Thunder Snow - Koń z charakterem
Thunder Snow to wysoki, muskularny, pełen wdzięku ogier wyhodowany w Irlandii przez Szejka Mohammeda w stadninie Darley Stud. Jego właścicielem jest stajnia Godolphin Racing.
Urodził się 24 marca 2014 roku. Jest synem ogiera Helmet od klaczy Eastern Joy po Dubai Destination.
Do startów przygotowuje go arabski trener Saeed bin Suroor, który wiosną i latem szkoli konie stajni Godolphin w Anglii, a zimą przenosi się z nimi do Dubaju.
Thunder Snow jest najlepszym przychówkiem australijskiej hodowli ogiera Helmet.
Ojciec
Ogier Helmet (AUS) ur. w 2008 roku po Exceed And Exel od Accessories po Singspiel był doskonałym flyerem i milerem. Biegał czternaście razy z czego sześć razy wygrał, a trzy razy był trzeci. Swoje zwycięstwa odnosił na torach Australii, gdzie jako trzylatek triumfował w Caulfield Guineas (AUS-G1, 3yoC&G, T1600m, Caulfield), Sires Produce S (AUS-G1, 2yo, T1400m, Randwick), Champagne Stakes (AUS-G1, 2yo, T1600m, Randwick), Caulfield Guineas Prelude (AUS-G3, 3yoC&G, T1400m, Caulfield). Na emeryturę sportową przeszedł w 2012 roku w Australii, a jako ogier czołowy został wysłany do angielskiego Newmarket do stadniny Dalham Hall Stud.
Helmet
Dotychczas żaden inny jego potomek nie osiągał tak spektakularnych sukcesów jak Tunder Snow, choć jego potomstwo odznacza się dobrym zdrowiem i odnosi sukcesy na torach w wielu krajach.
I matka
Matka Thunder Snow'a, Eastern Joy (GB) po Dubai Destination od Red Slippers po Nureyev urodzona w 2006 roku ścigała się we Francji, startowała cztery razy, raz wygrała, dwa razy była trzecia. Po krótkiej karierze na torze wysłano ją do stadniny w Irlandii.
Oprócz wspaniałego Thunder Snow'a urodziła jeszcze cztery źrebaki. Wszystkie biegały i zwyciężały. Pierwszy to klacz Ihtimal (IRE) urodzona w 2011 roku po Shamardal. Ihtimal okazała się bardzo zdolna, startowała dziesięć razy, cztery razy wygrała, dwa razy była druga, a trzy razy trzecia. Triumfowała w May Hill Stakes (GB-G2,F,8fT,Don), Sweet Solera Stakes (GB-G3,F,7fT,Nmk), UAE Oaks (UAE-G3,3yoF,9.5fAW,Mey) i UAE 1000 Guineas (UAE-L,3yoF,8fAW,Mey), była trzecia w 1000 Guineas Stakes (GB-G1,3yoF,8fT,Nmk). Niestety 13 stycznia 2015 roku została poddana eutanazji z powodu kontuzji doznanej podczas treningu w Dubaju.
W 2012 roku matka Thunder Snow'a urodziła ponownie klacz, Always Smile (IRE) po Cape Cross. Klacz starowała dziewięć razy z czego cztery razy wygrała, dwa razy była druga, a dwa razy trzecia.
Kolejnym źrebakiem Eastern Joy znów okazała klacz. W 2013 roku po Teofilo urodziła się First Victory (IRE). Biegała cztery razy, dwa razy wygrała, m.in. w Oh So Sharp Stakes (GB-G3,F,7fT,Nmk).
W 2014 roku urodził się zwycięzca tegorocznego Dubai World Cup, Thunder Snow i jest jak na razie jedynym synem klaczy.
W 2015 roku Eastern Joy ponownie urodziła Thunder Snow'owi siostę, Winter Lightning (IRE) po Shamardal. Ją również - podobnie jak słynnego brata - trenuje Bin Suroor. Klacz startowała cztery razy, dwa razy wygrała, raz była druga, a raz trzecia. Zwyciężała w UAE 1000 Guineas (UAE-L,3yoF,8fD,Mey), UAE 1000 Guineas Trial (UAE,7fD,Mey) i była trzecia w UAE Oaks (UAE-G3,3yoF,9.5fD,Mey). Ściga się w Dubaju i Wielkiej Brytanii.
Sympatycznym akcentem jest data wygrania przez Thunder Snow'a Dubai World Cup. Miało to miejsce dzień przed Wielkanocą. Jest to o tyle ciekawa sytuacja, iż imię jego matki - Eastern Joy - oznacza "Wielkanocną radość". Niewątpliwie swoim właścicielom i hodowcom sprawił mnóstwo wielkanocnej uciechy, choć pewnie samo święto kłóci się nieco z ich religią.
II matka
Babka Thunder Snow'a, klacz Red Slippers (USA), ur. w 1989 r jest po Nureyev od Morning Devotion po Affirmed.
Również nie brakowało jej talentu na torze. Startowała osiem razy, trzy razy wygrała, raz była druga. Zwyciężała w Sun Chariot Stakes (ENG-G2) (GB,2000m) i Virginia Stakes (ENG) (GB, 2000m).
Jest m.in. matką zwyciężczyni gonitwy G1, klaczy West Wind ur. w 2004 roku po Machiavellian. West Wind (GB) startowała siedem razy, wygrywała dwa razy, dwa razy była druga i dwa razy trzecia. We Francji triumfowała w Prix De Diane (FR-G1), była druga w Prix Vermeille (FR-G1) i trzecia w Pretty Polly Stakes (IRE-G1).
Spośród 13. dzieci Red Slippers 11 biegało i wygrywało.
III matka
Prababka Thunder Snow'a, Morning Devotion (USA) po Affirmed od Morning Has Broken po Prince John urodziła się w 1982 roku. Startowała czternaście razy, raz wygrała, dwa razy była druga i tyle samo razy trzecia. Zajęła trzecie miejsce w Hoover Fillies Mile(G3,Eng) i była czwarta w Lancashire Oaks (G3,Eng). Biegała na torach Wielkiej Brytanii i USA. Urodziła 15. Źrebaków, z których tylko dwa nie wyszły do startu i tylko dwa nie wygrywały.
Thunder Snow - opis kariery
Po powyższej analizie rodowodu Thunder Snowa (a zwłaszcza rodziny żeńskiej) wysnuć można wniosek, że jego sukcesy nie są dziełem przypadku. Wywodzi się z rzadkiej rodziny 4-k, a w jego żyłach płynie królewska krew.
Thunder Snow biegał dużo, bo aż 18 razy. Jest prawdziwym internacjonałem, gdyż ściga się na torach Anglii, Irlandii, Francji, Dubaju i USA.
Kariera dwuletnia
Jako dwulatek biegał sześć razy. Wygrał w swoim debiucie, by następnie zająć szóste miejsce na torze w Ascot w gonitwie rangi G2 - Coventry Stakes .
Kolejne dwa starty przyniosły mu dwa drugie miejsca w Vintage S. (Eng-G2) i Champagne S. (Eng-L).
W październiku 2016 roku na torze w Newmarket zajął czwarte miejsce w gonitwie Dubai Dewhurst Stakes (G1), tracąc niewiele do zwycięzcy Churchilla.
Sezon dwuletni Thunder Snow zakończył triumfem we Francji na torze Saint Cloud wygrywając Criterium International (G1).
W oficjalnej europejskiej klasyfikacji dwulatków na rok 2016 Thunder Snow otrzymał ocenę 118, co czyni go najlepszym dwulatkiem trenowanym w Wielkiej Brytanii i trzecim najlepszym dwulatkiem w Europie, cztery funty za Churchillem i trzy za amerykańską klaczą Lady Aurelia .
Kariera trzyletnia
Thunder Snow w Criterium International (2-letni)
Karierę trzyletnią Thunder Snow rozpoczął w lutym w Dubaju. Wygrał dwa wyścigi na torze Meydan - UAE 2000 Guineas i UAE Derby rozgrywanym w dniu Dubai World Cup Carnival.
Kolejny start dzielnego ogiera przewidziano w USA, na torze Churchill Downs w najważniejszym biegu dla trzylatków, należącym do Porójnej Korony - Kentucky Derby.
Thunder Snow przybył do Stanów Zjednoczonych kilka dni przed datą wyścigu. Po dwudniowej kwarantannie, zrobił dobry galop na torze Churchill Downs. Wydawało się, że szybko się zaaklimatyzował i świetnie radzi sobie w nowym otoczeniu. Jego jeździec treningowy, Daragh O'Donohoe po galopie powiedział: "Jego zachowanie dziś rano było wyjątkowe... Płynął po torze, nie miałem żadnych zastrzeżeń". W dniu Derby nawierzchnia była ciężka po deszczu, w niektórych miejscach woda zlała się w rozsiane po całej bieżni kałuże. Koń - niespokojny już przy start maszynie - wyraźnie się ich bał. Po sygnale do startu odmówił współpracy. Zaczął brykać i zbaczać z toru, przez co doświadczony dżokej Soumillon nie mógł nad nim zapanować. Szybko zatrzymał niepokornego ogiera, nie zmuszając do dalszego biegu. Zachowanie Thunder Snow'a w Kentucky Derby wywołało fale dowcipów na Twitterze i w mediach społecznościowych. Koń na szczęście nie doznał żadnych obrażeń, a jego opiekunowie nie byli w stanie wyjaśnić jego dziwnego zachowania tamtego dnia.
Link do Kentucky Derby 2017: TU
Po nieudanym występie w USA, nasz bohater powrócił do Europy.
W Irlandii w maju zajął drugie miejsce na torze w Curragh w Tattersalls Irish 2000 Guineas (G1), ponownie kończąc bieg za ogierem Churchill, który pobił go o 2 1/2 długości.
Następnie zajął trzecie miejsce w Wielkiej Brytanii na torze w Ascot w St Jame's Palace Stakes (G1), tracąc do zwycięskiego Barney Roy'a 1 i 1/4, ale tym razem pokonując swojego wielkiego rywala Churchilla.
W lipcu 2017 roku wygrał we Francji Prix Jean Prat (G1), a w sierpniu na torze w Deauville był trzeci w Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard-Jacques Le Marois (G1), tracąc 1/4 długości do zwycięzcy Al Wukair.
Pod koniec października wystąpił na torze w Ascot w wyścigu Queen Elizabeth II Stakes (G1). Bieg zupełnie mu się nie ułożył, od początku nie mógł znaleźć sobie miejsca w licznej piętnastoosobowej stawce. Biegł na samym jej końcu i ostatecznie jako piętnasty ukończył gonitwę.
Kariera czteroletnia
Podobnie jak w 2017 roku, tak i w 2018 roku Thunder Snow zimę spędził w Dubaju, gdzie startował kilka razy. Brał udział w trzech edycjach serii Al Maktoum Challenge na torze Meydan. W pierwszym wyścigu na dystansie mili zajął drugie miejsce za ośmioletnim wałachem Heavy Metal, który w dniu tegorocznego Dubai World Cup wygrał Godolphin Mile (UAE-G2, 8fD, Mey).
Thunder Snow buntuje się przy starcie do Kentucky Derby (boks nr 2)
W lutym tego roku Thunder Snow triumfował w Al Maktoum Challenge R2 (UAE-G2) na dystansie 1900 m. Cały wyścig trzymał się w środku stawki, by na 100 m przed metą wyprzedzić drugiego faworyta - ogiera North America o szyję i trzeciego na mecie Heavy Metal o 4 długości.
Na trzy tygodnie przed Dubai World Cup, Thunder Snow wziął udział w gonitwie Al Maktoum Challenge R3 (UAE-G1) na dystansie 2000 m. Występował jako główny faworyt. Przegrał z ogierem North America, który prowadził od początku gonitwy i wygrał o ponad 5 długości.
Wreszcie nadeszła wyczekiwana data, która kończy sezon wyścigowy w Dubaju i jednocześnie stanowi jeden z największych i najwyżej dotowanych dni wyścigowych na świecie.
Thunder Snow miał wziąć udział w drugim co do wielkości puli nagród wyścigu na świecie - gonitwie Dubai World Cup, gdzie zwycięzca otrzymuje 6 000 000 dolarów. Do biegu zapisano 10 wybornych wyścigowców, w tym m.in. dwie sześcioletnie klacze - Forever Unbridled i Furia Cruzada oraz ich równolatka, weterana gonitwy - Mubtaahij'a. Faworytem wyścigu był czteroletni amerykańskiej hodowli West Coast w treningu znanego amerykańskiego trenera, Boba Bafferta. Oprócz wymienionych koni na starcie stanęły ogiery Gunnevera i Pavel, sześcioletni wałach North America, brytyjskiej hodowli pięcioletni ogier Talismanic i przywieziony z Japonii ośmioletni ogier Awardee.
Gonitwa nie miała dramatycznego przebiegu i od początku dobrze się układała dla Thunder Snow'a. Pomimo faktu, że dżokej jechał na zewnątrz od bandy, Thunder Snow szybko po starcie objął prowadzenie. Biegł prawie cały dystans mocnym, równym tempem. Przyspieszył na ostatnim zakręcie, po czym oderwał się od reszty stawki i niezagrożony zmierzał po pewne zwycięstwo. Pokonał o 5 3/4 długości West Coasta, a o sześć trzeciego na mecie Mubtaahija. To było siódme zwycięstwo duetu ogiera Thunder Snow z belgijskim dżokejem Christopherem Soumillonem w siodle. Po wyścigu powiedział on: "Nie mogę uwierzyć, że wygrałem ten wspaniały wyścig. Krzyczałem i płakałem oglądając takie konie jak Cigar i takich dżokejów jak Jerry Bailey czy Frankie Dettori, którzy wygrywali Dubai World Cup, więc teraz dla mnie jest to szczególnie niesamowite przeżycie." Warto podkreslić, że Soumillion wygrał po raz pierwszy w swojej karierzę tą prestiżową gonitwę.
Belg był pełen uwielbienia dla swojego konia, który wyraźnie lepiej czuł się na torze w Meydan, niż w maju ubiegłego roku w Churchill Downs podczas Kentucky Derby:
"To zabawny koń - jest bardzo utalentowany, ale kiedy nie chce czegoś zrobić, niczym nie można go zmusić."
Trener Thunder Snow'a, Bin Suroor, krótko opisał swojego wychowanka: "Ten koń jest genialny". Dla szkoleniowca była to ósma wygrana w tym prestiżowym biegu. Trener pochwalił również jeźdźca, któremu dał wolną rękę w sposobie poprowadzenia ogiera w dystansie. Thunder Snow wylosował dziesiąty, ostatni numer startowy i szkoleniowiec stwierdził, że prawdopodobnie wyszło to na korzyść dla jego wychowanka. Powiedział dżokejowi, że jeśli ogier dobrze wystartuje, powinien szybko wyjść z nim na prowadzenie.
C. Soumillion i trener Bin Suroor po Dubai World Cup 2018
Thunder Snow został nowym rekordzistą toru Meydan na nawierzchni dirt i dystansie 2000 m. Bieg ukończył z czasem 2:01.38.
Dla swoich właścicieli zarobił już 6 262 420 funtów.
Póki co trener chce dać swojemu podopiecznemu przerwę w startach, ale zostawia otwartą furtkę do europejskich czy amerykańskich wyścigów. Planuje znaleźć mu jakiś prestiżowy bieg w USA, by zatrzeć wrażenie, jakie pozostawił po sobie w Kentucky Derby w 2017 roku.
Na razie jednak ogier musi odpocząć i się zregenerować. A nam nie pozostaje nic innego, jak przyglądać się jego dalszym poczynaniom na torze i (pewnie wkrótce) w hodowli.
Link do Dubai World Cup: TU