach. Nemezis pokonała Nanię o prawie 2 długości, uzyskując dobry czas 2'20,09 przy ćwiartkach 16,2, 32,8-31,5-31-29,4 i popisując się niesamowitym przyspieszeniem na finiszu. Nania była pierwszą grą w Totalizatorze, gdyż w lipcu przegrała Derby tylko o łeb z synem Galileo, Guitar Man'em, a kilka tygodni później na warszawskim Służewcu wygrała najważniejszy wyścig dla trzyletnich klaczy, Nagrodę Oaks (kat. A, 2400 metrów). W Nagrodzie Krasne Nemezis biegła pod wagą wieku, niosąc 5 kg więcej od Nanii. Do ostatniego startu w karierze naszą podopieczną poprowadził utalentowany dżokej Sanzhar Abaev, za co bardzo mu dziękujemy.***
 
Zdecydowaliśmy się zakończyć karierę Nemezis w sierpniu, gdyż według nas nie musi już ona niczego udowadniać - wykazała się wybitną dzielnością podczas wyścigów, a do tego posiada niezwykle cenne geny, dlatego postanowiliśmy wdrożyć ją do hodowli. Pragniemy, by należycie odpoczęła przed rozpoczęciem sezonu stanówkowego. Należy jej się to po wszystkich chwilach radości i wzruszeń, jakich nam dostarczyła. Dziękujemy wiernym kibicom, którzy zawsze kibicowali naszej klaczy i z którymi wspólnie dzieliliśmy jej sukcesy na torze. Mamy nadzieję, że podobnie jak my już nie możecie doczekać się potomstwa dzielnej, walecznej i pięknej Nemezis.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego