swiat_Enable - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Enable
Najlepsza klacz Europy ostatnich dwóch lat
Zazwyczaj pisząc o koniach wybitnych, skupiamy się na naszej stronie na karierze i osiągnięciach hodowlanych ogierów. Klacze, z racji swojej fizjologii i wszelkiej maści ograniczeń, mają mniejsze pole do popisu. Każdy pasjonat koni pełnej krwi jednak wie, jak ważna i niebagatelna w wyhodowaniu dobrego konia jest rodzina żeńska. W tym artykule przybliżymy sylwetkę najlepszej klaczy Europy ostatnich dwóch lat, która nie została jeszcze matką stadną, a swoimi występami na torze przebija niejednego światowej klasy ogiera.

Enable (GB) urodziła się 12 lutego 2014 roku w stadninie Juddmonte Farms Ltd. To tam wyhodowano tak wyśmienite konie jak Frankel, Zafonic, Workforce, Rainbow Quest, Kingman, Oasis Dream, Zambezi Sun, Flintshire, Arrogate, Flute, czy Emollient. Jest córką wybornego Nathaniela i klaczy Concertic po Sadlers Wells. Przeciwnikom bliskich pokrewieństw w pochodzeniu wierzchowców prawdopodobnie nie podoba się inbred w jej rodowodzie - 3x2 na Sadlers Wells'a, ale w tym przypadku raczej nie można mieć co do niego zastrzeżeń.
Klacz na 10 startów tylko raz zajęła 3 miejsce. Miało to miejsce w drugim jej wyścigu w karierze. Biegała w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji. Zwyciężała na dystansach od 1 mili do 12 furlongów, a w 2017 roku została wybrana przez Cartier Europejskim Koniem Roku oraz Najlepszą 3-letnią Klaczą Roku.
Dotychczas zarobiła 6 377 396 funtów. Dwukrotnie wygrała najbardziej prestiżowy porównawczy wyścig europejski - Prix de l'Arc de Triomphe, potocznie zwany Łukiem Triumfalnym. Jest poczwórną oaksistką - triumfowała w wieku 3 lat w Epsom Oaks (GB-G1,12fT,Eps), Irish Oaks (Ire-G1,12fT,Cur), Yorkshire Oaks (GB-G1,F&M,12fT,Yor) oraz Cheshire Oaks (GB-L,11.3fT,Chs). Ponadto wygrała jeszcze prestiżową gonitwę King George VI & Queen Elizabeth S. (GB-G1,12fT,Asc), a także September Stakes (GB-G3,12fAW,Kem).
Właścicielem Enable jest Khalid Abullah, a trenuje ją w Newmarket znany w środowisku trenerskim Wielkiej Brytanii szkoleniowiec John Gosden. Oprócz dwóch pierwszych startów w karierze, klaczy zawsze dosiadał sławny dżokej Frankie Dettori.

PochodzenieEnable urodziła się w pierwszym roczniku potomstwa ogiera Nathaniel (IRE), syna Galileo (IRE) i Magnifiscent Style (USA) po Silver Hawk (USA), który na torze zarobił ponad 2 miliony dolarów, wygrywając cztery razy i będąc pięciokrotnie drugi na 11 startów. Zwyciężył m.in. w King George VI & Queen Elizabeth Stakes (GB-G1,12f), King Edward VII Stakes (GB-G2,12f) oraz Eclipse Stakes (GB-G1,10f), a karierę stadną rozpoczął w 2013 roku.
Matka Enable, Concertic (GB), ur. w 2004 roku jest po epokowym ogierze Sadlers Wells od klaczy Apogee (GB). Dobrze spisywała się na torze, startowała siedmiokrotnie, z czego trzy razy wygrała, dwukrotnie była druga i raz trzecia, zarabiając dla swoich właścicieli 84 000 euro. Enable jest jak dotychczas jej najlepszym przychówkiem. W 2017 roku urodziła klacz po Frankelu, w 2018 ogiera po Sea The Stars, a w 2019 roku ponownie na świat przyjdzie jej źrebak po Nathanielu.
Enable pochodzi z bardzo dobrej rodziny żeńskiej 4-m.

Kariera na torze

Sezon dwuletni i trzyletni

Jako dwulatka Enable startowała tylko raz. Miało to miejsce 28 listopada na torze w Newcastle na dystansie 1 mili. Wygrała swój debiut dowolnie o 3 3/4 długości.
Karierę trzyletnią rozpoczęła od przegranej - zajęła trzecie miejsce w Dubai Duty Free Golf World na torze w Newbury na dystansie 1 mili i 2 furlongów. Była to jej jedyna porażka, w tym przypadku na rzecz koleżanki stajennej Shutter Speed (zwyciężczyni należała do tych samych właścicieli i była trenowana u tego samego trenera). Straciła do niej kolejno 2¾ długości oraz łeb.
Następne starty Enable to już nieprzerwane do teraz pasmo sukcesów.
10 maja 2017 roku wygrała Cheshire Oaks, wyścig rangi Listed na dystansie 1 mili i 3 1/2 furlonga.
Kolejny sprawdzian stanowił podniesienie poprzeczki dla Enable. Wystąpiła bowiem w prestiżowym Investec Oaks (G1) na torze w Epsom na dystansie 1 mili i 4 furlongów. Wyścig poprzedziła ulewa, a tuż przed samym startem rozpętała się burza. Do gonitwy stanęło 9 klaczy, a faworytką biegu była doskonała irlandzka Rhododendron, której dosiadał dżokej Ryan Moore. Na Enable siedział już jej stały jeździec, legendarny Frankie Dettori.
Enable w dystansie szła jako trzecia, by na końcowej prostej objąć prowadzenie i wygrać o 5 długości przed Rhododendron i o 11 długości przed Alluringly, którą w Cheshire Oaks ograła "tylko" o 1 3/4 długości. Po tym wyścigu Dettori powiedział: "Kiedy zobaczyłem, że Ryan (Moore, dosiadający głównej konkurentki – Rhododendron - przyp. red) nie jedzie obok mnie, pomyślałem, że mam kłopoty. Ale kiedy spostrzegłem jego nerwowość, wiedziałem, że moja klacz wytrzyma aż do samego końca. Brała udział w wyścigach tylko trzykrotnie i mogę powiedzieć, że jest bardzo dobra. Myślę, że będzie stawała się coraz lepsza." Jak się okazało, były to prorocze słowa legendarnego dżokeja.

Link do Epsom Oaks: TU

Następny start Enable przewidziano w kolejnym prestiżowym Oaks w Irlandii na torze w Curragh. Wystąpiło 10 klaczy, a córki Nathaniela ponownie dosiadał Dettori, który powrócił do ścigania się po kontuzji ręki, jakiej doznał 13 czerwca. Enable wygrała bardzo łatwo o 5 i 1/2 długości przed klaczą Rain Goddess, a jej znajoma konkurentka, Alluringly, była dopiero szósta ze stratą 12 1/2 długości do zwyciężczyni.

Link do Irish Oaks: TU

Niecałe dwa tygodnie po zwycięstwie w irlandzkim Oaks, Enable zmierzyła się z ogierami w porównawczym wyścigu King George VI And Queen Elizabeth Stakes (G1) na torze w Ascot na dystansie 1 mili i 4 furlongów. Miała 9 przeciwników, w tym tak doskonałe wierzchowce, jak Idaho, Highland Reel, Ulysses, Jack Hobbs czy My Dream Boat. W dystansie biegła na drugiej pozycji za Maverick Wave, by później wyjść na front i niezagrożona, z dużą przewagą, wygrać o 4 1/2 długości przed ogierem Ulysses i 5 1/4 dł. przed Idaho.Link do King George VI And Queen Elizabeth Stakes: TU

Po tym wyścigu trener Gosden wyznał prasie, że dotychczas nie miał tak dobrej klaczy pod swoją opieką i zapowiedział jej kolejne występy. Miała pokazać się publiczności w Yorkshire Oaks (G1) na torze w Yorku, a potem w Prix de l'Arc de Triomphe. Tak też się i stało.
W Yorkshire Oaks startowała z pozycji "bitej" faworytki. Na samym początku biegu, razem z Dettorim w siodle, objęła prowadzenie i wygrała o 5 długości przed klaczą Coronet. Ten wyścig trener Gosden skomentował następująco: "Nie przewidywałem żadnego oczywistego tempa w tym wyścigu, więc powiedziałem Frankiemu, że może robić swoje i wyjść od razu na front. W ostatniej części dystansu Enable czuła się samotna, rozglądała się za końmi. Nie jest to jej ulubiony sposób na ściganie się, ale takie były założenia. Zaliczyła wspaniałe przygotowanie do Łuku."

Link do Yorkshire Oaks (G1): TU

Nadeszła jesień 2017 roku. Na 1 października przypadła data rozegrania najważniejszego wyścigu porównawczego w Europie, Prix de l'Arc de Triomphe, który odbywa się corocznie we Francji na torze w Longchamp pod Paryżem na dystansie 1 mili i 4 furlongów. Ponieważ Enable nie figurowała w pierwszym zapisie do tego wyścigu, jej właściciel musiał uiścić dodatkową opłatę w wysokości 120 000 euro, by miała prawo do startu. Klacz ponownie czekał pojedynek z Ulyssesem i Idaho, ale wśród groźnych przeciwników znajdował się też doskonały syn Sea The Stars, Cloth Of Stars. W szranki o to ważne trofeum stanęło w sumie 18 wspaniałych koni. Tradycyjnie, Enable w dystansie prowadzona była przez Dettoriego na 3 pozycji, by na prostej wyjść na front i wygrać ze swoimi konkurentami z King George VI And Queen Elizabeth Stakes odpowiednio: o 2 1/2 długości przed Cloth Of Stars, 3 3/4 dł. przed trzecim na mecie Ulyssesem i 7 1/2 dł. przed ósmym w celowniku Idaho. Po wyścigu Frankie Dettori powiedział: "To było doskonałe! Wydarzyło się dokładnie to, czego się spodziewałem, a ona wygrała tak, jak myślałem, że wygra". Trener Gosden natomiast komentował: "Enable naprawdę miała tylko jeden bardzo pracowity sezon, więc jest szansa, że w przyszłym roku może zostać w treningu i ponownie sięgnąć po najwyższe  trofeum na torze w Longchamp".Link do Prix de l'Arc de Triomphe 2017: TU

Sezon czteroletni

W maju 2018 roku trener Gosden oznajmił, że Enable odniosła lekką kontuzję podczas pracy treningowej i na tor wyjdzie najwcześniej w sierpniu.
Sezonowy debiut nieco się jednak przedłużył i klacz zobaczyliśmy dopiero 8 września na torze w Kempton w wyścigu September Stakes (G3) na dystansie 1 mili i 4 furlongów. Enable wygrała tą gonitwę o 3 1/2 dł. przed Crystal Ocean. Trener Gosden po wyścigu powiedział, że jest gotowa w 85% do ważnych biegów. Zaznaczył też, że klacz uwielbia się ścigać i frustrowało ją bezczynne stanie w boksie, kiedy widziała, jak inne konie codziennie idą na trening lub są szykowane do gonitwy. To zwycięstwo w September Stakes podbudowało ją psychicznie i fizycznie.
Po tym triumfie klacz otrzymała miesięczną przerwę, by na początku października ponownie wystąpić w Prix de l'Arc Triomphe. Jej kolejne zwycięstwo w tym wyścigu określono jako historyczne. Była ósmym koniem, który wygrał ten bieg dwa razy i pierwszym trenowanym w Wielkiej Brytanii. W tegorocznej stawce Łuku Triumfalnego wystąpiło 19 wierzchowców, w tym doskonała Sea Of Class - tegoroczna triumfatorka Oaks w Irandii i Yorkshire Oaks. Ponownie zmierzyła się też z ogierem Cloth Of Stars, Kew Gardensem, Nelsonem oraz Talismanicem. Jej wygrana tym razem nie była już tak spektakularna, gdyż  zwyciężyła zaledwie o szyję przed Sea Of Class. Pod szczególnie silną presją znalazła się ok. 100 metrów przed metą. Do końca walczyła z tegoroczną oaksistką. Trzeci za klaczami przybiegł Cloth Of Stars ze stratą 1 długości do Enable. Po wyścigu Dettori powiedział, że córka Nathaniela nie była tym samym wierzchowcem, co rok temu, ale jej talent i niesamowity charakter sprawił, że kiedy dostała od niego sygnał, perfekcyjne wykonała swoje zadanie.Link do Prix de l'Arc de Triomphe 2018: TU

Na jesieni ubiegłego roku Cartier Racing Awars przyznał Enable tytuł Czempionki Trzyletnich Klaczy oraz tytuł Konia Roku. Poza tym w World's Best Racehorse Rankings w 2017 roku oceniono ją jako piątego najlepszego Konia Świata i Najlepszą Trzyletnią Klacz.
Bez względu na to, czy Enable będzie kontynuowała karierę wyścigową, czy właściciele zdecydują się odesłać ją do hodowli, nie ma wątpliwości, że możemy oczekiwać od niej wielkich rzeczy. Osiągnęła jak do tej pory na torze coś, co udało się naprawdę niewielu wierzchowcom. Niewątpliwie będzie w przyszłości jedną z najcenniejszych matek we współczesnej hodowli koni pełnej krwi angielskiej

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego