news_sierpien_2019_wizyta_w_Park_Stud_w_Ontario - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

sierpień 2019
WIZYTA W PARK STUD W ONTARIO

Pod koniec sierpnia Ryszard Zieliński pełnił w Ameryce Północnej funkcję przedstawiciela nie tylko Stadniny Pegaz, ale całej polskiej branży wyścigowej. Udał się bowiem do Kanady, gdzie został niezwykle ciepło przyjęty przez czołową postać tamtejszego świata wyścigów i hodowli koni pełnej krwi angielskiej - pana Michaela Byrne w jego ośrodku Park Stud w Ontario. W wizycie towarzyszył mu Janusz Baryluk, przedstawiciel Polonii w Kanadzie.
Gospodarz oprowadził gości po liczącym sto akrów żyznych padoków terenie, pokazał matki stadne, dwulatki oraz stacjonującego w ośrodku ogiera Frac Daddy, jednego z najlepszych synów znakomitego Scat Daddy. Podjął ich też w swoim domu, w którym na każdym kroku odczuwało się pasję do koni oraz dumę gospodarza z odniesionych sukcesów.
Uważamy, że wychodzenie poza europejski kontynent i nawiązywanie kontaktów z tak ważnymi i cenionymi postaciami, może mieć korzystny wpływ na przyszłość polskich wyścigów konnych oraz hodowli. Pan Michael Byrne już zapowiedział swoją rychłą wizytę w naszym kraju. Mamy nadzieję, że nawiązanie nowego kontaktu stanie się korzystnym impulsem dla całej naszej branży.
Michael Byrne dorastał na rodzinnej farmie - Park House Stud, która znajduje się w Country Carlow, w Irlandii. W dniu, w którym Nijinsky wygrał Beresford Stakes w Curragh w 1969, otrzymał propozycję pracy w Kanadzie. Miał wówczas 21 lat i zaoferowano mu stanowisko w ośrodku w Sarnii w Ontario.
Przez 10 lat Michael był dyrektorem Gardiner Farms - czołowego kanadyjskiego ośrodka, który osiągał olbrzymie sukcesy nie tylko w hodowli koni pełnej krwi angielskiej, ale także w wyścigach.
W 1982 roku Byrne i jego żona Laurel zakupili 100 akrów ziemi w Orangeville w Ontario, zakładając tym samym Park Stud. Do dnia dzisiejszego Michael wyhodował 165 zwycięzców i 22 triumfatorów gonitw rangi Stakes, którzy zarobili na torach łącznie ponad 15 milionów dolarów. To wszystko osiągnęte zostało przez 25 lat działalności. Michael wywarł olbrzymi wpływ na kanadyjskie wyścigi i hodowlę:
- mianowano go najmłodszym członkiem Komisji Technicznej w Ontario. Pełnił tę funkcję przez sześć lat.
- Potem został prezesem Ontario Jockey Club, piastując to stanowisko przez dziesięć lat.
- Przez czternaście lat znajdował się w zarządzie Equine Research Centre.
- Działał w kanadyjskim Breeders Sales przez jedenaście lat.
- Pracował jako szef stewardów w kanadyjskim Jockey Clubie przez dziesięć lat (1996-2006).

W 2005 roku Michael Byrne otrzymał nagrodę E.P. Taylor Sovereign Award of Merit za całokształt wkładu w kanadyjskie wyścigi. Obecnie  jest członkiem International Cataloguing Standards Committee, fundatorem i przewodniczącym Canadian Graded Stakes Committee, a także członkiem Jockey Clubu.

Michael Byrne jest jedynym członkiem w kilkusetletniej historii nowojorskiego Jockey Clubu, nie będącym Amerykaninem.

Na padokach Park Stud wychował się m.in. Peteski (kanadyski zdobywca Potrójnej Korony w 1993 roku), Krz Ruckus, który zarobił na torach ponad milion dolarów, czy Mike Fox - triumfator Queen's Plate z 2007 roku, a także wiele innych znakomitych koni (jak Zadracarta czy Financingavailable).
Michael jest także czołowym kanadyjskim i amerykańskim pośrednikiem koni wyścigowych. Może pochwalić się sprzedażą takich wierzchowców jak Johannesburg (Światowy Czempion Dwulatków), Consolidator (sprzedany za 1 250 000 dolarów zwycięzca Lane's End Breeder's Futurity - G1), Rousillon (triumfator gonitw G1 w Europie), Gal in a Ruckus (zwyciężczyni Kentucky Oaks - G1), Ride Sally (triumfatorka gonitw G1) oraz wielu innych znakomitych koni.

Niżej prezentujemy fotorelację z pobytu Ryszarda Zielińskiego w Park Stud.
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego