swiat koni - 100 lat Luku Triumfalnego - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

30.11.2019 - Świat koni
100 LAT ŁUKU TRIUMFALNEGO
 
 
W przyszłym roku Łuk Tiumfalny będzie obchodził swój stuletni jubileusz. Prix ​​de l'Arc de Triomphe to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów konnych w Europie. Ta płaska gonitwa rangi G1 rozgrywana jest na nawierzchni trawiastej co roku na torze Longchamp pod Paryżem. Przeważnie zmagania najlepszych trzyletnich i starszych koni pełnej krwi podziwiać możemy w pierwszą niedzielę października. Wierzchowce rywalizują na klasycznym dystansie 2400 metrów.

 
Wśród pasjonatów wyścigów Prix de l'Arc de Triomphe potocznie nazywany jest "Arc". To drugi w Europie najbardziej prestiżowy bieg, zaraz po Epsom Derby. W 2003 roku do promocji Łuku Triumfalnego użyto hasła: "To nie wyścig, to monument", które chyba najlepiej oddaje prestiż i charakter gonitwy.
Do 1863 roku Société d'Encouragement - główny organ zarządzający francuskimi wyścigami - mocno ograniczał tę dyscyplinę w swoim kraju. Gonitwy były otwarte wyłącznie dla koni francuskiej hodowli.

W 1863 roku zorganizowano międzynarodowy wyścig Grand Prix de Paris. Bieg ten pierwotnie pełnił rolę najważniejszego wyścigu dla trzyletnich folblutów francuskich, które mierzyły się z międzynarodowymi przeciwnikami na dystansie 3000 metrów i dłuższym. Inauguracyjną gonitwę wygrał ogier brytyjskiej hodowli - The Ranger. Nagrodę w wysokości 100 000 franków otrzymał wówczas książę de Morny. Warto wspomnieć, że odegrał on ważną rolę w rozwoju wyścigów konnych oraz przemysłu hodowlanego we Francji. W 1860 r. zakupił championa, pierwszego zdobywcę Trzech Koron w Anglii - ogiera West Australian i wdrożył go do francuskiej hodowli. W 1862 Morny zbudował tor wyścigowy Deauville-La Touques, znajdujący się w pobliżu Deauville. Ważny wyścig rangi G1 - Prix Morny - został nazwany właśnie na jego cześć.
W 1871 roku Grand Prix de Paris nie odbył się z powodu wojny francusko-pruskiej. Następnie gonitwa ta nie została rozegrana także podczas I wojny światowej, w latach 1915-1918.
W międzyczasie, trzydzieści lat po rozegraniu pierwszej edycji Grand Prix de Paris, Société d'Encouragement wprowadził wyścig o nazwie Prix du Consell Municipal. Był to bieg międzynarodowy dla najlepszych koni, znajdujących się w różnych grupach wiekowych, rozgrywany na dystansie 2400 metrów.
W styczniu 1920 roku, na posiedzeniu komitetu organu odpowiadającego za rozwój wyścigów we Francji, ustanowiono trzeci ważny wyścig, uzupełniający Grand Prix de Paris. Miał on cechy podobne do Prix du Conseil Municipal, ale różnił się tym, że każdy uczestnik gonitwy konkurował na równych warunkach i nie brane były pod uwagę jego wcześniejsze osiągnięcia.
 
Po pierwszej wojnie światowej postanowiono, że gonitwa zostanie nazwana na cześć Łuku Triumfalnego - słynnego pomnika, który był miejscem parady zwycięstwa aliantów w 1919 r. Brano pod uwagę jeszcze nazwę sugerującą zwycięstwo - „Prix de la Victoire”, ale ostatecznie stanęło na znanym wszystkim "Prix de l'Arc de Triomphe".

Pierwszy bieg o puchar Łuku Triumfalnego odbył się w niedzielę, 3 października 1920 r. Inauguracyjny wyścig wygrał Comrade, trzyletni ogier, którego właścicielem był Evremond de Saint-Alary. Nagroda dla zwycięzcy wyniosła 150 000 franków.
Podczas drugiej wojny światowej przez dwa lata wyścig się nie odbywał (w 1939 i 1940 roku). W 1943 i 1944 roku Nagrodę Łuku Triumfalnego rozgrywano w Le Tremblay, a dystans gonitwy wynosił 2300 metrów.
Przed II wojną światową pokaźna pula tego prestiżowego biegu pozyskiwana była poprzez organizowanie państwowej loterii. Finansowanie rządowe wyścigu wznowiono w 1949 r., dzięki środkom uzyskanym z loterii Loterie Nationale. Jej atrakcyjna pula, wynosząca aż 50 milionów franków, sprawiła, że sumy nagród zarówno dla „Arc”, jak i gonitw mu towarzyszących, znacznie wzrosły. Jednak w latach siedemdziesiątych cała idea zaczęła powoli upadać, a system finansowania biegu przez loterię został ostatecznie przerwany w 1981 roku. Od 1982 r. „Arc” sponsorowany był m.in. przez Trusthouse Forte, CIGA Hotels oraz Groupe Lucien Barriere.
 
Obecnie sponsorem Prix de l'Arc de Triomphe jest Qatar Racing and Equestrian Club (QREC). Umowę sponsorską podpisano w Doha w 2008 roku. Zgodnie z jej postanowieniami pula nagród została zwiększona z 2 milionów do 4 milionów euro. Obecnie wynosi aż 5 000 000 €, co czyni wyścig najbogatszą płaską gonitwą rozgrywaną na trawiastej nawierzchni w Europie. Arc Weekend obejmuje teraz siedem biegów rangi G1 i cztery rangi G2. Podczas tego popularnego meetingu podziwiać można również konie czystej krwi arabskiej. Rozgrywany wówczas Arabian World Cup to jeden z najwyżej dotowanych wyścigów arabskich na świecie, z pulą nagród w wysokości 1 000 000 EUR.
 
Z powodu remontu toru na Hippodrome de Longchamp, w 2016 i 2017 roku Prix de l'Arc de Triomphe odbył się na torze w Chantilly.
 
Może nie każdy wie, że nad tym prestiżowym europejskim wyścigiem ciąży jednak pewna klątwa. O niej oraz o innych ciekawostkach dotyczących nagrody Łuku Triumfalnego napiszemy w następnym odcinku. Zostańcie z nami!
 
Archiwalne filmy z Longchamp:
 



 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego