swiat_kentucky_derby_2018_2 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Zgodnie z zapowiedzią, publikujemy kolejny artykuł dotyczący Kentucky Derby. Przedstawimy w nim sylwetki koni, które zebrały najwięcej punktów w Amerykańskiej, Europejskiej i Japońskiej Drodze do Kentucky Derby.
Pod wyróżnionymi wierzchowcami, znajdziecie też pozostałych uczestników Kentucky Derby. Zdobyli oni znacznie mniej punktów od omawianych koni.
Kentucky Derby 2018
Pretendenci
 
Magnum Moon (USA)


 

Pochodzenie: Malibu Moon od Dazzling Song po Unbridled's Song
Liczba zebranych punktów: 150
Trener: Todd A. Pletcher
Dżokej: Luis Saez
Numer startowy: 16
 
Magnum Moon jest niekwestionowanym liderem w klasyfikacji Drogi do Kentucky Derby.
Uzbierał aż 150 punktów i został numerem jeden na liście wierzchowców, które wystąpią w prestiżowym biegu.
Co ciekawe, ogier jako dwulatek nie brał udziału w żadnym wyścigu. Triumfował za to we wszystkich czterech gonitwach, w których brał udział w tym roku, nie zaznawszy goryczy porażki.
Trzy tygodnie przed Kentucky Derby miał na swoim koncie tylko 50 punktów, które otrzymał za zwycięstwo w Rebel Stakes, rozgrywanym na dystansie 8½ furlonga. Pozostałe gonitwy, w których triumfował, miały niższą rangę.
Dzień 15 kwietnia tego roku uczynił go jednak liderem klasyfikacji. Zwycięstwo w Arkansas Derby (G1) na 9 furlongów dodało na jego konto 100 dodatkowych punktów. Tym sposobem będzie on faworytem Biegu po Róże.
Magnum Moon urodził się dość późno, 9 maja 2015 roku w stadninie Ramona S. Bassa.
Dotychczas zarobił na torze 1 177 800 dolarów.
Został zakupiony przez Lawanę L. oraz Roberta E. Lowów za 380 000 dolarów podczas wrześniowej aukcji roczniaków w Keeneland. Państwo Low posiadają farmę na północ od Springfield w stanie Missouri i nazywają Oaklawn Park swoim macierzystym torem. Magnum Moon jest drugim koniem ich własności, startującym w Kentucky Derby. Pierwszym był Steppenwolfer, który w 2006 roku zajął trzecie miejsce w tej prestiżowej gonitwie.
Jak już wspominaliśmy, Magnum Moon biegał cztery razy i cztery razy wygrał. Za każdym razem dosiadał go dżokej Luis Saez.
Zadebiutował 13 stycznia 2018 roku w wyścigu typu Maiden Special Weight na torze w Gulfstream Park, który wygrał.
Następnie biegał 15 lutego w biegu typu Allowance Optional Claiming na dystansie 1 mila na torze w Tampa Bay, w którym również odniósł zwycięstwo i pokonał o dwie długości ogiera Hyndford. Stawka była jednak mało liczna - ścigały się tylko trzy konie.
Pierwsze wartościowe zwycięstwo odniósł 17 marca w gonitwie Rabel Stakes (G2), na dystansie 8 1/2 furlongów na swoim macierzystym torze Oaklawn Park. W tym wyścigu zdobył pierwsze 50 punktów w Drodze do Kentucky Derby i pokonał o 3 1/2 długości ogiera Salomini, z którym spotkał się później w Arkansas Derby.
 
Link do Rebel Stakes (G2), 8 1/2 furlonga: TU
 
Do Arkansas Derby, rozgrywanym w połowie kwietnia, przystąpił w roli faworyta. Sprostał pokładanym w nim nadziejom, prowadząc prawie od początku wyścigu i wygrywając z przewagą czterech długości nad ogierem Quip, z którym spotka się prawdopodobnie w Derby, gdyż rywal uzbierał 90 punktów w swoich dotychczasowych startach. Ogiera Salomini pokonał o 4 1/4 długości. Na dystansie 9 furlongów uzyskał niezły czas - 1m 49.86s
 
Link do Arkansas Derby (G1), 9 furlongów: TU
 
Trener ogiera, Todd A. Pletcher, dwukrotnie wygrywał już Kentucky Derby. Pierwszy raz w 2010 roku jego podopieczny, Super Saver, pod dżokejem Calvinem Borelem triumfował w prestiżowej gonitwie. W ubiegłym roku ogier Always Dreaming, którego również szkolił Pletcher, sięgnął po ten najważniejszy laur. To bardzo utytułowany trener, którego konie wielokrotnie wygrywały też Breeders' Cup (2x Breeders' Cup Distaff, 1x Breeders' Cup Sprint, 1x Breeders' Cup Turf, 1x Breeders' Cup Dirt Mile, 1x Breeders’ Cup Juvenile Turf, 1x Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf, 2x Breeders’ Cup Juvenile), Belmont Stakes (trzykrotnie w roku 2007, 2013 oraz 2017) czy Kentucky Oaks (trzykrotni w roku 2004, 2007 i 2013):
Dżokej Magnum Moona, Luis Saez, to 26-letni jeździec z Panamy, który od 2009 roku mieszka w Miami, na Florydzie w USA. Przyjechał do Stanów jako 17-to latek, spełniając tym samym swoje marzenie o tzw. "American Dream". Ścigał się głownie na torze w Gulfstream Park i tam plasował się w czołówce klasyfikacji dżokejów (przeważnie na 2-3 miejscu, w zależności od sezonów). Obecnie ściga się głównie na torze w Oaklawn Park. Wartościowe zwycięstwa odnosił na ogierze Will Take Charge i wielu innych dobrych koniach, wygrywając wiele Stakesów i imiennych gonitw. W swoim młodym życiu startował 11 061 razy! W tym roku brał udział już w 508 biegach. Odniósł w sumie 1 905 triumfów, a w tym roku zdążył poprowadzić 112 koni do zwycięstwa. Warto zaznaczyć, że są to statystyki opublikowane w połowie kwietnia, które do dnia dzisiejszego nieco się zmieniły.
Saez na pewno ma wszystko, czego potrzeba jeźdźcowi, by wygrać swoje pierwsze Kentucky Derby.
Ojcem Magnum Moon jest dwudziestojednoletni Malibu Moon po A.P.Indy od Macoumba po Mr. Prospector z 1997 roku. Biegał mało, bo tylko dwa razy, z czego raz wygrał i raz był drugi. Po odniesieniu kontuzji (pęknięcie kości) musiał odejść do hodowli, w której bardzo się zasłużył. Jest ojcem Orba, zwycięzcy Kentucky Derby z 2013 roku. Orb wygrał również Florida Derby i Fountain of Youth Stakes. Po Malibu Moon urodziło się jeszcze wiele świetnych koni, takich jak: Mr.Z (Ohio Derby), Declan's Moon (Hollywood Futurity, Del Mar Futurity i Hollywood Prevue Stakes), Carina Mia (Acorn Stakes, Eight Belles Stakes, Golden Rod Stakes), Farrell (Fair Grounds Oaks, Rachel Alexandra Stakes i Golden Rod Stakes), Stanford (Charles Town Classic, Harlan's Holiday Stakes, Long Branch Stakes i Challenger Stakes), Gormley (Santa Anita Derby, Front Runner Stakes i Sham Stakes), Devil May Care (Mother Goose Stakes, Coaching Club American Oaks, Frizette Stakes i Bonnie Miss Stakes).
Malibu Moon okazał się również dobrym ojcem matek.
Natomiast matka Magnum Moon, Dazzling Song, ur. w 2008 roku po Unbridleds Song od Win Mccool po Giants Causeway nie biegała. Dała dotychczas trzy źrebaki, z których wszystkie startowały i zwyciężały, a zdecydowanie najlepszym z nich jest Magnum Moon.
Czy uda mu się złamać klątwę ogiera Apollo, który był ostatnim koniem od 1882 roku, który wygrał Derby, nie biegając dwulatkiem? Odpowiedź na to pytanie poznamy piątego maja.
 
 
Good Magic (USA)


 
Pochodzenie: Curlin od Glinda The Good po Hard Spun
Ilość zebranych punktów: 134 punktów
Trener: Chad C. Brown
Dżokej: Jose L Ortiz
Numer startowy: 6

Numerem dwa na liście kandydatów do zdobycia derki z Róż jest ogier Good Magic. Uzbierał on 134 punktów, a dotychczas zarobił dla swoich właścicieli 1 838 400 dolarów.
Urodził się 1 marca 2015 roku w Kentucky, w stadninie Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC. Jego właścicielami są Five Racing Thoroughbreds i Stonestreet Stables LLC. Zakupiony został jako roczniak na jesiennej aukcji w Keeneland za okrągły milion dolarów.
Trenuje go Chad C. Brown, a dosiada dżokej Jose L.Ortiz.
Good Magic (USA) jest synem wybornego na torze Curlina od Glinda The Good po Harp Spun.
Rosły kasztan startował w swoim życiu pięć razy, z czego dwa razy wygrał, dwa razy był drugi, a raz trzeci.
Zadebiutował na torze w Saratodze, w biegu rozgrywanym na dystansie 6 i 1/2 furlonga, tracąc jedną długość do zwycięzcy -  Hazita. Dosiadał go wówczas dżokej Castellano.
W następnych startach kasztana zaczął dosiadać dżokej Jose L Ortiz.
Dwa miesiące po debiucie trener zapisał Good Magica do gonitwy Champagne Stakes (G1) na torze w Belmont.
Ponownie zajął w niej drugie miejsce, tracąc pół długości do zwycięskiego Firenze Fire.
Starty w wieku dwuletnim zakończył wygrywając Breeders' Cup Juvenile (G1) na torze w Del Mar, gdzie wyraźnie pokonał swoich rywali, z którymi prawdopodobnie spotka się w Derby. O 4 1/4 długości pobił ogiera Solomini, a o 5 i 1/4 Bolta D'Oro.
 
Link do Breeders;Cup Juvenille (G1): TU
 
Po sezonie 2017 Eclipse odznaczył Good Magica tytułem Czempiona Koni Dwuletnich.
Sezon trzyletni rozpoczął od startu w Fountain Of Youth Stakes (G2) na dystansie 1 mila i 1/2 furlonga na torze w Gulfstream Park. Zajął tam trzecie miejsce za Promisses Fulfilled i Strike Power.
Ostatni jego występ miał miejsce 7 marca 2018 roku w Blue Grass Stakes (G2) na dystansie 1 mila 1 furlong, gdzie wygrał o 1 1/2 długości przed Flameaway.
 
Link do Blue Grass Stakes (G2): TU
 
Trener kasztana, Chad Brown, jest stosunkowo młodym, niespełna 40-letnim szkoleniowcem.
Dotychczas nigdy koń w jego treningu nie zwyciężył w Kentucky Derby. Za to sukces w klasycznej gonitwie - drugim z Trzech Koron wyścigu Preakness Stakes, odniósł w ubiegłym roku, gdy jego podopieczny - Cloud Computing przekroczył linię mety jako pierwszy.
Poza tym klacze znajdujące się w treningu Browna wygrywały Breeders'Cup Juvenile w latach 2008, 2014, 2016, 2017. Chad trenuje konie samodzielnie od 2007 roku. Wcześniej, przez pięć lat, praktykował w stajni znanego szkoleniowca Roberta Frankela.
Wygrał wiele gonitw rangi Stakes, a szczególnie dobrą rękę ma do klaczy – jego podopieczne triumfowały czterokrotnie w Miss Grillo Stakes (2008, 2012, 2013, 2014), trzykrotnie w Diana Stakes (2011, 2016, 2017), w Gazelle Stakes (2011), trzykrotnie w Belmont Oaks (2012, 2015, 2017) i wielu innych dużych biegach.
Dżokej Good Magica to 25-letni jeździec z Puerto Rico. Ortiz ukończył szkołę dla dżokejów w swoim kraju, a od 2012 roku jeździ na stałe w USA razem ze swoim starszym bratem Iradem, który już wówczas miał ugruntowaną pozycję na amerykańskim rynku jeździeckim.
Do największych osiągnięć Jose Orteza należą wygrane w Belmont Stakes (2017), Breeders'Cup Juvenille (2017) oraz Breeders'Cup Juvenille Turf (2016). Poza tym triumfy odnosił w Belmont Derby (2017), Secretariat Stakes (2017), Alabama Stakes i wielu, wielu innych prestiżowych gonitwach. Nigdy nie wygrał jednak Kentucky Derby.
Good Magic jest synem świetnego na torze Curlina (USA), ur. w 2004 roku po Smart Strike od Sherrifs Deputy po Deputy Minister. Curlin zarobił na torach świata 10 501 800 dolarów. Na 16 startów, jedenaście razy mijał metę jako pierwszy, dwa razy był drugi i dwa razy trzeci. Zwyciężył w  Preakness S. (G1,9.5f), Breeders' Cup Classic (G1,10f), Jockey Club Gold Cup (G1,10f), Arkansas Derby (G2,9f), Rebel S. (G3,8.5F), Dubai World Cup (UAE-G1,10f), Jockey Club Gold Cup (G1,10f) Stephen Foster H. (G1,9f), Woodward S. (G1,9f) i Jaguar Trophy H. (UAE,10f). Curlin w Kentucky Derby zajął trzecie miejsce, a w Belmont Stakes był drugi. Dwukrotnie odznaczano go tytułem Konia Roku - w 2007 i 2008 roku.
Od 2009 roku jest reproduktorem w stadninie Hill 'n' Dale w Kentucky, a stanówka nim kosztuje 150 000 dolarów. Najlepsze jego potomstwo to konie takie jak: Exaggerator, Curalina, Stellar Wind, Irish War Cry, Connect i wiele innych. Jak dotychczas najlepszym jego potomkiem jest Palace Malice ur. w 2010, który wygrał m.in. Belmont Stakes.
Jednak jak na razie właściciele Curlina, którzy jednocześnie są współwłaścicielami Good Magica, nie doczekali się konia na miarę swojego cudownego kasztana.
Matką Good Magic - klaczy Glinda The Good, urodzonej w 2009 roku, jest ogier  Hard Spun - dawny rywal Curlina. Była dobrą klaczą wyścigową i osiągała wartościowe wyniki na dystansie jednej mili. To matka trzech źrebaków, a najlepszym z nich jest Good Magic (w rzeczywistości do tej pory biegały tylko dwa konie od niej, gdyż ostatni urodził się w 2016 roku).
Czy Good Magic - syn dzielnego Curlina, będzie pierwszym jego potomkiem, który sięgnie po Czerwone Róże? Przekonamy się już 5 maja.


Audible (USA)


 
 
Pochodzenie: Into Mischief od Blue Devil Bel po Fahamore
Ilość zdobytych punktów: 110
Trener: Todd A. Pletcher
Dżokej: Javier Castellano
Numer startowy: 5

Ogier Audible urodził się 19 lutego 2015 roku w stadninie Oak Bluff Stables, LLC.
Jest własności WinStar Farm LLC, China Horse Club International Ltd. oraz SF Racing LLC. Na aukcji Fasig-Tipton March kosztował 500 000 dolarów..
W klasyfikacji do Kentucky Derby zajmuje trzecie miejsce ze 110 punktami na koncie.
Dotychczas startował pięć razy, z czego cztery razy wygrał.
Dwulatkiem biegał trzykrotnie. Przegrał tylko w swoim debiucie na torze w Belmont, zajmując trzecią lokatę na dystansie 6 1/2 furlonga w gonitwie w Maiden Scecial Weight. W następnym wyścigu typu Maiden na dystansie jednej mili wygrał w siedmio-konnej stawce na torze Aqueduct, by potem powtórzyć swój sukces w analogicznym co do dystansu biegu Allowance.
Sezon trzyletni rozpoczął w marcu, wygrywając Holy Bull Stakes (G2) na torze w Gulfstream Park na dystansie 1 i 1/16 mili.
 
Link do Holy Bull Stakes G2: TU
 
Ostatniego dnia tego samego miesiąca Audible zwyciężył we Florida Derby (G1), co dało mu 100 dodatkowych punktów w generalnej klasyfikacji Drogi do Kentucky Derby i uczyniło trzecim faworytem prestiżowego biegu.
 
Link do Florida Derby (G1): TU
 
Jak do tej pory zarobił dla swoich właścicieli 803 520 dolarów.
Jest to drugi koń Todda Pletchera, który ma szanse na odniesienie triumfu w Kentucky Derby. Więcej o sukcesach tego szkoleniowca pisaliśmy przy okazji przedstawiania sylwetki Magnum Moona.
Ojciec Audible, Into Mischief (USA), ur. w 2005 roku po Harlan's Holyday od Leslie's Lady po Tricky Creek biegał sześć razy, z czego trzy razy wygrał, a trzy razy był drugi.
Jak na razie nie wykazał się znacząco w hodowli, ale został Czempionem Ojców Dwulatków w 2016 roku. Do tej pory dawał konie wygrywające na dystansie nie dłuższym niż 9 furlongów.
Matka Audible, Blue Devil Bel (USA), ur. w 2005, biegała dobrze, ale na krótszych dystansach. W hodowli urodziła trzy źrebaki, z których najlepszy okazał się Audible.
Pomimo tego, że rodowód Audible nie wskazuje na to, by wytrzymał on dystans derbowy, ogier będzie miał niewątpliwie spore grono zwolenników.
 
 

Noble Indy (USA)


 
Pochodzenie: Take Charge Indy od Noble Maz po Storm Boot
Ilość zebranych punktów: 110
Trener: Todd A. Pletcher
Dżokej: Florent Geroux
Numer startowy: 19
 
Noble Indy urodził się 31 marca 2015 roku w stadninie WinStar Farm LLC. Jest własności swojej rodzimej stadniny oraz Repole Stable.
Ogier zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji Drogi do Kentucky Derby, ze 110 punktami na koncie i dorobkiem trzech zwycięstw spośród czterech swoich dotychczasowych startów. Zarobił na torach 640 000 dolarów.
W wieku dwóch lat wygrał jeden wyścig typu Maiden na 7 furlongów na torze w Gulfstream Park.
W styczniu 2018 roku triumfował w biegu typu Alowance na dystansie 1 1/16 mili również na torze w Gulfstream Park.
W lutym tego roku zajął w Risen Star (G2) trzecie miejsce za Bravazo, z którym prawdopodobnie spotka się w Derby oraz Snapper Sinclairem.
Noble Indy zgarnął 100 punktów poprzez zwycięstwo w Louisiana Derby (G1) na dystansie 1 1/8 mili na torze Fair Grounds.
 
Link do gonitwy Luisiana Derby (G1): TU
 
Ogier trenowany jest przez Todda A. Pletchera, będąc tym samym trzecim koniem wybitnego szkoleniowca, który uzbierał powyżej 100 punktów. O Pletcherze i jego osiągnięciach pisaliśmy przy okazji przedstawiania sylwetki Magnum Moona i Audible.
Dżokej John Velazquez, który w 2017 roku wygrał Kentucky Derby na ogierze Always Dreaming, dosiadał gniadosza w trzech startach, ale będzie on musiał wybrać, na którym koniu pojedzie w Kentucky Derby, gdyż wygrał jeszcze Florida Derby na ogierze Audible i Wood Memorial na Vino Rosso.
Noble Indy na sierpniowej aukcji roczniaków nie osiągnął swojej ceny zaporowej - 45 000 dolarów, w związku z czym nie został sprzedany. Jego macierzysta stadnina może się tylko z tego faktu cieszyć, gdyż ogier zarobił już 640 000 dolarów.
Elliot Walden, właściciel i dyrektor stadniny WinStar Farm, w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że dostrzega rozwój i progres w każdym kolejnym starcie swojego ogiera. Według niego przed gonitwą Risen Star, gdzie wierzchowiec zajął trzecie miejsce, na padoku „zachowywał się jak dzieciak". Postęp w dojrzałości Noble Indy dał się zauważyć już w Luisiana Derby, gdzie odniósł zwycięstwo.
Noble Indy pokazał się we wspomnianej gonitwie jako koń dojrzały fizycznie i mentalnie, gotowy do walki na najwyższym poziomie. Dżokej John Velazquez po tym zwycięstwie stwierdził, że jeszcze jest "zielony", ale te kilka tygodni od Luisiana Derby do Kentucky Derby powinny zaowocować jeszcze lepszym przygotowaniem psychicznym i fizycznym ogiera.
Noble Indy jest pierwszym rocznikiem po ogierze Take Charge Indy (USA), ur. w 2009 roku, który wygrał Florida Derby w 2012 roku i łącznie zarobił dla swoich właścicieli 1 103 496 dolarów. Take Charge Indy jest synem epokowego A.P. Indy - zwycięzcy Santa Anita Derby, Belmont Stakes i Breeders'Cup Classic. Jak więc widać, po stronie ojca Noble Indy’emu staminy nie brakuje.
Mama ogiera, Noble Maz (USA) ur. w 2006 roku po Storm Boot od Illusive Note po Dixeland Band była dobrą klaczą wyścigową, która wygrywała sześć razy, z czego trzy razy była druga, a dwa razy trzecia. Urodziła dwa źrebaki - w 2014 roku klacz Noble Nation, która odniosła jedno zwycięstwo i raz była trzecia.
Czy Noble Indy, będący jednym z czterech koni w treningu Todda Pletchera, zdobędzie dla swojego szkoleniowca derkę z róż? Przekonamy się już niedługo.
 
 

Vino Rosso (USA)


 
Pochodzenie: Curlin od Myhical Bride po Street Cry
Ilość zdobytych punktów: 107
Trener: Todd A. Pletcher
Dżokej: John R. Velazquez
Numer startowy: 18
 
Ogiera, urodzonego 29 marca 2015 roku, o niezwykle wdzięcznym imieniu wyhodował John D. Gunter w Kentucky.
Na jesiennej aukcji w Keeneland jako roczniak został sprzedany za sumę 410 000 dolarów. Jest obecnie własności stadnin Repole Stable i St. Elias Stable.
To czwarty koń znajdujący się w treningu Todda Pletchera, który wystąpi w Kentucky Derby z sumą punktów przekraczającą liczbę sto.
Startował pięć razy, przy czym trzy razy wygrał, a raz był trzeci. Dla swoich właścicieli zarobił 620 500 dolarów.
Vino Rosso zadebiutował w listopadzie 2017 roku na torze Aqueduct i wygrał ten bieg. Następnie zwyciężył na Tampa Bay Downs w grudniu.
Karierę trzyletnią rozpoczął w lutym tego roku od występu w Sam F. Davis Stakes (G3) na dystansie 8 1/2 furlonga, gdzie zajął trzecie miejsce, ale stracił do zwycięzcy Flameway'a zaledwie 1 1/4 długiości.
W marcu trener Pletcher zapisał ogiera do Tampa Bey Derby (G2). W tym wyścigu Vino Rosso zajął czwarte miejsce, wygrał natomiast ogier Quip, a drugi był Flameaway. Podopieczny trenera Pletchera stracił do zwycięzcy 4 1/3 długości.
Przepustkę do Kentucky Derby ogier uzyskał, wygrywając Wood Memorial (G2) w kwietniu. Za to zwycięstwo otrzymał 100 punktów.
 
Link do Wood Memorial (G2):  TU
 
O trenerze Toddzie Pletcherze pisaliśmy dość szeroko, omawiając sylwetkę Magnum Moona, Vino Rosso, Audible i Noble Indy.
W ostatnich trzech startach Vino Rosso dosiadał John Velazquez. Velazquez jest 46-letnim dżokejem z Puerto Rico z dużym doświadczeniem, jeżdżący w USA od 1990 roku. Kentucky Derby wygrywał dwa razy - w 2011 roku na ogierze Animal Kingdom i w 2017 roku na Always Dreaming. Triumfował też w wielu innych prestiżowych gonitwach, takich jak Belmont Stakes czy Breeders'Cup Mile.
Vino Rosso jest synem słynnego Curlina, o którym szeroko pisaliśmy przy okazji omawiania sylwetki Good Magica.
Matka Vino Rosso, Mythical Bride (USA), ur. w 2008 roku po Street Cry od Flaming Heart po Touch Gold biegała 13 razy, z czego raz wygrała, dwukrotnie była druga i raz trzecia.
To półsiostra ogiera Commissioner po A.P. Indy, zwycięzcy gonitw typu Stakes i zdobywcy drugiego miejsca w Belmont Stakes.
Vino Rosso jest jej drugim źrebakiem. Ojciec Mythical Bride -  Street Cry, był wybitnym koniem wyścigowym, a urodziły się po nim tak wspaniałe wierzchowce jak Zenyatta, Street Sense, Street Boss, czy Winx.
Rodowód kasztana zdecydowanie przemawia na korzyść ogiera, a solidny trening Pletchera i prawdopodobny dosiad doświadczonego i utalentowanego Valazqueza podnoszą jego notowania w tegorocznym Kentucky Derby.

 
Bolt d'Oro (USA)


 
Pochodzenie: Medaglia D'Oro od Globe Trot po A.P. Indy
Ilość zebranych punktów: 104
Trener: Mick Ruis
Dżokej: Victor Espinoza
Numer startowy: 11

Dobrze zbudowany gniadosz jest hodowli WinStar Farm, LLC i urodził się 17 marca 2015 roku. Stanowi własność swojego trenera i właściciela jednocześnie - stajni Ruis Racing LLC.
Startował sześć razy, z czego cztery razy wygrał, raz był drugi i raz trzeci.
Dotychczas zarobił 1 016 000 dolarów.
Rozpoczął karierę wyścigową dość wcześnie - w sierpniu na torze  Del Mar w wyścigu typu Maiden wygrał o 2 1/2 długości na dystansie 6 1/2 furlonga. Drugi występ we wrześniu 2017 roku na tym samym obiekcie miał miejsce w gonitwie Del MarFuturity (G1) na dystansie 7 furlongów. Ponownie triumfował nad rywalami.
Trzeci start w wieku dwóch lat i kolejne z kolei zwycięstwo odniósł na torze Santa Anita w FrontRunner Stakes (G1) na dystansie 8 ½ furlonga. Pokonał wówczas ogiera Solomini aż o siedem i trzy czwarte długości.
 
Link do Front Runner Stakes (G1): TU
 
Dopiero w czwartym starcie w wieku dwóch lat zaznał goryczy porażki, zajmując trzecie miejsce w Breeders'Cup Juvenile (G1) na dystansie 1 1/16 mili za ogierami Good Magic i Solomini.
We wszystkich startach w wieku dwóch lat dosiadał go dżokej C. Nakatani.
Karierę trzyletnią rozpoczął od zwycięstwa w marcu tego roku. Nie był to sukces, który przyszedł mu łatwo. Nie obyło się też bez emocji. Wystąpił na torze Santa Anita w San Felipe Stakes (G2) na dystansie 1 mili i 1/2 furlonga. Do końca biegu toczył zaciętą walkę z ogierem Mckinze i to rywal okazał się lepszy o łeb. Jednak po decyzji stewardów został zdyskwalifikowany z pierwszego miejsca i zwycięzcą ogłoszono Bolta d'Oro.
 
Link do San Felipe Stakes (G2): TU
 
Ostatni raz przed Derby ogiera oglądaliśmy siódmego kwietnia na torze Santa Anita w gonitwie Santa Anita Derby (G1), gdzie zajął drugie miejsce za Justify, tracąc do niego trzy długości.
Bolt d’Oro ma spore grono zwolenników i jest wskazywany jako bardzo prawdopodobny zwycięzca tegorocznego Kentucky Derby. Jeśli tak się stanie, będzie pierwszym koniem po Medaglia d'Oro, który zdobędzie to cenne trofeum.
Bolt d'Oro może się poszczycić wspaniałym pochodzeniem. Ojciec ogiera - Medaglia d'Oro spłodził m.in. wspaniałą klacz Rachel Alexandrę, zdobywczynię m.in. Preakness Stakes (G1), czy Kentucky Oaks (G1), które wygrała o ponad 20 długości! Na pewno o predyspozycje dystansowe nie trzeba się martwić, gdyż staminę we krwi Bolta d’Oro wzmacnia dodatkowo wybitny w hodowli El Prado, ojciec Medaglii d' Oro oraz ojciec matki - A.P. Indy.
Matka Bolta d’Oro - Globe Trot po A.P. Indy od Trip po Lord At War startowała siedemnaście razy, z czego trzy wyścigi wygrała, dwa razy była druga i trzy razy trzecia. Dała trzy źrebaki, w tym bardzo dobrego Sonic Mule ur. w 2014 roku po Distorted Humor, który na 16 startów pięć razy zwyciężał, raz był drugi i pięciokrotnie trzeci. Bolt d'Oro jest jej drugim źrebakiem. W 2016 roku urodziła ogierka po Curlinie, ale niestety śmierć w tym samym roku przerwała krótką karierę hodowlaną klaczy.
Historia Micka Ruisa - trenera i właściciela Bolta d'Oro przypomina Hollywoodzki scenariusz. Chciał wejść do świata wyścigów konnych, ale nie miał na to pieniędzy. Nigdy nie ukończył szkoły, ale stworzył od podstaw firmę, którą sprzedał za 2,5 miliona dolarów. Wszystko to po to, by móc zaistnieć w środowisku wyścigowym. Jego marzenie dość szybko przerodziło się jednak w koszmar i po kilku latach z milionowym debetem musiał wycofać się z końskiej branży.
Ruisowi udało się założyć kolejną firmę, zajmującą się rusztowaniami. Okazała się strzałem w dziesiątkę i po rozbuchaniu jej, sprzedał ją za 78 milionów dolarów. To pozwoliło mu wrócić do świata wyścigów konnych, a po niespełna dwóch latach od tego wydarzenia, jego koń stał się jednym z faworytów do zwycięstwa w Kentucky Derby 2018.
Do Hollywoodzkiego scenariusza można dołożyć jeszcze samego Bolta d'Oro. Biegał on wspaniale w wieku dwóch lat, ale doznał kontuzji mięśniowej przed sezonem trzyletnim. W związku z tym wielu znawców sceptycznie podchodziło do dalszej kariery ogiera. Zaskoczył wszystkich, zajmując drugie miejsce w San Felipe Stakes. Po proteście stewardów uznano go jednak za zwycięzcę i to dało mu przepustkę do Kentucky Derby, o czym wspominaliśmy wyżej.
Ruis odnowił wygasłą licencję trenerską wiosną ubiegłego roku dzięki pomocy swojej córki - Shelby, również zajmującej się szkoleniem wierzchowców. Jej podopieczny - Union Strike, wygrał dwa lata temu Del Mar Debutante Stakes.
Ruis posiada obecnie 40 koni, włączając w to Bolta d'Oro, który kosztował na aukcji w Saratodze 630 tysięcy dolarów.
Jest właścicielem rancz w Lexington oraz w pobliżu Bigfork.
Na co dzień to sromny facet, ubrany w dżinsy i koszulkę. Gdy Bolt D' Oro, nazwany na cześć olimpijczyka Usaina Bolta, został nominowany do nagrody Eclipse Award po doskonałym sezonie dwuletnim, Ruis musiał kupić garnitur na styczniowe wydarzenie, gdyż.... dotychczas nie posiadał żadnego.
Nie jeździ też drogimi autami. Kiedy jego firmy osiągnęły wartość pięciu milionów dolarów, użytkował starego Nissana Sentrę z imponującym przebiegiem 350 000 mil.
Ruis ma 57 lat i ze swoim znacznym dorobkiem spokojnie mógłby już przejść na emeryturę. Jednak jego usposobienie, energia i chęć działania mu na to nie pozwalają. Pracuje nieustannie, wstaje o 3.30 nad ranem i objeżdża place budowy na wschodnim wybrzeżu, zanim uda się na tor. W południe spotyka się z pracownikami swoich firm, a potem znowu wraca do stajni.
Bolt d' Oro w dniu Kentucky Derby będzie miał zapewne tyle samo zwolenników, co sama osoba jego właściciela i trenera - Micka Ruisa. Czy sympatia fanów przełoży się na wynik? Dowiemy się wkrótce.
 
 
Enticed (USA)


 
 
Pochodzenie: Medaglia D'Oro od It's Tricky po Mineshaft
Ilość zebranych punktów: 103
Trener: Kiaran P. McLaughlin
Dżokej: Junior Alvarado
Numer startowy: 12

Enticed jest jednym z niewielu koni o dużej liczbie punktów, dającą mu przepustkę do Kentucky Derby 2018, z rodowodem tak predestynującym do wygrania tej gonitwy. Trener Kiaran McLaughlin menażuje syna Medaglia d'Oro ostrożnie, prowadząc go trochę okrężną ścieżką, by optymalną formę uzyskał na pierwszą sobotę maja.
Ogier jest hodowli Godolphin i własności Godolphin Racing LLC. Urodził się 23 marca 2015.
Startował sześć razy, z czego trzy razy wygrał, raz był drugi i raz trzeci. Dotychczas zarobił 595 680 dolarów.
Dwulatkiem zwyciężył w swoim debiucie na torze w Saratodze w wyścigu typu Maiden na 6 furlongów.
Następnie wystartował w Belmont Park - w Champagne Stakes (G1), gdzie zajął trzecie miejsce za Firenze Fire i Good Magic, z którymi spotka się w Kentucky Derby. Stracił wówczas do pierwszego z wymienionych rywali 3 1/2 długości.
Karierę dwuletnią zakończył zwycięstwem w Kentucky Jockey Club Stakes (G2), rozgrywanym na dystansie 1 mili i 1/2 furlongów na torze w Churchill Downs.
 
Link do Kentucky Jockey Club Stakes (G2): TU

Sezon trzyletni rozpoczął w lutym tego roku od występu w Holy Bull Stakes (G2) na dystansie 1 mili i 1/2 furlonga, gdzie zajął czwarte miejsce.
Decydujące 50 punktów otrzymał 10 marca 2018 roku za zwycięstwo w Gotham Stakes (G3).

Link do Gotham Stakes (G3): TU

Ostatni start przed Derby zaliczył siódmego kwietnia na torze Aqueduct w Wood Memorial (G2), gdzie był drugi za Vino Rosso, do którego stracił trzy długości.
Trener ogiera Enticed, Kiaran P. McLaughlin, to znany amerykański szkoleniowiec koni wyścigowych z wieloletnim doświadczeniem, którego podopieczni wygrywali wiele gonitw rangi G1, G2, G3, triumfując w wyścigach takich jak: Belmont Stakes (2006), Breeders' Cup Classic (2006), Breeders' Cup Filly & Mare Turf, Dubai World Cup (2007), Dubai Golden Shaheen (1997) i wielu, wielu innych prestiżowych biegach w USA i na świecie.
Dżokej, który dosiada Enticed - Junior Alvarado to wenezuelski, 32-letni jeździec. Zarówno on, jak i trener McLaughlin, dotychczas Derby nie wygrywali.
Enticed jest synem wybitnego na torze i w hodowli Medaglia d'Oro po El Prado od Cappucino Bay po Bailjumper, który na 17 startów osiem razy wygrał, a siedem razy był drugi. Triumfował między innymi w Travers Stakes (G1), Jim Dandy Stakes (G2), San Felipe Stakes (G2) Whitney Handicap (G1), Oaklawn H. (G2), Strub Stakes (G2), był drugi w Breeder's Cup Classic (G1) oraz w Dubai World Cup (UAE). Medaglia d' Oro zarobił na torze 5 754 720 dolarów. W hodowli wykazał się tak wybitnymi końmi jak:
- Rachel Alexandra, klacz ur. w 2006 roku, zwyciężczyni m.in. Kentucky Oaks, Preakness Stakes, Haskell Invitational Stakes, Woodward Stakes, zdobywczyni tytułu Amerykańskiego Konia Roku 2009
- Songbird, klacz ur. w 2013 roku, triumfatorka Breeders' Cup Juvenile Fillies, Del Mar Debutante Stakes, Chandelier Stakes, Czempionka Klaczy Dwuletnich 2015, zdobywczyni Santa Anita Oaks, Coaching Club American Oaks oraz Alabama Stakes
- Plum Pretty, klacz ur. 2008 r., zwyciężczyni Kentucky Oaks, Cotillion Handicap, Sunland Oaks oraz Apple Blossom Handicap
- Talismanic (GB), ur. w 2013 roku, zwycięzca Prix de L'Avre, Prix Turenne, Breeders' Cup Turf, Prix Maurice de Nieuil, Prix Lord Seymour i Prix Darshaan
Matka Enticed, It's Tricky ur. w 2008 roku po Mineshaftcie od Catboat po Tale Of The Cat była wspaniałą klaczą wyścigową. Na 14 startów wygrała osiem razy, trzy razy była druga, a raz trzecia, zarabiając dla swoich właścicieli 1 666 500 dolarów.
Dała dwa źrebaki. Klacz urodzona w 2014 roku nie biegała, Enticed będzie teraz walczył o triumf w Kentucky Derby. It’s Tricky niestety odeszła w 2017 roku z powodu komplikacji poporodowych przy narodzinach źrebaka po Pioneerof the Nile -  ojca ostatniego trójkoronowanego ogiera z 2015 roku, American Pharoah.
Entied niewątpliwie będzie miał spore grono zwolenników i kibiców, którzy właśnie w nim i w jego wspaniałym rodowodzie będą upatrywać zwycięzcę Kentucky Derby

 
Mendelssohn (USA)


 
Pochodzenie: Scat Daddy od Leslie's Lady po Tricky Creek
Ilość zdobytych punktów: 100
Trener: A. P. O’Brien
Dżokej: Ryan Moore
Numer startowy: 14

Mendelssohn urodził się 17 maja 2015 roku w stadninie Clarkland Farm w Kentucky, należącej do Freda i Nancy Mitchell.
Jako roczniak był najdrożej sprzedanym koniem na wrześniowej aukcji w Keeneland w 2016 roku. Kupiono go za zawrotną sumę 3 000 000 dolarów. Tak oszałamiająca cena była wynikiem licytacji między Spendthrift Farm, w barwach której biegała Beholder, a wspólnikami z Coolmore Stud, szukającymi ogiera, który mógłby zastąpić Scat Daddy'ego. Ostatecznie ogierek stał się własnością tzw. "świętej trójcy wyścigowej" - partnerów Coolmore: Michaela B. Tabora, Susan Magnier i Derricka Smitha.
Do treningu wysłano go za ocean, do stajni sławnego szkoleniowca Aidana O'Briana w Ballydoyle w Irlandii.
Dla szkoleniowca będzie to szósta próba wygrania Kentucky Derby i wydaje się, ze teraz jest najbliżej spełnienia swojego marzenia, gdyż dotychczas najbliższe, ósme miejsce, zajmował w tym biegu jego podopieczny Johannesburg (nota bene Johannesburg to dziadek Mendelssohna ze strony ojca).
W wieku dwóch lat Mendelssohn startował pięć razy. Debiut kompletnie mu się nie udał, gdyż zajął w nim ósme miejsce.
Następny wyścig na torze w Curragh w Irlandii na dystansie 1 mili już wygrał.
Dobre starty przeplatał ze słabszymi. W Champagne Stakes (G2) na torze Doncaster zajął ostatnie, siódme miejsce.
W październiku 2017 roku na torze w Newmarket w gonitwie Darley Dewhurst Stakes (G1) zameldował się jako drugi za swoim stajennym kolegą U S Navy Flag, ze stratą 2 1/2 długości.
Sezon dwuletni zakończył zwycięstwem na torze w Del Mar w wyścigu Breeders' Cup Juvenile Turf  (G1)
 
Link do Breeders' Cup Juvenile Turf (G1): TU
 
Mendelssohn był jednym z czterech kandydatów do zdobycia tytułu Czempiona Dwuletnich Koni 2017, ale przegrał z US Navy Flag, który również znajduje się w treningu O'Briana i posiada tych samych właścicieli, co omawiany ogier.
W wieku trzech lat Mendelssohn startował dwa razy i oba wyścigi wygrał. Najpierw triumfował w gonitwie rangi Listed w Irlandii na torze Dundalk, a później, 31 marca - w dniu wielkiego meetingu w Dubaju, wygrał w imponującym stylu UAE Derby (G2), o 18 1/2 długości przed drugim na mecie wierzchowcem. Ten niesamowity triumf dał mu przepustkę do Kentucky Derby, otrzymał bowiem za niego okrągłych 100 punktów.

Link do UAE Derby (G2): TU
 
Ogier dotychczas zarobił na torach świata 1,947,299 dolarów.
Jest synem ogiera Scat Daddy (USA) ur. w 2004 po Johannesburg od Love Style po Mr. Prospector. Scat Daddy był własności Jamesa T. Scatuorchio oraz Michaela B. Tabora. Na 9 startów pięć razy wygrał, raz był drugi, a raz trzeci. Zwyciężył w Champagne S.(G1,Bel,8f), Sanford S.(G2,Sar,6f),Florida Derby(G1,GP,9f) oraz w Fountain of Youth S.(G2,GP,9f). W Kentucky Derby Scat Daddy zajął osiemnaste miejsce, ale podczas tego wyścigu doznał kontuzji nogi i Bieg Po Róże zakończył jego karierę wyścigową. W 2008 roku krył w stadninie Ashford w Kentucky, następnie wydzierżawiono go do Chile, gdzie przez cztery lata – 2013, 2014,2015 i 2016 był czempionem reproduktorów.
Niestety Scat Daddy zmarł przedwcześnie. 14 grudnia 2015 roku odszedł na skutek wypadku przy sprowadzaniu go z padoku w swojej stadninie w Ashford w Kenntucky. Najlepsze konie po nim, to: Mendelssohn, Lady Aurelia, Caravaggio, Dacita, Acapulco i wiele, wiele innych.
Prawdziwym skarbem w rodowodzie Mendelssohna jest jego matka, Leslie's Lady (USA) ur. w 1996 roku po Tricky Creek od Crystal lady po Stop The Music. Klacz biegała bardzo dużo, bo aż 28 razy, z czego pięciokrotnie zwyciężała, trzykrotnie była druga, a dwa razy trzecia.
Objawieniem okazała się jednak w hodowli. Jest matką wybornej klaczy Beholder (ur. w 2010 roku) po Henny Hughes, która na 26 startów 18 razy wygrała i 6 razy była druga. Beholder zarobiła na torze ponad 6 000 000 dolarów, a triumfowała m.in. w Breeders Cup Juvenile Fillies -G1, Breeders Cup Distaff -G1, Santa Anita Oaks -G1, Las Virgenes S.-G1, Zenyatta S.-G1, Torrey Pines S., Zenyatta S.-G1, Santa Lucia S., Pacific Classic -G1, Clement Hirsch S-G1, Zenyatta S. -G1, Adoration S. -G3, Santa Lucia S., Breeders Cup Distaff-G1, Vanity Mile -G1, Adoration S.-G3. Była natomiast druga w Kentucky Oaks -G1, Santa Ynez S.-G2, Clement Hirsch S-G1, Pacific Classic -G1, czy Zenyatta S-G1. Biegała do szóstego roku życia, była wybierana Czempionką Dwuletnich Klaczy 2012, Czempionką Trzyletnich klaczy 2013 i Czempionką Starszych Klaczy 2015 oraz 2016.
Leslie's Lady jest też matką reproduktora Into Mischief (ojca innego kandydata do zwycięstwa w Derby 2018, ogiera Audible). Into Mischief po Harlan's Holyday startował 6 razy, z czego trzy razy wygrał i tyle samo razy zajmował drugą lokatę. Zwyciężył w CashCall Futurity (G1), Damascus S., był drugi w Hollywood Prevue S. (G3) i w  Malibu S. (G1) oraz San Vicente S. (G2). Od 2009 roku jest reproduktorem w Spendthrift Farm w Lexington, Kentucky. Oprócz ogiera Audible, urodziło się po nim dużo wartościowych koni.
Rodzina żeńska Mendelssohna - 23-b, jak i wspaniała linia męska w połączeniu z kunsztem trenerskim Aidana O' Briana oraz doświadczeniem dżokeja Ryan'a Moore sprawiają, że jego zwycięstwo w Kentucky Derby nikogo by nie zdziwiło. Ogier jest jedynym koniem znajdującym się w europejskim treningu, który wystąpi w prestiżowym biegu. W związku z tym na pewno wielu Polaków będzie trzymać za niego kciuki.

 
 
Justify (USA)


 
Pochodzenie: Scat Daddy od Stage Magic po Ghostzapper
Ilość zdobytych punktów: 100
Trener: Bob Baffert
Dżokej: Mike Smith
Numer startowy: 7

Justify został wyhodowany w Kentucky przez Johna D. Gunthera, który prowadzi gospodarstwo Glennwood wraz ze swoją córką Tanyą. Gunther, mający stosunkowo niewielką ilość koni w hodowli, przyczynił się do przyjścia na świat ogiera Vino Rosso, kolejnego czołowego pretendenta do wygrania tegorocznego Kentucky Derby. Wyhodował także matkę Justify, Stage Magic, córkę Ghostzappera.
Justify jest jednym z ostatnich potomków Scat Daddy'ego, za to czwartym  z synów ogiera, którzy walczyć będą w tym roku w Biegu Po Róże
Pięknego kasztana sprzedano podczas wrześniowej aukcji koni w Keeneland za 500 000 dolarów. Kupili go China Horse Club i Maverick Racing. Później swoje udziały w Justify Maverick Racing sprzedał SF Racing oraz WinStarFarm, by ostatecznie przed Kentucky Derby ogłosić, że ogier należy do China Horse Club, Head of Plains Partners, Starlight Racing oraz WinStar Farm.
Justify trenuje znakomity szkoleniowiec, powszechnie szanowany za swoje zasługi na torach świata - Bob Baffert.
Justify, podobnie jak Magnum Moon, nie biegał dwulatkiem.
W wieku trzech lat startował trzy razy i wygrał wszystkie te gonitwy.
Zadebiutował 18 lutego na torze w Santa Anita w wyścigu rangi  Maiden na dystansie 7 furlongów. Triumfował w nim o dziewięć i pół długości.
Następnie na tym samym torze wygrał wyścig typu Allowance na dystansie 1 mili, pokonując rywali o 6 1/2 długości.
Zaimponował swoim zwycięstwem w Santa Anita Derby (G1), gdzie pobił o trzy długości swojego konkurenta, z którym spotka się w Kentucky Derby, Bolt'a d'Oro. Początkowo trener Baffert planował wystawić w Santa Anita Derby ogiera McKinzie, a Justify zapisać do Arkansas Derby. Kiedy jednak McKinzie odniósł porażkę z powodu kontuzji, szkoleniowiec postanowił zgłosić do gonitwy na swoim macierzystym torze ogiera Justify. Jak się okazało – była to słuszna decyzja.
 
Link do Santa Anita Derby (G1): TU
 
Justify zarobił na torze 666 000 dolarów w swoich trzech dotychczasowych startach.
Z wyjątkiem debiutanckiego biegu, ogiera dosiadał zawsze doświadczony dżokej Mike Smith.
Ojciec Justify, Scat Daddy, o którym pisaliśmy przy okazji przedstawiania sylwetki Mendelssohna, był wspaniałym reproduktorem, ale nie udało mu się jeszcze spłodzić zwycięzcy Kentucky Derby. W tym roku będzie miał tę szansę za sprawą trzech swoich synów - Mendelssohna, Justify i Flamaway'a.
Matka Justify, Stage Magic (USA), ur. w 2007 roku po Ghostzapperze od Magical Illusion po Pulpit, biegała 12 razy, z czego 3 razy wygrała, 2 razy była druga, a trzykrotnie trzecia.
Dała trzy źrebaki, spośród których wszystkie biegały i wygrywały, a najlepszym z nich jest Justify.
Konie w treningu Boba Bafferta czterokrotnie triumfowały w Kentucky Derby:
 
- 1997 r. - og. Silver Charm
- 1998 r. -  og. Real Quiet
- 2002 r. - og. War Emblem
- 2015 r. - American Pharoah (trójkoronowany).
 
Poza tym ten utalentowany szkoleniowiec kilkakrotnie przygotowywał wierzchowce, które zajmowały drugie miejsca w Biegu Po Róże:
 
- Cavonnier (1996),
- Pioneerof The Nile (2009),
- Bodemeister (2009).
 
Podopieczni Bafferta oprócz tego sześciokrotnie wygrywali Preakness Stakes (tzw. Drugą Koronę) i dwa razy Belmont Stakes (tzw. Trzecią Koronę).
Trenera za swoje zasługi wielokrotnie nagradzano w różnych kategoriach, honorując go ważnymi tytułami.
Dżokej Mike Smith jest jednym z najlepszych amerykańskich jeźdźców i choć ma prawie 53 lata, ściga się nadal z sukcesami, a jego taktyczna jazda nie jednemu wierzchowcowi pomaga w zwycięstwie. Był on m.in. dżokejem słynnej Zenyatty, która na 20 startów tylko raz przegrała, w swoim ostatnim biegu. Zarobiła na torze ponad 7 000 000 dolarów. Mike Smith wygrał Kentucky Derby w 2005 roku na ogierze Giacomo, który był wówczas tzw. fuksem, granym w totalizatorze 50 do 1.
Podobnie jak trener Baffert, jeździec był honorowany wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Na pewno sama jego jazda powinna gwarantować wysokie miejsce ogierowi Justify. Czy te przewidywania przełożą się na wynik – dowiemy się już w najbliższy weekend.
 
 
Flameaway (CAN)


 
Pochodzenie: Scat Daddy od Vulcan Rose po Fusaichi Pegasus
Ilość zdobytych punktów: 70
Trener: Mark E. Casse
Dżokej: Jose Lezcano
Numer startowy: 4

Flameaway urodził się 28 lutego 2015 roku w stadninie swojego hodowcy - Phoenix Rising Farms w Ontario.
Jako rocznego ogierka kupił go za 400 000 dolarów John C. Oxley.
Startował już 9 razy, z czego pięć razy wygrał i dwa razy był drugi. Zarobił już 704 834 dolarów.
Dwulatkiem biegał pięć razy. Zadebiutował pod koniec maja 2017 roku na torze w Woodbine w Kanadzie w gonitwie typu Maiden, na dystansie 4 i 1/2 furlongów. Wygrał ten wyścig w dobrym czasie, wynoszącym 0:53.26.
Następnie pobiegł w Stanach Zjednoczonych na torze w Saratodze w Skidmore (L) na dystansie 5 i 1/2 furlonga, gdzie również zwyciężył.
W sierpniu 2017 roku na torze Churchill Downs w wyścigu Iroquois Stakes (G3) na dystansie 1 m 1/2 furlonga wypadł znacznie gorzej, zajmując szóste miejsce ze stratą 12 1/4 za triumfatorem Tabulatorem.
Po tym biegu właściciel zwątpił w jego predyspozycje do dłuższych dystansów. Trener jednak nie tracił wiary w swojego ogiera i w październiku 2017 roku zapisał go do Dixiana Bourbon Stakes (G3) na torze w Keeneland na dystansie 1 mila i 1/2 furlonga. Flamaway wygrał ten wyścig o nos przed Tigers Rule w dobrym czasie, wynoszącym 1:45,77 - prawie identycznym jak w Iroqois Stakes, gdzie wypadł wcześniej poniżej oczekiwań.
Ostatnim biegiem w jego karierze dwuletniej był Breeders'Cup Juvenile Turf (G1) na dystansie 1 mila na torze w Del Mar. Ten wyścig zdecydowanie mu się nie udał się i zakończył go na ósmej pozycji. Odległości między końmi były jednak niewielkie - w sumie do zwycięskiego Mendelssohna stracił 3 i 1/4 długości.
Starty w wieku trzech lat rozpoczął w styczniu na torze Gulfstream Park w gonitwie Kitten's Joy na dystansie 7 i 1/2 furlonga, którą wygrał. W lutym wystąpił w Sam F. Davis Stakes (G3) na dystansie 1 mili i 1/2 furlonga. Zwyciężył, o 1/2 długości bijąc ogiera Catholik Boy w rekordowym czasie, wynoszącym 1:42,44.
 
Link do Sam F. Davis Stakes (G3): TU

W marcu znów wystąpił na torze Tampa Bay Downs w Lambholm South Tampa Bay Derby (G2) na dystansie 1 mili i 1/2 furlonga, gdzie uplasował się na drugim miejscu za ogierem Quip, tracąc do niego 1 długość. W tym wyścigu pokonał m.in. Vino Rosso, który zajął wówczas czwarte miejsce.
Ostatni swój przedderbowy sprawdzian zaliczył w kwietniu na torze w Keeneland w Blue Grass Stakes (G2) na dystansie 1 mili i 1 furlonga, gdzie również zajął drugie miejsce za jednym z głównych faworytów tegorocznego Kentucky Derby - ogierem Good Magic. Stracił do niego 1 1/2 długości.
Jako ciekawostkę można podać fakt, że Flameaway jest koniem uniwersalnym jeśli chodzi o nawierzchnie, na jakich startuje. Wygrywał na trawie, dircie (piachu) i podłożu syntetycznym, udowadniając, że jest zdolny do rywalizacji w niemal każdych warunkach.
O jego ojcu ogiera, Scat Daddy, pisaliśmy już przy okazji omawiania sylwetek Mendelssohna i Justify.
Matka Flameaway'a, Vulcan Rose (CAN), ur. w 2007 roku po Fusaichi Pegasus od Rose of Tara biegała siedem razy, z czego raz wygrała. Dała trzy źrebaki, spośród których ogier Segumi (CAN), ur. w 2016 roku po Victors Cry zadebiutuje zapewne w tym roku, klacz Ellan Vannin po Spring At Last biegała osiem razy, z czego dwa razy wygrała i raz była trzecia, a urodzony w 2015 roku Flameaway będzie teraz walczył w Kentucky Derby.
Dżokej Jose Lezcano urodził się w Panamie, a obecnie ma 33 lata. Wiosną, latem i jesienią ściga się głównie na torze w Nowym Jorku, a zimą na Florydzie. Największe jego sukcesy to wygrana w Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (2008), Breeders' Cup Ladies' Classic (2011) oraz w Breeders' Cup Mile (2013).
Był liderem wśród dżokejów na torze w Tampa Bay Downs w 2006 roku, w Monmouth Park w 2008 roku i w Gulfstream Park w 2009 roku. Poza tym odnosił pojedyncze sukcesy w ważnych gonitwach typu Stakes.
Trener  Mark E. Casse spędza większość czasu na torze wyścigowym Woodbine w Kanadzie, ale „bazę wypadową” ma na Florydzie w Moonshadow Farm. 57-latek posiada wieloletnie, wielopokoleniowe doświadczenie w trenowaniu koni wyścigowych. Szkolone przez niego wierzchowce odnosiły znaczące sukcesy na torach Stanów Zjednoczonych i Kanady. Nigdy jednak koń trenowany przez niego nie wygrał Kentucky Derby. Czy ta sztuka uda mu się tym razem? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy 5 maja. Flameaway raczej nie będzie jednym z głównych faworytów, ale wyścig ten rządzi się swoimi prawami i żadnego wierzchowca nie należy lekceważyć.
 

Solomini (USA)


 
Data urodzenia: 29.04.2015 r.
Pochodzenie: Curlin od Surf Song po Storm Cat
Ilość zdobytych punktów: 54
Trener: Bob Baffert
Dżokej: Flavien Prat
Hodowca: Glenna R. Salyer DVM
Właściciel: Zayat Stables, LLC
Ilość startów: 6 (1x1, 3x2, 2x3)
Drugie miejsca : Breeders' Cup Juvenile (G1,Dmr,8½f), Frontrunner S. (G1,SA,8½f), Rebel S. (G2,OP,8½f)
Trzecie miejsca: Los Alamitos Futurity (G1,LRC,8½f), Arkansas Derby (G1,OP,9f)
Zarobek: 752 000 dolarów
Numer startowy: 17
 


Bravazo (USA)


 
Data urodzenia: 29 stycznia 2015 r.
Pochodzenie: Awesome Again od Tiz o Gold po Cies Tizzy
Ilość zdobytych punktów: 54
Trener: D. Wayne Lukas
Dżokej: Luis Contreras
Hodowca: Calumet Farm
Właściciel: Calumet Farm
Ilość startów: 8 (3x1, 1x2, 1x3)
Zwycięstwa: Risen Star S. (G2,FG,8½f).
Drugie miesca: Breeders' Futurity S. (G1,Kee,8½f),
Trzecie miejsca: Street Sense S. (CD,8f)
Zarobek: 436 528 dolarów
Numer startowy: 13
 

My Boy Jack (USA)


Data urodzenia: 26 stycznia 2015
Pochodzenie: Creative Cause od Gold N Shaf po Mineshaft
Ilość zdobytych punktów: 52
Trener: J. Keith Desormeaux
Dżokej: Kent J. Desormeaux
Hodowca: Brereton C. Jones
Właściciel: Don't Tell My Wife Stables and Monomoy Stables, LLC
Ilość startów 10 (3x1, 3x2, 2x3)
Zwycięstwa: Zuma Beach S. (SA,8fT), Lexington S. (G3,Kee,8.5f), Southwest S. (G3,OP,8.5f)
Drugie miejsca: Del Mar Juvenile Turf S. (Dmr,8fT)
Trzecie miejsca: Louisiana Derby (G2,FG,8.5f), Sham S. (G3,SA,8f)
Zarobek: 645 145 dolarów
Numer startowy: 10
 


Promises Fulfilled (USA)


 
Data urodzenia: 11 maja 2015
Pochodzenie: Shackleford od Marquee Delivery po Marquetry
Ilość zdobytych punktów: 52
Trener: Dale L. Romans
Dżokej: Corey J.Lanerie
Hodowca: David Jacobs
Właściciel: Robert J. Baron
Ilość startów: 5 (3x1, 1x3)
Zwycięstwa: Fountain of Youth S. (G2,GP,8½f)
Trzecie miejsca: Kentucky Jockey Club S. (G2,CD,8½f)
Zarobek: 337 280 dolarów
Numer startowy: 3
 
 
Free Drop Billy (USA)


 
Data urodzenia: 3 maja 2015 r.
Pochodzenie: Union Rags od Trensa po Giant's Causeway
Ilość zdobytych punktów: 44
Trener: Dale L. Romans
Dżokej: Robby Albarado
Hodowca: Helen K. Gloves Revokable Trust
Właściciel: Albaugh Family Stables LLC
Ilość startów: 8 (2x1, 3x2, 2x3)
Zwycięstwa: Breeders' Futurity S. (G1,Kee,8½f)
Drugie miejsca: Hopeful S. (G1,Sar,7f), Sanford S. (G3,Sar,6f), Holy Bull S. (G2,GP,8½f)
Trzecie miejsca: Blue Grass S. (G1,Kee,9f), Gotham S. (G3,Aqu,8f).
Zarobek: 625 220 dolarów
Numer startowy: 2
 

Lone Sailor (USA)


 
Data urodzenia: 30 marca 2015
Pochodzenie: Majestic Warrior od Ambitious po Mr. Greeley
Ilość zdobytych punktów: 42
Trener: Thomas M. Amoss
Dżokej: James Graham:
Hodowca: Alexander Groves Matz, LLC
Właściciel: Tom Benson
Ilość startów: 8 (1x1, 3x2, 1x3)
Drugie miejsca: Street Sense S. (CD,8f), Louisiana Derby (G2,FG,9f)
Trzecie miejsca: Breeders' Futurity S. (G1,Kee,8½f)
Zarobk: 334 237 dolarów
Numer startowy: 8


Hofburg (USA)


 
Data urodzenia: 11 luty 2015 r.
Pochodzenie: Tapit od Soothing Touch po Touch Gold
Ilość zdobytych punktów: 40
Trener: William I. Mott
Dżokej: Irad Ortiz, Jr.
Hodowca: Juddmonte Farms Inc.
Właściciel: Juddmonte Farms Inc.
Ilość startów: 3 (1x1, 1x2)
Drugie miejsca: Florida Derby (G1,GP,9f)
Zarobek: 227 950 dolarów
Numer startowy: 9
 
 
Firenze Fire (USA)


 
Data urodzenia: 17 marca 2015
Pochodzenie: Poseidon's Warrior od My Every Wish po Langfuhr
Ilość zdobytych punktów: 39
Trener: Jason Servis
Dżokej: Paco Lopez
Hodowca: Mr. Amore Stables
Właściciel: Mr. Amore Stable
Ilość startów: 9 (4x1, 1x2)
Zwycięstwa: Champagne S. (G1,Bel,8f), Sanford S. (G3,Sar,6f), Jerome S. (Aqu,8f)
Drugie miejsca: Withers S. (G3,Aqu,9f).
Zarobek: 669 100 dolarów
Numer startowy: 1
 
 
Combatant (USA)


 
Data urodzenia: 2 maja 2015
Pochodzenie: Scat Daddy od Border Dispute po Boundary
Ilość zdobytych punktów: 32
Trener: Steven M. Asmussen
Dżokej: Ricardo Santana
Hodowca: Paget Bloodstock
Właściciel: Winchell Thoroughbreds LLC and Willis Horton Racing LLC
Ilość startów: 7 (1x1, 3x2, 1x1)
Drugie miejsca: Remington Springboard Mile S. (RP,8F), Southwest S. (G3,OP,8½f), Smarty Jones S. (OP,8f)
Trzecie miejsca: Rebel S. (G2,OP,8½f)
Czwarte miejsca: Arkansas Derby (G1,OP,9f)
Zarobek: 388 550 dolarów
Numer startowy: 20

 
 
Instilled Regard (USA)


 
Data urodzenia: 6 kwietnia 2015
Pochodzenie: Arch od Enhancing po Forestry
Ilość zdobytych punktów: 29
Trener: Jerry Hollendorfer
Dżokej: Drayden Van Dyke
Hodowca: Katierich Farms
Właściciel: OXO Equine LLC
Ilość startów: 7 (2x1, 2x2, 1x3)
Zwycięstwa: LeComte S. (G3,FG,1m70y)
Drugie miejsca: Los Alamitos Futurity (G1,LRC,8½f)
Zarobek: 294 000 dolarów
Numer startowy: 15


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego