swiat_dubai_world_cup_2018_2 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

W poprzedniej publikacji przybliżyliśmy naszym Czytelnikom gonitwę Dubai World Cup – drugi najwyżej dotowany wyścig na świecie. Teraz chcemy przedstawić sylwetki koni, które wezmą w nim udział.
Dubai World Cup (2)
UCZESTNICY GONITWY

Podstawowe informacje o gonitwie:

Konie czteroletnie i starsze
Dystans: 2000 m (ok. 10 furlongów)
Nawierzchnia toru: dirt (piach)
Klacze niosą 55 kg, ogiery i wałachy 57 kg.
Pula nagród - 10 000 000 dolarów.
Sześć pierwszych miejsc jest płatnych.
Zwycięstwo: 6 000 000 dolarów
Drugie miejsce: 2 000 000
Trzecie miejsce: 1 000 000 dolarów
Czwarte miejsce: 500 000 dolarów
Piąte miejsce: 300 000 dolarów
Szóste miejsce: 200 000 dolarów.
Amerykański trener Bob Baffert wysyła do boju dwa konie. Jego podopieczni trzy razy triumfowali w gonitwie Dubai World Cup. W 1998 roku doskonały amerykański dżokej Gary Stevens do zwycięstwa  poprowadził trenowanego przez Bafferta Silver Charma.
W 2001 roku ogier Capitain Steve z dżokejem Jerry Bailey'em w siodle dał trenerowi kolejny powód do świętowania zwycięstwa.
Potem utytułowany szkoleniowiec musiał czekać na następnego zwycięzcę prestiżowej gonitwy całe szesnaście lat. Rok 2017 przełamał złą passę i ogier Arrogate z doświadczonym Mike Smithem w siodle zdobył dla swojego trenera złoty puchar.
Przypomnijmy sobie jak w ubiegłym roku wygrywał siwy Arrogate, zwycięzca tak prestiżowych biegów jak: Breeders' Cup Classic (G1,SA,10f), Travers S. (G1,Sar,10f), Dubai World Cup (UAE-G1,Mey,10f), czy Pegasus World Cup Invitational S. (G1,GP,9f), który zarobił dla swoich właścicieli niebagatelną sumę 17 482 600 dolarów:
 
 
Do tegorocznej edycji Dubai World Cup Baffert zapisał dwa konie - West Coast’a i Mubtaahij'a.
 


 
West Coast (USA) to czteroletni ogier po Flatter od Cressing po Honour And Glory. Należy do Garego i Mary Westów, a wyhodowano go w Kentucky, w stadninie CFP Thoroughbreds LLC. Gniadosz na dziesięć startów sześć razy wygrał, trzy razy był drugi i raz trzeci.
Trzylatkiem zwyciężał w Travers S. (G1,Sar,10f), Pennsylvania Derby (G1,Prx,9f), Los Alamitos Derby (G3,Lrc,9f), Easy Goer S. (Bel,8.5f), był drugi w Lexington S. (G3,Kee,8.5f), a trzeci w Breeders' Cup Classic (G1,Dmr,10f).
W styczniu tego roku wystąpił w najwyżej dotowanej gonitwie świata z pulą nagród wynoszącą 12 milionów dolarów - Pegasus World Cup (G1) na dystansie 1 i 1/8 mili. Zajął tam drugie miejsce za Gun Runnerem. Dotychczas zarobił na torach 3 683 800 dolarów.
West Coast jest faworytem gonitwy, z najwyższym handicapem w całym polu (rating 124). W notowaniach wycenia się jego szanse na 1,8 do 1.
Ogiera dosiądzie wenezuelski dżokej na stałe jeżdżący w USA, Javier Castellano.
 
Link do ostatniej gonitwy West Coasta w Pegasus World Cup (G1) z tego roku:
 


 
 
Mubtaahij (IRE) to sześcioletni ogier po Dubawi od Pennegale po Pennekamp. Jest drugim koniem ze stajni Boba Bafferta, z pewnością znanym wszystkim pasjonatom wyścigów konnych. Należy do Sheikha Mohammeda Bin Khalifa Al Maktouma, a wyhodowany został w irlandzkiej stadninie Dunmore Stud Ltd.
Ten prawdziwy koński weteran zarobił na torach świata już 4 742 332 dolarów.
W wieku trzech lat wygrał gonitwę UAE Derby (G2). Był też drugi w UAE 2000 Guineas (UAE-G3,Mey,8f).
W wieku czterech lat w Dubai World Cup (UAE-G1,Mey,10f)  zajął drugie miejsce.
Rok później, w 2017 roku, ponownie wystąpił w Dubai World Cup (UAE-G1,Mey,10f). Przybiegł na czwartej pozycji. Kto wie, może w jego przypadku sprawdzi się powiedzenie „do trzech razy sztuka?”
W tym roku ma już przetarcie w sezonie. Startował dwa razy. W lutym 2018 był trzeci w San Pasqual S. (USA-G2,SA,81f), a 10 marca 2018 zameldował się jako drugi w prestiżowej gonitwie Santa Anita Handicap (USA-G1,SA,10f), liderując prawie cały wyścig po ciężkim torze. Być może dżokej zaprzepaścił mu szanse na zwycięstwo, przeprowadzając go zbyt ofensywnie w dystansie.
Czy tym razem Mubtaahij zdoła zwyciężyć? Przekonamy się już za kilka dni. Jego notowania u bukmacherów wynoszą 21 do 1.
Ogiera dosiądzie utytułowany dżokej Victor Espinoza.
 
Link do ostatniej gonitwy, w której brał udział Mubtaahij - Santa Anita Handicap (G1):
 
 

 

Talismatic jest drugim faworytem gonitwy. To brytyjskiej hodowli pięcioletni ogier, wyhodowany w stadninie Darley w Wielkiej Brytanii. Jego właścicielem jest Godolphin SNC.
Talismanic jest po światowej klasy reproduktorze, ojcu słynnej klaczy Rachel Alexandy - Medaglia d'Oro od Magic Mission po Machiavellian. Trenuje go Andre Fabre. W swoim życiu startował osiemnaście razy, z czego siedem razy był pierwszy, sześć razy drugi i raz trzeci. Zarobił już 2 503 001 funtów brytyjskich.
Największym jego osiągnięciem w wieku trzech było zajęcie czwartego miejsca w niezwykle prestiżowym francuskim Derby.
Jako czterolatek wygrał Breeders' Cup Turf (USA-G1,12fT), Prix Maurice de Nieuil (Fr-G2,14fT), Prix Lord Seymour (Fr-L,12fT), był drugi w Hong Kong Vase (HK-G1,12fT), Grand Prix de Chantilly (Fr-G2,12fT), Prix d'Hedouville (Fr-G3,12fT), Prix de la Porte de Madrid (Fr-L,12fT) i trzeci w Prix Foy (Fr-G2,12fT).
Ma przetarcie w sezonie, gdyż zdążył już zwyciężyć w Prix Darshaan (Fr,9.5f) w Chantilly 6 marca 2018, pokonując m.in. bardzo dobrego syna Sea The Star - Cloth Of Stars, zgłoszonego do gonitwy wcześniejszej - Dubai Sheema Classic na 2410 m.
Ogier z handicapem 122 jest typowany na drugiego faworyta z notowaniami 7,5 do 1. Pojedzie na nim dżokej Mickael Barzelona.
 
Link do ostatniej gonitwy Talismanica w Prix Darshaan:
 
 
 


Forever Unbridled jest "Pierwszą Damą" tego biegu. Sześcioletnia klacz po Unbridled's Song od Lemons Forever po Lemon Drop Kid oceniona jest wysoko przez handicaperów (jej rating wynosi 119). Należy do Charlesa Fipke, przez którego została wyhodowana w Kentucky. Trenuje ją Dallas Steward. Klacz na siedemnaście startów osiem razy wygrywała, trzy razy była druga, a cztery razy trzecia. W swojej długiej karierze zarobiła już 3 186 880 dolarów.
Jako czterolatka triumfowała w Apple Blossom H. (G1,OP,81f), Beldame S. (G1,Bel,9f), Houston Ladies Classic S. (G3,Hou,81f), była druga w Ogden Phipps S. (G1,Bel,81f), a trzecia w Breeders' Cup Distaff (G1,SA,9f) i Personal Ensign S. (G1,Sar,9f).
W wieku pięciu lat startowała trzy razy i wszystkie te biegi wygrała. Zwyciężyła w Breeders' Cup Distaff (G1,Dmr,9f), Personal Ensign S. (G1,Sar,9f) oraz  Fleur de Lis H. (G2,CD,9f). W 2017 roku otrzymała tytuł Eclipse Champion Older Female.
Dosiądzie jej jeden z najlepszych dżokejów z USA - Mike Smith, który w ubiegłym roku wygrał Dubai World Cup na Arrogate.
Bukmacherzy oceniają jej szanse na 8 do 1. Jest więc liczona w trzeciej kolejności.
Ostatni raz biegała 17 listopada 2017 roku w gonitwie Breeders Cup Distaff (G1), którą wygrała.
 
Poniżej link do biegu:
 


 
 
Gunnevera (USA) to czteroletni ogier po Dialed In od Unbridled Rage po Unbridled.
Właścicielami rosłego kasztana jest stadnina Peacock Racing Stables, LLC, a wyhodowany został w Kentucky na Brandywine Farm.
Ogier jest w treningu Antonio Sano. W swoim życiu startował piętnaście razy, z czego pięć razy wygrał, trzykrotnie był drugi, a dwukrotnie trzeci. W wieku dwóch lat zwyciężył w Saratoga Special S. (G2,Sar,61f) i Delta Downs Jackpot S. (G3,DeD,81f).
Jako trzylatek triumfował w Fountain of Youth S. (G2,GP,81f) i Tangelo S. (GP,81f), był drugi w Travers S. (G1,Sar,10f), Holy Bull S. (G2,GP,81f), a trzeci we Florida Derby (G1,GP,9f). W tym roku biegał w najwyżej dotowanym na świecie wyścigu, Pegasus World Cup (G1), w którym zajął trzecie miejsce za Gun Runnerem i West Coastem, z którym spotka się i w tym biegu.
Spora strata do West Coasta nie czyni z Gunnavery faworyta gonitwy. Jego szanse ocenia się na 10 do 1. Kasztana dosiądzie dżokej Joel Rosario.

Wyżej wspomniany bieg obejrzeć można pod opisem sylwetki West Coasta, natomiast ostatnie zwycięstwo Gunnavery z sierpnia 2017 roku tutaj:
 


 
 
Thunder Snow (IRE) to czteroletni syn ogiera Helmet od Eastern Joy po Dubai Destination. Został wyhodowany przez stadninę Darley, a właścicielem jest Godolphin. Trenuje go jeden z trenerów stajni Godolphin, Saeed bin Suroor. Na torach świata zarobił w sumie 1 857 976 funtów brytyjskich.
Thunder Snow startował siedemnaście razy, przy czym sześć razy wygrał, pięć razy był drugi i dwa razy trzeci.
Biegał na torach w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, USA i w Dubaju.
Jako dwulatek wygrał Criterium International (Fr-G1,7fT,Sai) i był drugi w Vintage S. (Eng-G2,7fT,Goo) oraz Champagne S. (Eng-L,7fT,Don).
Trzylatkiem wygrał Prix Jean Prat (Fr-G1,8fT,Cha), UAE Derby (UAE-G2,9.5fD,Mey), UAE 2000 Guineas (UAE-G3,8fD,Mey), był drugi w Irish 2000 Guineas (Ire-G1,8fT,Cur), a trzeci w  St. James's Palace S. (Eng-G1,8fT,Asc) i Pris Jacques Le Marois (Fr-G1,8fT,Dea).
W tym roku biegał trzy razy na torze Meydan. Zwyciężył w Al Maktoum Challenge R2 (UAE-G2,9.5f,Mey) i był dwa razy drugi w Al Maktoum Challenge R1 (UAE-G2,8f,Mey) i w Al Maktoum Challenge R3 (UAE-G1,10f), który odbył się 10 marca tego roku na dystansie 1 1/4 mili. W gonitwie tej zwyciężył ogier North America, z którym Thunder Snow spotka się ponownie w tym wyścigu. W końskim totalizatorze liczony jest z szansami 12 do 1.
Dosiądzie go słynny dżokej Christophe Soumillon
 
Link do ostatniej gonitwy, w której wygrał Thunder Snow:
 


 
 
North America (GB) to sześcioletni wałach po Dubawi od Northern Mischief po Yankee Victor.
Jest własnością Czeczeńca Ramzana Kadyrova, a wyhodowany został w stadninie Qatar Bloodstock Ltd. w Wielkiej Brytanii. Trenuje go Satish Seemar.
Startował czternaście razy, z czego pięć razy wygrał, trzy razy był drugi, dwa razy trzeci. W Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich zarobił 430 475 funtów brytyjskich. Jako trzy i czterolatek wygrywał i zajmował płatne miejsca w gonitwach niższej kategorii typu Maiden Stakes, czy w handicapach.
W wieku pięciu lat zwyciężył w gonitwie Firebreak Stakes (UAE-G3,8fD,Mey).
W tym roku, już jako sześciolatek, zdążył wystartować trzy razy w cyklach Al Maktoum Challenge, gdzie stopniowo wydłuża się dystans.
W styczniu zajął trzecie miejsce za końmi Heavy Metal i Thunder Snow (spotkają się w tym biegu ponownie) w wyścigu na milę - Al Maktoum Challenge R1 (UAE-G2,8fD,Mey).
W lutym ponownie został pokonany przez Thunder Snow – zajął drugie miejsce w Al Maktoum Challenge R2 (UAE-G2,9.5fD,Mey) na dystansie 1 3/16 mili.
Natomiast 10 marca tego roku wygrał Al Maktoum Challenge R3 (UAE-G1,10fD,Mey) na dystansie identycznym do Dubai World Cup, tym razem pokonując drugiego na miecie Thunder Snow i trzecią Furię Cruzadę, z którymi spotka się i teraz.
North America może okazać się czarnym koniem gonitwy i niewykluczone, że namiesza w walce o czołowe lokaty. W totalizatorze jego szanse na wygranie szacuje się na 13 do 1.
Dosiądzie go europejski dżokej Richard Mullen.
 
Link do gonitwy Al Maktoum Challenge R3:
 


 
 
Pavel (USA) to czteroletni syn ogiera Creative Cause od Mons Venus po Marias Mon.
Jest własności stadniny Reddam Racing LLC, a urodził się w WinStar Farm LLC, gdzie wyhodował go Brereton C. Jones.
Pavela trenuje Doug F. O'Neill.
W swoim życiu biegał siedem razy, z czego dwa razy wygrał, a jeden raz był trzeci. Zarobił na torze 347 400 dolarów.
W wieku trzech lat triumfował w Smarty Jones S. (G3,Prx,8½f) i był trzeci w Jockey Club Gold Cup S. (G1,Bel,10f). W tym roku startował na początku marca w San Pasquale Stakes (G2) na dystansie 1 1/8 mili, gdzie zajął czwarte miejsce. Gonitwę tę wygrał wygrał Accelerate, drugi był Prime Attraction, a trzeci na metę przybiegł Mubtaahij, z którym teraz ponownie się spotkają. Siwek dobrze szedł końcem i być może wydłużenie dystansu mu posłuży. Szanse na jego wygraną w Dubai World Cup bukmacherzy szacują na 17 do 1.
Jechać na nim będzie dżokej Mario Gutierraz.

Link do San Pasquele Stakes: 
 
Awardee (USA) to prawdziwy weteran w tej stawce. Właścicielem ośmioletniego ogiera po Jungle Pocket od Heavenly Romance po Sunday Silence jest Japończyk, Koji Maeda, a wyhodowano go w Kentucky w stadninie North Hills Management. Trenuje go Mikio Matsunaga
Awardee startował trzydziestopięciokrotnie, z czego dziesięć razy wygrał, sześć razy był drugi i tyle samo razy trzeci.
W wieku pięciu lat triumfował w Sirius Stakes (JPN-G3,3youp,2000m-D,Hanshin). Jako sześciolatek wygrał JBC Classic (JPN-LG1,2100m-D,Kawasaki), Nihon TV hai (JPN-LG2,1800m-D,Funabashi), Antares Stakes (JPN-G3,3youp,1800m-D,Hanshin), a drugi był w Champions Cup (JPN-LG1,1800m-D,Chukyo) i Tokyo Daisyoten (JPN-LG1,2000m-D,Ohi).
Ścigał się w Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W ubiegłorocznej edycji Dubai World Cup zajął piąte miejsce. Jest szykowany głównie do tego wyścigu. Nie należy do faworytów gonitwy, typuje się go z szansami 51 do 1.
W siodle będzie miał japońskiego dżokeja Yutaka Take.
 
Link do DWC 2017:
 


 
 
Furia Cruzada (CHI) to druga klacz w tej mocnej stawce. Siedmiolatka po Newfounland od Nuestra Machi po Hussonet jest własności Avaza Ismoilova, wyhodowana została natomiast w Chile w stadninie Haras Dadinco. Dotychczas zarobiła na torze ponad 500 000 dolarów.
Startowała trzydzieści trzy razy, z czego siedem razy wygrała, pięć razy była druga, sześć razy trzecia.
Jako trzylatka triumfowała w Cl Alberto Solari Magnasco (Chi-G1)[3yoF,2.000mD,HC], Cl Haras de Chile (Chi-G2)[F&M,2.000mD,HC], była druga w Cl Criadores Salvador Hess (Chi-G2)[2yoF,1.500mD,HC], a trzecia w Cl Tanteo de Potrancas (Chi-G1)[2yoF,1.500mD,HC] i Mil Guineas (Chi-G1)[3yoF,1.600mD,HC].
W wieku czterech lat zwyciężyła w GP Gilberto Lerena (ARG-G1)[F&M,2.200mT,Pal] oraz w GP Criadores (ARG-G1)[F&M,2.000mD,Pal].
Jako pięciolatka była druga w Duke of Cambridge S. (GB-G2)[F&M,1.600mT,Asc], Lancashire Oaks (GB-G2)[F&M,2.400mT,Hay], a trzecia w Winter Derby (GB-G3)[2.000mAW,Lin] i Prix de Flore (Fr-G3)[F&M,2.100mT,Sai].
W ubiegłym roku, w wieku sześciu lat, zwyciężyła w Al Maktoum Challenge R2 (UAE-G2)[1.900mD,Mey] i była trzecia w Al Maktoum Challenge R3 (UAE-G1)[2.000mD,Mey].
Ten rok zaczęła od zajęcia drugiego miejsca w Balanchine (UAE-G2)[F&M,1.800mT,Mey] i ponownie na celownik wpadła jako trzecia w Al Maktoum Challenge R3 (UAE-G1)[2.000mD,Mey] 10 marca 2018. Pokonały ją ogiery North America i Thunder Snow, z którymi zmierzy się i teraz.
Jest outsiderką gonitwy, a jej zwycięstwo byłoby wielką niespodzianką. Bukmacherzy oceniają szanse klaczy na 101 do 1.
Dosiądzie jej włoski dżokej Antonio Fresu, który znany jest na Służewcu m.in. z dosiadu na Greek Sphere w Wielkiej Warszawskiej, którą wspólnie wygrali.
 
Link do tegorocznej gonitwy Balanchine (G2), w której zajęła drugie miejsce:
 
 
 
 
 
 
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego