news_sierpien_2019_Amazing Gangster_Nieznany_ogier_Pegaza - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

08.2019
 
AMAZING GANGSTER
 NIEZNANY OGIER PEGAZA


 

Minęła już połowa sezonu wyścigowego na Służewcu. Oprócz sukcesów Nemezis oraz innych naszych podopiecznych, którzy dzielnie spisują się na najpopularniejszym polskim torze, barwy Stadniny Pegaz reprezentują też wierzchowce na co dzień trenujące i biorące udział w wyścigach za granicą. Jednym z nich jest ogier niemieckiej hodowli - Amazing Gangster, który od dwulatka pracuje pod okiem Grzegorza Wróblewskiego i startuje w Czechach. W treningu tego znakomitego szkoleniowca znajduje się też nasz Emperrato, ale po perturbacjach zdrowotnych na jego sukcesy musimy jeszcze trochę poczekać.

Amazing Gangster (GER) to gniady ogier urodzony w 2016 roku po Tai Chi od Amidala po Monsagem. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką tego utalentowanego wierzchowca, który przyczynia się do rozsławiania naszej stadniny za południową granicą.
 

Kariera wyścigowa
 
Nasz gniadosz startował już osiem razy, z czego dwukrotnie wygrał, tyle samo razy był drugi i raz trzeci. Zarobił w sumie 298,400 CZK.
W październiku 2018 roku wystąpił w Velká Chuchle - wyścigu, który wyłania w Czechach zimowego faworyta na Derby. Jest to bieg kat. II dla 2-letnich koni, rozgrywany na dystansie 1800 metrów z pulą nagród wynoszącą 100 000 CZK. Gonitwa okazała się dość szybka, a Amazing Gangster zajął w niej ostatecznie czwarte miejsce.
W kwietniu tego roku nasz podopieczny wygrał pod Radkiem Koplikiem Memorial Profesora V. Michala (Czech 2000 Gns Trial-cl.I), rozgrywany na dystansie 1400 metrów, choć fachowcy nie typowali go na zwycięzcę. Triumfował w stylu wskazującym na to, że dłuższe dystanse nie będą jego domeną. Z drugiej strony trener zapowiedział, iż da mu szansę na udział w biegach powyżej 1400 metrów. Memorial Profesora V. Michala był główną próbą przed czeskimi 2000 guineas.


Wkrótce nadszedł czas na wielki sprawdzian dla naszego ogiera - występ w klasycznej gonitwie Grand Spring Prize (Czech 2000 Gns-L), rozgrywanej na dystansie 1600 metrów, która stanowi odpowiednik polskiej Nagrody Rulera. Amazing Gangster zajął w niej dobre drugie miejsce.
Pomimo, że trener Wróblewski dostrzega w naszym ogierze wielki potencjał przeszkodowy, po jego wiosennych sukcesach postanowił dać mu szansę w Czeskim Derby. Przed prestiżową gonitwą szkoleniowiec mówił: „Nie jest sprawdzany pod kątem predyspozycji wytrzymałościowych, które mogą stanowić problem. Ma klasę i dlatego wydaje mi się słuszne, by dać mu szansę w największym wyścigu dla trzylatków. Jeśli się nie uda - znajdziemy na niego inny sposób."
Trener Wróblewski, nie kryjący sympatii do gonitw przeszkodowych, w których liczni jego podopieczni odnosili spektakularne wręcz sukcesy, twierdzi, że Amazing Gangster zapowiada się na świetnego przeszkodowca i już był sprawdzany na tym polu. Mimo to, otrzymał szansę pokazania się w Derby, a po gonitwie miała zapaść decyzja, co do dalszej kariery gniadosza.
 
Czeskie Derby odbyło się na torze wyścigowym Velká Chuchle w Pradze w sobotę 22 czerwca. Był to ciepły, lecz deszczowy dzień. Do gonitwy zapisano szesnaście koni. Dżokej Radek Koplik miał z Amazing Gangsterem spory problem od samego początku wyścigu, gdyż nasz koń bardzo chciał objąć prowadzenie i narzucić własne, mocne tempo. Ostatecznie wygrał walkę z jeźdźcem o liderowanie, co kosztowało go niestety sporo sił i zajęcie dalekiego, dziesiątego miejsca.
 
Trener Wróblewski po Derby zadecydował, że jeszcze raz sprawdzi naszego ogiera w gonitwie płaskiej. Zapisał go do dużej nagrody - Velka Cena BBAG w Karlowych Varach, kat. I, rozgrywanej na dystansie 1600 m. Niestety, szkoleniowiec nie ma zbyt pochlebnego zdania o naszym ogierze - uważa go za konia trudnego do jazdy i niełatwego w "negocjacjach" z dżokejem. Z drugiej strony, nie odmawia mu zalet, a przede wszystkim talentu. Tym razem znany trener zmienił dosiad na Amazing Gansterze. W siodle naszego podopiecznego znalazł się Martin Laube, jeżdżący na stałe w Niemczech.
Niespodziewanie dżokej Laube doskonale dogadał się z gniadoszem. Kiedy 4 sierpnia Nemezis zdobywała dla nas Nagrodę Oaks, Amazing Gangster triumfował w Grand Prix BBAG w Karlovych Varach. Po zwycięskim wyścigu dżokej powiedział: "To była w sumie łatwa wygrana. Wiedziałem, że ogier ma reputację konia, z którym trudno się komunikować, ale nam współpracowało się bardzo dobrze. Nie miałem z nim problemu, bez kłopotów uplasowałem się na właściwej pozycji, a na koniec włączył przerzutkę. Oczywiście żadne zwycięstwo nie przychodzi ot tak, ale to było jedno z tych prostszych."
 
 
Trener Greg Wróblewski bardzo żałował, że podczas Derby koń miał pecha i dżokej sobie z nim nie poradził. W sierpniowym wyścigu pokazał, że przy odpowiedniej ręce jeźdźca, bez problemu daje się go ułożyć w dystansie, a we właściwym momencie zaatakować z dalszej pozycji. W Grand Prix BBAG był jedynym trzylatkiem w stawce, ale nie korzystał z ulgi wagi. Czas gonitwy na torze mocno elastycznym w skali 4,2 okazał się bardzo dobry i wyniósł 01:40,89 przy ćwiartkach: 25,99 - 24,74 - 25,32 - 24,84.
Po tym zwycięstwie wizja przeszkodowej kariery ogiera ponownie oddaliła się i teraz jego szkoleniowiec zastanawia się nad zapisaniem go do płaskiego wyścigu Prague Jockey Cup, by ostatecznie sprawdzić wytrzymałość naszego podopiecznego.

Rodowód
 
Linia męska

Amazing Gangster przyszedł na świat w stadninie Gestut Ohlerweiherhof, która od 1986 roku hoduje konie pełnej krwi angielskiej. Ojcem naszego ogiera jest mało popularny w Polsce Tai Chi (GER), ur. w 2009 roku, po High Chaparral od Taita po Big Shufle. Tai Chi startował siedem razy, z czego cztery razy wygrał i raz był trzeci. Zdobył tytuł Czempiona Dwulatków w Niemczech w 2011 roku i mógł się pochwalić niezwykle pokaźnym dorobkiem finansowym już na początku swojej kariery wyścigowej. W 2011 roku wygrał Lando-Preis des Winterfavoriten (Ger-Gr3) 1600m, Ferdinand Leisten-Memorial (Ger-R) 1400m, Prix des Melezes, 2jährige, 1.400 m i Prix d'Auberville - Etalon le Havre, 2jährige, 1.400 m. Był też trzeci w Criterium de Saint Cloud, Gr.1, 2.000 m.
 
Jako trzylatek biegał tylko raz, w dodatku bez powodzenia. Na torach zarobił w sumie 242 995 euro. Obecnie jest ogierem czołowym w stadninie Gestut Ohlerweiherhof z również tam stacjonującym Isfahanem. Cena stanówki Tai Chi wynosi 4500 euro. Ogier z racji młodego wieku i sporej konkurencji na rynku, nie doczekał się jeszcze licznego potomstwa, ale rodzą się po nim dobre, rzetelne wyścigowce, które biegają z powodzeniem i wygrywają. Jak dotychczas jego najbardziej udanym przychówkiem były:
 
  • Poldi's Liebling (GER), og. ur. w 2015 roku od Pinea po Platini. Na sześć startów dwukrotnie wygrał, trzy razy był drugi i raz trzeci. Triumfował w Herzog von Ratibor-Rennen, Gr.3, 1700 m i Idee Kaffee Preis, 2jährige (D), 1400 m. Na trzeciej pozycji plasował się w Premio Campobello, LR, 1800 m.
  • Attica (GER), kl. ur. w 2014 roku od Anna Desta po Desert Style. Na dziesięć startów dwa razy wygrała i raz była druga. Zwycięstwa odniosła w Henkel-Stutenpreis, LR, 1600 m i Gottfried Schultz-Preis, 3jährige (D), 1700 m.
  • Scapina (GER), kl. ur. w 2014 roku od Historia Sunshine po Desert Historia. Na 16 startów cztery razy wygrała i pięciokrotnie była trzecia. Jako pierwsza celownik minęła w BBAG Auktionsrennen Berlin-Hoppegarten, AR (C), 1400 m, bwin BBAG Auktionsrennen Dresden, AR (C), 1200 m i Preis der bayerischen Spielbanken, 2jährige (D), 1400 m. Była też trzecia m.in. w Großer Preis der Metallbau Burckhardt GmbH, LR, 1600 m.
 
Rodzina żeńska

Amazing Gangster pochodzi z rodziny żeńskiej 5-j. Jego matką jest Amidala (GER), urodzona w 1999 roku po Monsagem od Arenea Diadema po Digamist. Biegała sporo jak na klacz, bo aż 19 razy. Triumfowała w sumie czterokrotnie, dwukrotnie była druga, a raz trzecia. Dała 9 źrebaków, z których tylko jeden nie biegał.
 
  • Pełny brat naszego Amazing Gangstera, Amazing Prince (FR), urodzony w 2014 roku, ściga się z powodzeniem w Szwecji. Startował do tej pory 9 razy, z czego trzy razy wygrał, dwa razy był drugi i raz trzeci. Zarobił już 275 000 szwedzkich koron.
  • Klacz Amazing Beauty (GER), urodzona w 2007 roku po Bahamian Bounty, startowała 32 razy, z czego sześć razy wygrała, trzy razy była druga i raz trzecia. Triumfowała w gonitwach rangi Listed w Niemczech na dystansach od 1400 do 2000 metrów. Biegała i zwyciężała również w Szwajcarii na torach śniegowych. Obecnie jest matką stadną.
 
Druga matka Amazing Gangstera to Arenea Diadema, ur. w 1991 roku po Digamist od Marietta Meagher po Solford. Była doskonałą sprinterką, która na 21 startów cztery razy minęła linię mety jako pierwsza, tyle samo razy zameldowała się na drugiej pozycji i trzy razy na trzeciej. Brała udział w gonitwach w Niemczech. Dała w sumie 10 źrebaków, spośród których wszystkie biegały, a tylko dwa nie wygrywały. Arenea Diadema rodziła zdrowe potomstwo. Kariera części jej przychówku trwała naprawdę długo. Można tu dać za przykład ogiera Aristokrat (GER) po Lando, ur. 2000 roku, który na 34 starty trzykrotnie wygrywał, sześciokrotnie był drugi i dwukrotnie trzeci, czy Arenusa (GER) , ur. 2008 roku po Big Shufle, który na 47 występów siedmiokrotnie mijał celownik jako pierwszy, dziesięciokrotnie jako drugi i czterokrotnie jako trzeci.

Trzecia matka Amazing Gangstera, Marietta Meagher (USA), ur. w 1985 roku po Solford od Hawaiian Island po Hawaii, biegała tylko dwa razy, a w 1988 roku wysłano ją do Irlandii. Dała w sumie osiem źrebaków, spośród których najlepsza okazała się babka Amazing Gangstera, omawiana wcześniej Arenea Diadema.

Mamy nadzieję, że Amazing Gangster da nam jeszcze wiele radości. Jesteśmy bardzo ciekawi, czy kontynuować będzie dobre występy w gonitwach płaskich, a potem - jeżeli wszystko pomyślnie się ułoży - odniesie sukcesy w biegach przeszkodowych. Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój jego kariery!

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego