news_31_10_2021 Najsłynniejsze tory świata - Keeneland 1 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

31.10.2021

Najsłynniejsze tory wyścigowe świata

 
Tym  artykułem rozpoczynamy cykl o najważniejszych torach wyścigowych na świecie.


 
TOR KEENELAND
 
(część 1)

 

Tor wyścigów konnych Keeneland znajduje się w mieście Lexington w stanie Kentucky. Powstał w 1936 roku i składa się z dwóch odrębnych, choć ściśle ze sobą powiązanych części. Keeneland Race Course to ośrodek wyścigowy koni pełnej krwi angielskiej, a Keeneland Sales jest jednym z największych domów aukcyjnych, gdzie ceny sprzedażowe koni osiągają astronomicznych rozmiarów.  Założyciele Keeneland postanowili „stworzyć wzorcowy tor wyścigowy, który będzie symbolem szlachetnych tradycji wyścigów koni pełnej krwi”.

 
Historia Toru Keeneland
 
Powstanie Keeneland wiąże się z upadkiem toru Kentucky Association w 1933 roku. Hodowcy, trenerzy i jeźdźcy stanęli przed problemem pierwszym od ponad 100 lat, ponieważ miasto Lexington zostało bez toru wyścigowego. W 1934 roku, po licznych spotkaniach obywateli z władzami miasta stało się jasne, że ponowne otwarcie zamkniętego toru jest niewykonalne. Mieszkańcy Lexington wzięli więc sprawy w swoje ręce. Spośród kilkudziesięciu lokalizacji wybrano nieruchomość Jacka Keene'a, gdyż właśnie on był w stanie rozstać się ze swoją ziemią za cenę niższą od jej wartości rynkowej. Dodatkowym atutem był fakt, że na tych gruntach znajdowały się: prywatny tor o długości kilometra, zamek wybudowany z kamienia, ogromna stodoła, zbiornik na wodę o pojemności 100 000 galonów oraz utwardzona droga. Pomimo tych zalet inwestycja wymagała jeszcze wiele pracy. Można śmiało rzec, że Tor Keeneland powstał dzięki pionierskiej wizji Jacka Keene'a i determinacji grupy wybitnych jeźdźców, w szczególności Hala Price Headleya i majora Louie Bearda, którzy wraz z innymi pasjonatami wyścigów konnych rozpoczęli gorączkową pracę. W efekcie ich starań po 15. miesiącach Keeneland otworzył swoje  podwoje. Torem zarządzało Stowarzyszenie Keeneland, które składało się z zespołu wolontariuszy pod kierownictwem wspomnianych Bearda i Headleya. W dniu inauguracji wyścigów przybyło ponad 8000 fanów.

Keeneland w czołówce torów


 
Od  pierwszego meetingu w październiku 1936 Keeneland do dnia dzisiejszego dąży do doskonalenia swojego programu wyścigowego, który od lat plasuje się wśród najlepszych w USA. W 2009 roku stowarzyszenie Horseplayers Association of North America wprowadziło system oceny dla 65 torów wyścigowych w Stanach Zjednoczonych. Tor w Keeneland uplasował się na pierwszym miejscu, a ponadto od 1986 roku został wpisany do amerykańskiego rejestru zabytków jako obiekt historyczny.
Ze względu na upalne lata w Kentucky na Torze Keeneland wyścigi odbywają się jedynie w kwietniu i w październiku. Służą one często jako trampolina do sukcesów wielu zdobywców Potrójnej Korony i Breeders' Cup Classic.
 

Najważniejsze coroczne wyścigi
 
Wiosenny harmonogram stawek Keeneland obejmuje pięć wyścigów rangi G1. Są nimi:
 
·        Toyota Blue Grass Stakes o wartości 1 miliona USD,
 
·        Stakes Central Bank Ashland o wartości 500 000 USD,
 
·        300,000 $ Vinery Madison,
 
·        300 000 $ Maker's 46 Mile i
 
·        350 000 $ Coolmore Jenny Wiley.
 
W kwietniu możemy cieszyć się wyścigami w Keeneland przez 15 dni. Jesienią tor organizuje gonitwy przez 17 dni, w których część to wyścigi przygotowawcze do Pucharu Hodowców czyli Breeders Cup. W październiku również możemy zobaczyć pięć wyścigów rangi G1:
 
·        Shadwell Turf Mile o wartości 1 miliona USD,
 
·        Juddmonte Spinster o wartości 500 000 USD,
 
·        Claiborne Breeders' Futurity o wartości 500 000 USD,
 
·        Darley Alcibiades o wartości 400 000 USD i
 
·        First Lady o wartości 400 000 USD.
 
Keeneland jest także gospodarzem gonitwy z nagrodą za 500.000$, tzw. Puchar Królowej Elżbiety II Challenge G1, gdzie czołowe trzyletnie klacze walczą ze sobą na torze trawiastym.

 

Sławni uczestnicy
 
Keeneland przyciąga nie tylko najlepsze konie wyścigowe, ale także najlepszych dżokejów. Przez lata na historycznym torze jeździły takie sławy jak Eddie Arcaro, Bill Shoemaker, Angel Cordero Jr., Pat Day, Don Brumfield, Gary Stevens i Jerry Bailey. Kręcono tam również większość scen wyścigowych do filmów Seabiscuit w 2003 roku, Dreamer (2005 r.) i kilka kluczowych scen filmu o Sekretariacie, w tym wygraną przez niego Belmont Stakes.
 
Tor ulegał różnym przemianom. W 1984 roku, przygotowując się do wizyty królowej Elżbiety II, została zbudowana specjalna ścieżka i okrągły padok do dekoracji zwycięzców. Ponadto na cześć Królowej Elżbiety II ustanowiono gonitwę pod nazwą Queen Elizabeth II Challenge Cup Stakes, najwyższej rangi G1 dla trzyletnich klaczy na dystansie 1 1/8 mili, odbywająca się od tego czasu co roku w październiku.
 
Tor w Kentucky gości wiele prestiżowych gonitw i ścigają się na nim wybitne konie pełnej krwi angielskiej.
 

Breeder's Cup Classic
 
Po raz pierwszy w 2015 roku na torze Keeneland rozegrano Breeder's Cup Classic. Wówczas gonitwę wygrał o sześć i pół długości trójkoronowany American Pharoah. Ten wyjątkowy koń zapisał się w historii amerykańskich wyścigów tzw. wielkim szlemem, gdyż zwyciężył w Kentucky Derby, Preakness Stakes, Belmont Stakes oraz pokonał starsze konie w Breeders Cup Classic.
 
W 2018 roku tor Keeneland został ponownie wybrany aby w 2020 roku gościć ten prestiżowy wyścig. Jednak pandemia Covid-19 w USA pokrzyżowała plany organizatorów i wiosenne wyścigi zostały skrócone z 15 do 5 dni i przeniesiono je na lipiec. W 2020 roku nie odbyły się  takie gonitwy, jak Bewitch Stakes, Ben Ali Stakes, Commonwealth Stakes, Doubledogdare Stakes i Lexington Stakes.

cdn
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego