swiat_Preakness_Stakes_2 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Kontynuujemy serię artykułów dotyczących amerykańskiej Drugiej Korony – Preakness Stakes. W publikacji tej znajdziecie sylwetki uczestników prestiżowego biegu.
143.
PREAKNESS STAKES
Obsada
Spośród ośmiu koni, które zobaczymy w Preaknes Stakes, tylko cztery startowały w Kentucky Derby. Jest wśród nich derbista Justify, vice derbista Good Magic, Bravazo oraz Lone Sailor, które nie odegrały większej roli w Biegu Po Róże. Za wyjątkiem Quipa, którego nie zdecydowano się wystawić w Derby, żaden z pozostałych uczestników Preakness Stakes nie uzbierał wystarczającej ilości punktów na Drodze do Kentucky Derby. Poniżej sylwetki pretendentów do Drugiej Korony:
Justify (USA)


 
 
Data urodzenia: 28 marca 2015 r.
Pochodzenie: Scat Daddy od Stage Magic po Ghostzapper
Trener: Bob Baffert
Dżokej: Mike Smith
Hodowca: John D. Gunther
Właściciel: WinStar Farm LLC, China Horse Club and SF Racing LLC

Ilość startów: 4
Zwycięstwa: 4 - m.in. Santa Anita Derby (G1) i Kentucky Derby (G1)
Miejsce w Kentucky Derby: 1
Zarobek: 1 906 000 dolarów
 
O Justify, jego karierze, trenerze i dżokeju pisaliśmy bardzo obszernie przy opisach sylwetek uczestników Kentucky Derby.
Ogier ten już zapisał się złotymi zgłoskami w historii wyścigów konnych jako derbista debiutujący na torze w wieku trzech lat, na dwa miesiące przed Derby, czym złamał tzw. "klątwę" konia Apollo z 1882 roku.
Justify dotychczas nie zaznał goryczy porażki, a jego trener, właściciele i wierni kibice mają nadzieję, że utrzyma dobrą passę w walce o Potrójną Koronę i inne trofea.
Kasztan wygrał Kentucky Derby w imponującym stylu, zmuszony zmierzyć się z trudnymi warunkami nawierzchni i ulewnym deszczem.
 
Link do Kentucky Derby: TU
 
Dzień po Derby, kiedy Justify zakulał na zadnią nogę, serca fanów i twórców sukcesów ogiera zadrżały. Nie od razu było wiadomo, co jest przyczyną kulawizny. Spekulowano, że być może ból kończyny spowodowany był uczuleniem, w co mało który znawca wyścigów wierzył. Kilka dni później kontuzja okazała się być niegroźnymi obrażeniami kopyta.
Weterynarz Justify, Kevin Dunlavy, bacznie obserwował swojego podopiecznego w ciągu ostatnich kilku dni. Uważa on, że ogier ma niezwykły organizm i szczególną zdolność do autoregeneracji, jak i wyjątkowo wydolny układ krążeniowo-oddechowy, co czyni go koniem mogącym osiągać spektakularne rezultaty.
Po ostatnim galopie Justify, który miał miejsce w piątek 11 maja, asystent trenera, Jimmy Barnes, był bardzo zadowolony z ogiera: "Ma dużo energii, dobre samopoczucie, długą akcję w galopie, perfekcyjnie przebiegł dystans treningowy. Nie mogę mu nic zarzucić. Wszystko wygląda świetnie."
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zdobycie drugiego diamentu w Potrójnej Koronie okaże się łatwym zadaniem dla Justify, po którym ogier będzie mógł spokojnie przygotowywać się do Belmont Stakes, bez żadnych niespodziewanych problemów zdrowotnych.
 
 
 
Good Magic (USA)


 
 
Data urodzenia: 1 marca 2015 r.
Pochodzenie: Curlin od Glinda The Good po Hard Spun
Trener: Chad C. Brown
Dżokej: Jose L Ortiz
Hodowca: Stonestreet Thoroughbred Holdings LLC
Właściciel: Five Racing Thoroughbreds & Stonestreet Stables LLC
 
Ilość startów: 6
Zwycięstwa: 2 – m.in. Breeders' Cup Juvenile (G1,Dmr,8.5f) i Blue Grass S. (G2,Kee,9f)
Drugie miejsca: 3 – m.in. Champagne S. (G1,Bel,8f) i Kentucky Derby (G1,CD,10f)
Trzecie miejsca: 1 – m.in. Fountain of Youth S. (G2,GP,8.5f)
Miejsce w Kentucky Derby: 2
Zarobek: 2,255,000 dolarów
 
Suma zarobionych pieniędzy czyni go najbogatszym trzylatkiem w USA. O nim, jego trenerze i dżokeju pisaliśmy obszernie w artykule opisującym uczestników Kentucky Derby.
Był wybrany najlepszym dwulatkiem w 2017 roku przez Eclipse i długo widniał jako NUMER JEDEN na liście uczestników do Kentucky Derby ze 134 punktami uzbieranymi na drodze do prestiżowej gonitwy. Dopiero w kwietniu oddał prym ogierowi Magnum Moon, który zdobył 150 punktów.
Good Magic potwierdził swoją klasę i to, że jest czołowym trzylatkiem  USA, zajmując drugie miejsce w Kentucky Derby ze stratą 2 1/2 długości do Justify.
Prawdopodobnie ma wielką ochotę na zrewanżowanie się rywalowi w Preakness Stakes.
Trener ogiera, Chad Brown, wygrał po raz pierwszy Preakness Stakes w ubiegłym roku ogierem Cloud Computing i ma nadzieje, że również tym razem szczęście się do niego uśmiechnie. Jednak wie, że na pewno będzie trudniej: "W tym roku jest inaczej, ponieważ w zeszłym przyjechaliśmy ze świeżym koniem. Teraz mam wierzchowca po dwutygodniowym odpoczynku, który musi zmierzyć się z naprawdę dobrym przeciwnikiem".
Trener Brown bardzo ceni swojego głównego rywala, ale ma świadomość trudności, którym przyjdzie sprostać wszystkim wierzchowcom, startującym niedawno w Kentucky Derby. "Oba konie – Good Magic i Justify czeka zadanie, z którym się jeszcze nigdy nie musiały zmierzyć - będą biegać po dwóch tygodniach, po niezwykle surowym sprawdzianie, jakim był udział w tegorocznym Kentucky Derby. Mamy nadzieję, że nasz koń sobie poradzi i zdążył się zregenerować."
 
 
 
Bravazo (USA)


 
 
Data urodzenia: 29 stycznia 2015 r.
Pochodzenie: Awesome Again od Tiz O’ Gold po Cees Tizzy
Trener: D. Wayne Lukas
Dżokej: Luis Saez
Hodowca: Calumet Farm
Właściciel: Calumet Farm
 
Ilość startów: 9
Zwycięstwa: 3 – m.in. Risen Star S. (G2,FG,81f).
Drugie miejsca: 1 - Breeders' Futurity S. (G1,Kee,81f),
Trzecie miejsca: 1 - Street Sense S. (CD,8f)
Miejsce w Kentucky Derby: 6
Zarobek: 446 528  dolarów
 
Bravazo w Kentucky Derby miał „pechowy” 13 numer startowy. Udało mu się pozbierać po tym, jak został potrącony przy starcie gonitwy. Dostał się do grupy koni, która biegła za Justify i Good Magic. Na prostej finiszowej stracił jednak siły i zajął szóste miejsce. Zważywszy na to, że w Preakness będzie znacznie mniej koni, niż w Kentucky Derby, szanse Bravazo wzrastają i może powalczyć on z Justify, Good Magic, niezłym Quipem, a także resztą stawki. Ogier w swojej dotychczasowej karierze najlepsze efekty osiągał trzymając się od samego początku gonitwy w czubie wyścigu. Trener wierzchowca, D. Wayne Lukas, prowadzi zaciętą rywalizację z Bobem Baffertem o liczbę zwycięstw w Preakness. Baffert wygrał bieg sześć razy (w latach 1997, 1998, 2001, 2002, 2010, 2015), tak samo jak Lukas (w latach 1980, 1985, 1994, 1995, 1999, 2013). Póki co szkoleniowcy więc remisują. Wydaje się, że Baffert i wielki faworyt Justify mają szanse na zdobycie przewagi w tej rywalizacji, ale czy tak się stanie - dowiemy się w dniu wyścigu.
Dżokej Luis Saez, który dosiądzie Bravazo, po raz pierwszy w swojej karierze jeździeckiej wystąpi w Preakness Stakes.
 
 
Sporting Chance (USA)


 
 
Data urodzenia: 21 luty 2015 r.
Pochodzenie: Tiznow od Wynning Ride po Candy Ride
Trener: D. Wayne Lukas
Dżokej: Luis Contreras
Hodowca: Hunter Valley
Właściciel: Robert C. Baker & William L. Mack
 
Ilość startów: 7
Zwycięstwa: 2
Drugie miejsca: 1
Trzecie miejsca: 1
Zarobek: 58,541 dolarów
 
Sporting Chance to drugi ogier w treningu szkoleniowca Lukasa, który wystąpi w Preakness Stakes.
Koń startował trzy razy dwulatkiem. W debiucie był drugi, następnie dwa razy wygrał. Biegał wówczas na torze w Saratodze, a triumfował na krótkich dystansach - 5 ½  oraz 7 furlongów.
W lutym tego roku wystąpił w Oaklawn Park w Southwest Stakes (G3) na dystansie 1 1/2 mili, gdzie zajął trzecie miejsce za ogierami My Boy Jack i Combatant, których widzieliśmy w Kentucky Derby. Do zwycięzcy, My Boy Jacka, stracił jednak wówczas 7 długości.
Kolejnym jego startem był Rebel Stakes (G2) na 1 1/2 mili, w którym zajął piąte miejsce, a do zwycięskiego Magnum Moona stracił 6 długości.
W kwietniu wystąpił na torze Keeneland w Blue Grass Stakes (G2) na dystansie 1800 metrów. Zajął trzecie miejsce za Good Magic i Flamaway – uczestnikami Kentucky Derby. Ostatecznie ogier został przesunięty na czwarte miejsce w wyniku protestu. Stracił do Good Magica 3 1/4 długości.
W dniu Kentucky Derby biegał w Pat Day Mile Stakes (G3) na dystansie 1 mili i zajął czwarte miejsce ze stratą osiem długości do zwycięzcy.
Wydaje się outsiderem gonitwy, gdyż predyspozycje dystansowe i dotychczasowe wyniki nie czynią z niego faworyta czy kandydata do bliskich płatnych miejsc.
 
 
Quip (USA)


 
 
Data urodzenia: 19 luty 2017 r.
Pochodzenie: Distorted Humor od Princess Ash po Indian Charlie  
Trener: Rodolphe Brisset
Dżokej: Florent Geroux
Hodowca: WinStar Farm, LLC
Właściciel: WinStar Farm LLC, China Horse Club International Ltd. oraz SF Racing LLC
 
Ilość startów: 5
Zwycięstwa: 3 - m.in. Tampa Bay Derby (G2,Tam,81f)
Drugie miejsca: 1 – Arkansas Derby (G1,OP,9f)
Zarobek: 482,800 dolarów
 
 
Quip reprezentuje barwy stajenne derbisty Justify.
W wieku dwóch lat startował trzy razy, wygrywając dwa wyścigi typu Maiden i Allowance. Porażkę poniósł dopiero w trzecim występie w wyścigu Kentucky Jockey Club (G2) na torze Churchill Downs, gdzie zajął siódme miejsce za zwycięskim Enticed, do którego stracił 8 1/4 długości.
W marcu tego roku odniósł pewny triumf  w Tampa Bay Derby (G2), gdzie pokonał m.in. Flameaway'a i Vino Rosso, którzy uczestniczyli w Kentucky Derby.
 
Link do Tampa Bay Derby (G2): TU
 
15 kwietnia wystartował w Arkansas Derby (G1), gdzie był drugi o cztery długości za ogierem Magnum Moon.
 
Link do Arkansas Derby (G1): TU
 
Pomimo, że Quip uzyskał odpowiednią liczbę punktów na Drodze Do Kentucky Derby (90 pkt), to właściciele nie zdecydowali się zapisać go do Biegu po Róże.
Ojciec ogiera, Distorted Humor, ur. w 1993 r. zdążył już dać derbistę i zwycięzcę Preakness Stakes - wałacha Funny Cide, który zarobił 3 529 412 dolarów, a biegał do wieku siedmiu lat.
Młody trener Rudolphe Brisset był asystentem sławnego szkoleniowca Motta. Wraz ze swoim podopiecznym zadebiutuje on w Preakness Stakes.
Dżokej Florent Geroux nigdy nie wygrał Drugiej Korony.
Uważamy, że Quip ma talent, pochodzenie i predyspozycje dystansowe, które mogą mu pozwolić poważnie namieszać w czołówce biegu.

 
Lone Sailor (USA)


 
 
Data urodzenia: 30 marca 2015 r.
Pochodzenie: Majestic Warrior od Ambitious po Mr. Greeley
Trener: Thomas M. Amoss
Dżokej: Irad Ortiz Jr.
Hodowca: Alexander Groves Matz, LLC
Właściciel: G M B Racing
 
Ilość startów: 9
Zwycięstwa: 1
Drugie miejsca: 3 - m.in. Street Sense S. (CD,8f), Louisiana Derby (G2,FG,9f)
Trzecie miejsca: 1 – Breeders' Futurity S. (G1,Kee,8½f)
Miejsce w Kentucky Derby: 8
Zarobek: 334 237 dolarów
 
Lone Sailor jako dwulatek startował sporo, bo aż pięć razy. W debiucie był piąty na dystansie 7 furlongów, by w następnym biegu wygrać na takim samym dystansie. Kolejnym jego wyścigiem był Breeder's Futurity (G1), w którym zajął trzecie miejsce za Free Drop Billy i Bravazo. Stracił 6 1/2 długości do zwycięzcy.
W październiku 2017 roku wystąpił w Kentucky Jockey Club Stakes  (G2), gdzie był piąty, tracąc do zwycięskiego Enticed 7 1/2 długości.
Sezon trzyletni rozpoczął od udziału w LeComte Stakes (G3) na dystansie 1 mili i 1/2 furlonga, ale bieg kompletnie mu się nie udał. Zajął dziewiąte miejsce ze stratą 13 długości do zwycięskiego Instilled Regard.
W lutym trener zapisał go do lżejszego wyścigu typu Allowance, gdzie zameldował się jako drugi za Dark Templer.
Zadatki klasy pokazał dopiero pod koniec marca w Luisiana Derby Stakes (G2), w którym walczył z ogierami Noble Indy oraz My Boy Jack i zajął drugie miejsce, tracąc długość szyi do zwycięzcy.
 
Link do Luisiana Derby (G2): TU
 
W Kentucky Derby zameldował się na ósmym miejscu ze stratą 9 1/2 długości do Justify.
Podopieczni trenera Lone Sailora, Thomasa Amossa, nigdy nie wygrywali w gonitwach klasycznych typu Derby, Preakness czy Belmont Stakes.
Czy za sprawą Samotnego Żeglarza szkoleniowiec zapisze się na kartach historii jako trener triumfatora Drugiej Korony? Dowiemy się wkrótce
 

Trenfold (USA)


 
 
Data urodzenia: 27 marca 2015 r.
Pochodzenie: Curlin od Temptress po Tapit
Trener: Steven Asmussen
Dżokej: Ricardo Santana, Jr.
Hodowca: Kentucky (USA), Winchell Thoroughbreds LLC
Właściciel: Winchell Thoroughbreds LLC
 
Ilość startów: 3
Zwycięstwa: 2
Zarobek: 124,200 dolarów
 
Jest jednym z najmniej doświadczonych trzylatków zapisanych do Preakness Stakes. W swojej karierze biegał tylko trzy razy w wieku trzech lat. W lutym wygrał w debiucie wyścig klasy Maiden na 1 1/16 mili, a potem Allowance na tym samym dystansie.
W kwietniu tego roku wystąpił w Arkansas Derby (G1), gdzie zajął piąte miejsce za ogierami Magnum Moon, Quip, Solomini i Combatant. W biegu tym pewne zwycięstwo odniósł Magnum Moon, który pokonał rywali o 4 długości. Odstępy między drugim a piątym koniem były jednak niewielkie i mieściły się w 3/4 długości!
 
Link do Arkansas Derby (G1): TU
 
Trenfold spotka się znów z Qipem, który w Arkansas Derby ograł go o 3/4 długości. Pojedynek tych koni niewątpliwie będzie interesujący.
Ogier znajduje się w treningu Steve'a Asmussena, który dwukrotnie triumfował w Preakness - w 2007 roku za sprawą wspaniałego Curlina i w 2009 roku, kiedy to niesamowita Rachel Alexandra, zapisana do biegu w dodatkowym terminie za 100 000 dolarów, zwyciężyła w prestiżowej gonitwie, pokonując m.in. sensacyjnego derbistę, Mine That Birda.
Tenfold legitymuje się doskonałym rodowodem na tzw. "dystans". Jego ojciec Curlin, który również znajdował się w treningu Asmussena, nie wymaga rekomendacji. Jest jednym z najbogatszych folblutów w historii, z dorobkiem ponad 10 milionów dolarów, a także zwycięzcą m.in. Preakness Stakes, Breeder's Cup Classic czy Dubai World Cup.
Matka Tenfolda, Temptress, ur. w 2010 r. po Tapit od Perfect Cause po Giant's Causeway, była dobrą klaczą wyścigową i biegała do wieku czterech lat. Omawiany ogier jest jej pierwszym źrebakiem.
Uważamy, że Tenfold może okazać się czarnym koniem gonitwy i stać go na namieszanie w czołówce.
 
 
Diamond King (USA)


 
 
Data urodzenia: 10 kwietnia 2015 r.
Pochodzenie: Quality Road od Akron Moon po Malibu Moon
Trener: John Servis
Dżokej: Javier Castellano
Hodowca: JSM Equine LLC
Właściciel: Cash is King LLC, D. J. Stable LLC and LC Racing LLC
 
Ilość startów: 6
Zwycięstwa: 4 - m.in. Heft S.(Lrl,7f) i Federico Tesio S.(Lrl,9f)
Drugie miejsca: brak
Trzecie miejsca: 1 – Swale S.(G3,GP,7f)
Zarobek: 222 600 dolarów
 
Ogier rozpoczął karierę dwuletnią od dwóch zwycięstw w wyścigach rangi Maiden Special Weight i Allowance na krótkich dystansach (odpowiednio 5 1/2 oraz 6 1/2 furlonga). Następnie zajął odległe 14 miejsce na nieco dłuższym dystansie 1 1/16 mili w gonitwie rangi G2 - Kentucky Jockey Club. Występy w sezonie dwuletnim zakończył ponownie na krótszym dystansie 7 furlongów, wygrywając w biegu niższej rangi - Helf Stakes.
W tym roku zdążył wystartować w dwóch wyścigach. Najpierw zajął trzecie miejsce w Swale Stakes (G3) na dystansie 7 furlongów, a potem wygrał Federico Tesio Stakes na 1 1/8 mili.
 
Link do Federico Tesio Stakes: TU
 
Trener Diamond Kinga, John Servis, triumfował w 2004 roku w Preakness Stakes wspaniałym ogierem Smarty Jones, który pokonał rywali o 11 1/2 długości, bijąc rekord marginesu zwycięstwa, który ustanowił Survivour 131 lat wcześniej, będąc tym samym pierwszym zwycięzcą prestiżowego biegu w historii.
 
Link do wygranej w Preakness przez Smarty Jonesa o 11 i 1/2 długości: TU
 
Współwłaścicielka Diamond Kinga triumfowała już w Preakness Stakes w 2005 roku. Gonitwę wygrał należący wówczas do niej ogier Afleet Alex, który później zdobył jeszcze Belmont Stakes, a obecnie jest reproduktorem w Kentucky, w stadninie Gainsaway w Lexington. W Preakness Stakes 2005 Afleet Alex, wchodząc w ostatni zakręt, potknął się i ledwo uniknął upadku. Dżokej Jeremi Rose zdołał utrzymać się w siodle, postawił konia ponownie na chód i wygrał z przewagą.
 
Link do wygranej w Preakness Stakes Afleet Alexa: TU
 
Wydaje się, że Diamond King ma predyspozycje na krótsze dystanse, nie wynoszące więcej niż milę. Nie należy jednak zapominać, że każdy wyścig jest inny, a gonitwy bywają rozgrywane na różne sposoby i niespodzianki potrafią się zdarzać.
 
 
 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego