swiat_Winx - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Publikacja na temat klaczy Winx, niezwykle popularnej nie tylko w rodzimej Australii, ale też w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. O jej niesamowitych wyczynach słyszał chyba każdy pasjonat wyścigów konnych. Kariera i dokonania Winx są tak olbrzymie, że nie sposób podsumować ich w jednym artykule. Dlatego też możecie spodziewać się całej serii publikacji, pozwalającej Wam bliżej zapoznać się z sylwetką klaczy i przejść razem z nami przez każdy etap jej kariery, która przecież wciąż trwa.


WINX – KLACZ WSZECH CZASÓW



 
Winx – siedmioletnia klacz, która wciąż biega i zwycięża na południowej półkuli, a od 16 maja 2015 roku do 27 października 2018 nie przegrała ani jednej gonitwy. W tym tylko okresie zanotowała 29 wygranych w gonitwach najwyższej rangi. Sześciokrotnie triumfowała w G2, jednokrotnie w G3 i aż 22-krotnie w G1, co czyni ją światową rekordzistką. Ściga się na dystansach od 1300 do 2200 metrów, co świadczy o niezwykłej uniwersalności klaczy, która zdolna jest odnosić zwycięstwa na każdym dystansie. Do chwili obecnej biegała 39 razy, z czego 33-krotnie odnotowywała zwycięstwa, trzykrotnie zajmowała drugie pozycje i w takiej samej liczbie biegów zajmowała gorsze miejsca. Na torach Australii zarobiła 22 854 920 dolarów australijskich, co w przybliżeniu na polskie złotówki daje
8 464 785 PLN.

 
Pochodzenie i historia narodzin Winx

 
Ta dzielna gniada klacz urodziła 14 września 2011 roku w Australii. Wyhodowana została przez Fairway Thoroughbreds. Jej właścicielami są Magic Bloodstock Racing, R G Treweeke oraz Mrs D N Kepitis.

Ojcem Winx jest irlandzkiej hodowli Street Cry (Machiavellian – Helen Street/Troy) - wysokiej klasy wyścigowiec, zwycięzca m.in Dubai World Cup, a do tego doskonały reproduktor, który dał m.in. słynną Zenyattę, Street Sense, Shocking, czy Whobegotyou.
 
Z kolei matka Winx, Vegas Showgirl, jest hodowli nowozelandzkiej. Jej ojciec to australijski ogier Al Akbar od Vegas Magic po Voodoo Rhythm. Vegas Showgirl urodziła się w 2002 roku. Startowała 35 razy, z czego 7-krotnie wygrała, ośmiokrotnie była druga i jednokrotnie trzecia. Triumfowała w  gonitwach rangi Listed na dystansach od 1100 do 1400 metrów. Winx była jej drugim źrebakiem. Pierwszy - klacz Miss Atom Bomb po Encosta De Lago, ur. w 2010 roku, nie biegał. W sumie Vegas Showgirl doczekała się szóstki potomstwa, ale niewątpliwie to Winx jest jej najbardziej utytułowaną córką.
 
Po zakończeniu kariery na torze, Vegas Showgirl została w 2008 roku kupiona na matkę stadną przez stadninę Fairway Thoroughbreds, która zapłaciła za nią 455 000 dolarów australijskich.
 





Pięć lat później na aukcji roczniaków Magic Millions Gold Coast Winx została sprzedana za 230 000 USD. Kupiła ją spółka Magic Bloodstock Racing (własności Petera Tighe i jego żony Patty), Richarda Treweeke i Debbie Kepitis. Imię Winx powstało w nawiązaniu do imienia matki (Vegas Showgirl) oraz do nazwy popularnej burleski lat 70-tych i 80-tych, przedstawianej w Las Vegas. Jeden z właścicieli klaczy wspomina, że transakcja kupna Winx nie była wydarzeniem podniosłym lub sentymentalnym. Obecna czempionka znajdowała się po prostu w gronie koni pochodzących z Coolmore Stud i została wytypowana przez Mulcaster Bloodstock jako jeden z wielu wierzchowców, które mieli wówczas kupić.
 
Znany i szanowany trener, wielki znawca koni wyścigowych i w zasadzie żywa legenda tego sportu - Aiden O'Brien jest częścią historii Winx. Zna klacz od jej narodzin, pomagał Camilleri wybrać i kupić jej matkę, Vegas Showgirl. Kiedy Winx przychodziła na świat, O'Brien również był na miejscu. Wspomina ją jako objawienie w typie długonogiej Elle Macpherson. Po porodzie klaczka prawie od razu zerwała się na nogi, podczas gdy większości źrebiąt zajmuje to co najmniej pół godziny lub dłużej. O'Brien był też na aukcji w 2013 roku, kiedy została sprzedana i na bieżąco śledził jej karierę wyścigową.
 
"Zawsze miło jest mieć związek z dobrym koniem, a co dopiero z najlepszym wierzchowcem wszechczasów.", powiedział kiedyś O'Brien. Urodzony w Irlandii trener pracował w Coolmore Stud przez ponad 25 lat, podróżując po świecie i zajmując się światowymi gwiazdami wyścigowymi. Utrzymuje on jednak, że Winx to najznamienitszy koń,  jakiego kiedykolwiek spotkał: "Ona jest najlepsza, bez wątpienia. W czasach Coolmore widziałem wiele dobrych ogierów. Oczywiście był Sadler's Wells, Galileo i Danehill oraz ich potomstwo, ale przez 30 lat żaden folblut nie był mi tak bliski, jak ona i chyba żaden nie będzie."
 
Winx ściga się w barwach Magic Bloodstock: jej dżokej nosi granatowy kamzoł z białymi epoletami i dużą białą literą "M". Znajduje się w treningu Chrisa Wallera. W tym miejscu znowu trzeba dać dojść do głosu O’Brienowi, który twierdzi, że trener Waller zasługuje na szczególne uznanie za doskonałe menażowanie Winx. "Przez pierwsze dwa lata treningu fizycznie po prostu nadrabiała zaległości. Chris poradził sobie z nią pięknie - nigdy jej nie przeceniał i nie poddawał nadmiernym obciążeniom. Ludzie mówią, że przegrywała wyścigi, ale ponosiła porażki na wczesnym etapie swojej kariery, gdy nie była jeszcze dojrzała fizycznie. Wówczas nie miało sensu wygrywanie za wszelką cenę. Możesz złamać ducha konia, jeśli poddasz go za wcześnie zbyt mocnej presji. Nawet jako czterolatka wciąż wyglądała na nie do końca dojrzałą. Po triumfie w drugim Cox Plate (w 2016 roku) stwierdziłem, że jest już w pełni gotowa. Potem zobaczyłem ją przed trzecią wygraną w tej prestiżowej gonitwie i powiedziałem wówczas do przyjaciela: ‘Niech Bóg ma w opiece każdego, kto myśli, że może ją pokonać’".
 
W przeciwieństwie do wielu elitarnych wyścigowców, Winx nie ma szczególnie długiego foulle - jej krok został zmierzony i wynosi 6,76 metrów, czyli ok. 22,2 stopy, co w porównaniu z foulle Black Caviar, czy chociażby Phar Lapa – innych dwóch gwiazd australijskiego turfu, nie robi wielkiego wrażenia. Znawcy twierdzą, że sukces klaczy tkwi w sposobie galopowania, który pozwala jej wykonywać 14 kroków na 5 sekund. Dla porównania, jej rywale w takim samym czasie robią 12 kroków.
 
"Oznacza to, że może przyspieszyć w dowolnym momencie wyścigu" - powiedział dr. Graeme Putt, który naukowo analizował sukcesy wielkich koni wyścigowych. "Myślę, że to czyni ją wyjątkową."


Kariera dwuletnia - sezon 2013/2014

Winx rozpoczęła swoją spektakularną karierę 4 czerwca 2014 roku na torze Warwick Farm w Australii w wyścigu Ibis Milano Restaurant Handicap dla dwuletnich klaczy na dystansie 5 1/2 furlongów. Wygrała swój debiut o 3/4 długości przed Felines.

Link do Ibis Milano Restaurant Handicap: TU

Kolejnym, a zarazem ostatnim jej startem w wieku dwóch lat, był bieg, który rozegrany został dwa tygodnie później, 28 czerwca na torze Rosehill (AUS) na dystansie 7 furlongów. Ten wyścig również wygrała, tym razem ze znacznie większą przewagą, wynoszącą 1 1/2 długości.

Kariera trzyletnia - sezon 2014/2015

Jak wiadomo, na południowej półkuli sezony wyścigowe rozpoczynają się i kończą w innych terminach, niż u nas. Sezon trzyletni Winx rozpoczął się we wrześniu 2014, a zakończył pod koniec maja 2015 roku.
W wieku trzech lat Winx od razu została rzucona na "głęboką wodę". Zapisano ją bowiem do gonitwy rangi G2 - Coolmore Furious Stakes dla klaczy na dystansie 6 furlongów. Bieg rozegrany został 6 września w Randwick (AUS) w Sydney. Na ciężkiej bieżni klacz wygrała swobodnie, bijąc konkurencję o 2 3/4 długości.

Link do Furious Stakes: TU

W dwóch kolejnych startach Winx zajmowała drugie miejsca. Pasmo zwycięstw zostało bowiem po raz pierwszy przerwane 20 września na torze Randwick w wyścigu dla klaczy rangi G2 - Coolmore Tea Rose Stakes, na nawierzchni trawiastej i dystansie 7 furlongów. Przegrała wówczas o 3/4 długości do First Seal.
Ponownie drugie miejsce zajęła 4 października w wyścigu rangi G1 - Coolmore Flight Stakes, rozgrywanym na tym samym torze w Sydney. Była to gonitwa dla trzyletnich klaczy na dystansie 1 mili. Znów uległa swojej poprzedniej rywalce, First Seal, tym razem tracąc do niej aż 3 długości.
Po tych dwóch nieco mniej udanych występach, Winx otrzymała tzw. "letnią przerwę", trwającą do lutego 2015 roku. W połowie miesiąca zapisano ją do gonitwy dla klaczy rangi G2 - Liberty International Underwriters Light Fingers Stakes, rozgrywanej na dystansie 1 mili. Winx odniosła wówczas pierwszą znaczącą porażkę. Zajęła 7 miejsce, choć odległości między końmi były niewielkie i wynosiły kolejno: 3/4, szyja, szyja, 3/4, łeb.
Kolejny wyścig Winx odbył się na torze Warwick Farm w Australii. 28 lutego 2015 roku w biegu rangi G2 dla klaczy - Surround Stakes na dystansie 7 furlongów, australijska czempionka zajęła 5 miejsce, tracąc do swojej „odwiecznej” rywalki First Seal 4 3/4 długości.

Jakby na przekór dwóm słabszym występom, następny start Winx przewidziano w wyścigu rangi G2, gdzie stanęła w szranki również z ogierami. Bieg Cellarbrations Phar Lap Stakes rozgrywany był na krótkim dystansie 7 1/2 furlonga. Winx odnotowała dość niespodziewanie zwycięstwo, pokonując ogiera Hauraki o 1 3/4 długości.

Link do końcowej prostej w Phar Lap Stakes: TU

Następnie rozpoczęła się dla Winx droga do Oaks. Gniadoszkę zgłoszono do wyścigu dla klaczy rangi G1 - Vinery Stud Stakes, rozgrywanym na dłuższym dystansie 1 mili i 2 furlongów. Winx zajęła wówczas 5 miejsce, znów zostając pokonana m.in. przez First Seal, czy Fenway. Do tej ostatniej, zwycięskiej klaczy, straciła jednak tylko 2 długości, gdyż odstępy między końmi były niewielkie i wynosiły kolejno: łeb, 1 1/4, łeb i 1/2.
Winx do australijskiego Oaks przystępowała z pozycji faworytki, a jej szanse oceniano na 9-5. Wyścig rangi G1 rozgrywano na torze w Randwick, a jego dystans wynosił 1 mila i 4 furlongi. Niestety, gniada wojownicza zajęła w biegu drugie miejsce, tracąc 2 1/2 długości do outsiderki Gust of Wind, której szanse oceniano na 16/1.

Po Oaks statystyka startów Winx wyglądała dobrze, choć nie imponująco. Spośród wszystkich swoich siedmiu startów, tylko raz wygrała wyścig wyższej grupy. W związku z tym postanowiono cofnąć ją do ścigania się na nieco niższym szczeblu. Pojawiła się na torze Sunshine Coast (AUS), gdzie wystąpiła w gonitwie Sunshine Coast Guineas (G3) dla ogierów i klaczy na dystansie 1 mili. Wygrała ten wyścig łatwo o 1 3/4 długości.

Link do Sunshine Coast Guineas: TU


Trener i właściciele, zachęceni ponownie tym sukcesem, zapisali ją do wyścigu Queensland Oaks (G1) na torze w Doomben (AUS), rozgrywanym na dystansie 1 mili i 3 furlongów, który odbył się 30 maja. Winx pewnie triumfowała, pokonując o 3 1/2 długości klacz Ungrateful Ellen.

Link do Queensland Oaks (Group 1): TU

Tym optymistycznym akcentem Winx zakończyła swój trzyletni sezon. W następnym odcinku przekonamy się, jak dzielna klacz radziła sobie na torach w wieku czterech lat.



Sezon czteroletni Winx rozpoczęła 12 września 2015 roku. Od tej daty do ostatniego jej wyścigu, który miał miejsce 27 października 2018, nie przegrała ani jednej gonitwy. Zanotowała w tym czasie 27 wygranych w biegach najwyższej rangi, triumfując w wyścigach G1 (21 razy) oraz G2 (6 razy).
 
W tej części skupimy się na sezonie czteroletnim, który na południowej półkuli trwał od września do października 2015 roku, a potem od lutego do maja 2016 roku.

Kariera czteroletnia
 
Jesienne miesiące 2015 roku, a także cały 2016 rok obfitował w liczne sukcesy niesamowitej Winx.
 
 
Sezon rozpoczęła od zwycięstwa na torze w Rosehill w Australii na dystansie 6 1/2 furlonga w wyścigu rangi G2 - Theo Marks Stakes. Klacz wystąpiła w licznej, 14 konnej stawce, biegnąc z numerem 8, co na tak krótkim dystansie nie ułatwiało jej zadania. Wygrała o łeb przed outsiderem, ogierem Sons Of John.
 
Link do gonitwy: TU
 



 
 
Trzy tygodnie później odniosła pewne zwycięstwo w 150. odsłonie Epsom Handicap (G1) na torze w Randwick, na dystansie 1600 metrów, gdzie triumfowała w 14-konnej stawce. Wygrała o 2 1/2 długości przed ogierem Ecuador i ponownie - tym razem trzecim na mecie - Sons Of Johna. Czas gonitwy był bardzo dobry i wyniósł 1'34"58. Winx niosła najwyższą wagę spośród klaczy, wynoszącą 57 kg (126 funtów). Jej trener, Chris Waller, skomentował ten wyścig z wielkim uznaniem dla swojej podopiecznej, odnotowując, że pomimo ciężkiego i długiego sezonu trzyletniego, kapitalnie rozpoczęła starty w sezonie czteroletnim, obejmując zwycięski kurs.
 
Link do gonitwy: TU

Kolejnym przystankiem dla Winx był bieg rangi G1, rozgrywany na torze w Moonee Valley - prestiżowy Cox Plate na zdecydowanie dłuższym niż poprzednio dystansie 1 mili i 2 furlongów, czyli ok. 2040 m. Winx ponownie startowała w licznej, czternastokonnej stawce i tym razem wygrała aż o 4 3/4 długości przed ogierem Criterion z Nowej Zelandii. Ta gonitwa zgromadziła międzynarodową obsadę, gdyż brały w niej udział konie z Irlandii (trzeci na mecie Highland Reel i jedenasty Arod), czy Francji (czwarty na celowniku Pornichet i ósmy Gailo Chop). W tym wyścigu Winx ustanowiła rekord toru, a czas wyniósł 2'02"98. Trener znów nie szczędził słów uznania dla swojej klaczy i stwierdził, że jest sportowcem na tak wysokim poziome, jakiego nie spodziewał się po niej, gdy była młodym koniem. Dżokej Winx, Hugh Bowman, powiedział po wyścigu, że już na 800 metrów przed metą był pewien zwycięstwa.
 
Link do gonitwy: TU
 
Po Cox Plate Winx uzyskała ocenę 123, co dało jej ósmą pozycję w rankingu Najlepszych Koni Wyścigowych Roku 2015. Była trzecią najwyżej ocenianą klaczą, przegrywając tylko z niesamowitą Treve i Beholder.
Zwycięstwo w Cox Plate na południowej półkuli rozpoczęło trzymiesięczną przerwę w wyścigach i do 13 lutego 2016 Winx odpoczywała i przygotowywała się do dalszych zmagań.
 
Po "wakacjach" Winx wystąpiła znów na krótszym dystansie, wynoszącym 7 furlongów. Miało to miejsce na torze w Randwick w wyścigu rangi G2 - Apollo Stakes. Odniosła ponownie pewny triumf, kontynuując zwycięską passę. Wygrała o 1 długość przed Solicit, pokonując poza tym 9 innych wierzchowców.
 
Link do gonitwy: TU
 
Kolejny wyścig klaczy również odbył się na torze w Randwick. Chipping Norton Stakes to bieg rangi G1, rozgrywany na dystansie 1600 metrów. Winx zwyciężyła o 1 1/2 długości w 12-to konnej stawce.



Jej dżokej, Bowman, który na stałe dosiada klaczy i który jeździł na wielu sławnych zwycięzcach, takich jak znany wszystkim So You Think, powiedział, że to najlepszy koń, z jakim miał do czynienia. Warto zaznaczyć, że w Chipping Norton Stakes Winx pokonała gościa z Irlandii - Dibayani oraz świetnego ogiera Hauraki, który zajął trzecie miejsce.
 
Link do gonitwy: TU
 







Następny występ Winx zaplanowano na 19 marca. Bieg kategorii G1, rozgrywany na dystansie 7 furlongów na torze w Rosehill, nosi nazwę George Ryder Stakes. Klacz ponownie pokonała w nim rywali, osiągając 1 1/2 długości przewagi nad ogierem Kermadec z Nowej Zelandii.
 
Link do gonitwy: TU
 




 
 




Na torze w Randwick 2 kwietnia 2016 roku rozegrano prestiżową gonitwę Doncaster Mile (G1), na dystansie 1 mili, gdzie na zwycięzcę czekała nagroda opiewająca na niebagatelną sumę 952 722 funtów. Winx łatwo wygrała ten bieg o 2 długości przed Happy Clapper, pokonując 13 innych wierzchowców.
 
Link do gonitwy: TU
 

Po wygranej w Doncaster Mile międzynarodowa ocena Winx podskoczyła ze 123 do 126 w skali międzynarodowej federacji wyścigowej (IFHA). Została wybrana najlepszym koniem wyścigowym na świecie wraz z ogierem California Chrome, którego sukcesy mogliście śledzić za pośrednictwem naszej strony. Główny handicaper Racing Victoria, Greg Carpenter, tak podsumował niesamowity wyczyn Winx:

"To niezwykle wysoka ocena jak dla klaczy. Jeśli przywołać wspaniałe klacze ostatniej dekady, takie jak Black Caviar, Treve, Zenyatta, Rachel Alexandra, czy Danedream, można dojść do wniosku, że tylko one były w stanie uzyskać ocenę 127 lub wyższą.".
 
Winx została po tym sezonie Australijską Czempionką Roku 2015/2016. Wybrano ją także Czempionką Średniodystansową.
Sezon czteroletni Winx był pasmem sukcesów, które zapoczątkowały wspaniały okres w jej karierze.

Kariera pięcioletnia





Sezon 2016/2017 Winx rozpoczęła 20 sierpnia 2016 roku na torze Randwick w gonitwie rangi G2 na dystansie 7 furlongów - Warwick Stakes. Do boju stanęło siedem koni. Winx na około 300 metrów przed metą objęła prowadzenie i wygrała bieg o 3 1/2 długości przed wałachem Hartnell.
Link do Warwick Stakes: TU






Następnie została zapisana do wyścigu Chelmsford Stakes, który miał miejsce 3 września 2016 roku, ale została skreślona, gdyż podczas treningów skaleczyła się w nogę. Wystąpiła za to 17 września w White Stakes – gonitwie rangi G1 na dystansie 1 mili. Zwyciężyła o 1 1/4 długości, wzbogacając swoich właścicieli o kolejne trofea. W tamtym momencie na koncie miała już „zarobionych” 7 milionów dolarów australijskich. Było to jej 11 rzędowe zwycięstwo.
Link do White Stakes: TU



Już 8 października odniosła kolejne zwycięstwo w skromnie obsadzonym biegu. Okazała się najlepsza spośród trzykonnej stawki, wygrywając pewnie o dwie długości przed Black Heart Bart na dystansie 1 mili i dwóch furlongów w Caulfield Stakes (G1).
Link do Caulfield Stakes: TU

Ostatni występ Winx w 2016 roku miał miejsce 22 października 2016 roku na torze Moonee Valley w prestiżowym Cox Plate – biegu rangi G1 na dystansie 1 mili 2 furlongów. Tym razem klacz czekało cięższe zadanie – musiała obronić zeszłoroczne zwycięstwo, a także stanąć w szranki z ogierem Hartnell, którego pokonała w sierpniu na torze w Warwick, ale jego forma znacznie poszła w górę i typowany był na
jednego z głównych faworytów do wygrania Melbourne Cup. Oprócz niego do wyścigu zapisano jeszcze kilka bardzo dobrych koni, zwycięzców G1, jak: Black Heart Bart, Hauraki, Lucia Valentina, czy Yankee Rose. Okazało się, że także i w tym wyścigu Winx nie dała szans rywalom, pokonując Hartnella aż o 8 długości! Zanotowała tym samym już trzynastą rzędową wygraną. Aż 9 spośród zwycięskich gonitw były wyścigami rangi G1. Tym samym wyprzedziła pod względem wygranych i zarobków Black Caviar oraz So You Think.
Link do Cox Plate 2016: TU

Timeform zwiększył jej rating do 133 punktów, a IFHA przyznał Winx początkową ocenę 130, którą następnie zwiększono do 132, co sprawiło, że gniadoszka zajęła najwyższe miejsce w rankingu klaczy biegających po trawie (turfie) na świecie w 2016 roku, otrzymując największą ilość punktów w swojej kategorii w historii dyscypliny. Kiedy zapytano dżokeja Winx, Hugh Bowmana, o tajemnicę jej sukcesów, odparł krótko: "Ma doskonale zbalansowaną sylwetkę, galopuje lekko i posiada niesamowite przyspieszenie. Ale to wola zwycięstwa oraz determinacja sprawiają, że jest tak dobra. Nigdy dotąd nie jeździłem na tak wspaniałym koniu."
Po drugim rzędowym zwycięstwie Winx w Cox Plate, nastąpiła tradycyjna przerwa na najgorętsze miesiące, jaką dostają konie ścigające się w Australii. Klacz do treningu wróciła w styczniu 2017 roku.

Pierwszy start gniadoszki w nowym roku kalendarzowym zaplanowano na 11 lutego w gonitwie Apollo Stakes, rangi G2, rozgrywanej na dystansie 7 furlongów na torze w Randwick. Zadecydowano jednak o przełożeniu daty wszystkich wyścigów na 13 lutego z powodu ekstremalnych upałów, jakie panowały w rejonie Sydney. Jak nietrudno się domyślić, klacz ponownie odniosła zwycięstwo, po raz kolejny pokonując Hartnella, tym razem o 2 3/4 długości. Po wyścigu dżokej Bowman powiedział: "Moim jedynym zmartwieniem w trakcie wyścigu było tempo, którego trochę brakowało. Klacz galopowała jednak jak zawsze dobrze i to nam pomogło. Trener Chris Waller i jego zespół wykonali świetną robotę, przygotowując Winx po dość długich wakacjach i przerwie w wyścigach. Dla mnie to, że mogę być
częścią jej sukcesu, jest prawdziwym zaszczytem."
Link do Apollo Stakes: TU

Kolejnym wyścigiem klaczy był występ w Norton Stakes (G1), rozgrywanym na dystansie 1 mili na torze w Randwick. Przed samym biegiem intensywnie padał deszcz i trener, obawiając się o zdrowie oraz bezpieczeństwo klaczy, wahał się, czy jej nie wycofać. Obszedł tor, sprawdzając bezpieczeństwo nawierzchni, po czym zadecydował, że pozwoli Winx wystąpić. Intuicja  go nie pomyliła, bowiem wspaniała gniadosza pewnie triumfowała, pokonując o dwie długości Lasqueti Spirit. Jej główny rywal, Hartnell, nie poradził sobie z ciężkimi warunkami gonitwy oraz grząskim torem i zajął ósme miejsce, tracąc do zwycięskiej klaczy aż 9 długości. To zwycięstwo powiększyło dorobek Winx do 15 rzędowych wygranych. Dzięki temu pokonała legendarnego Phar Lapa, który w latach swojego panowania zanotował 14 rzędowych triumfów, oraz zrównała się z epokowymi Carbine i Bernborough. Sumę zarobionych dla swoich właścicieli pieniędzy zwiększyła do 9,8 miliona dolarów australijskich, a była to jej 10 wygrana w gonitwie kategorii G1.
Link do Norton Stakes: TU

Następnym przystankiem w sezonie okazał się wyścig rozgrywany na obiekcie w Rosehill - George Ryder Stakes (G1) na dystansie 7 1/2 furlongów. Warunki ponownie były ciężkie, a tor grząski. Winx miała zmierzyć się z sześcioma rywalami, w tym z mistrzem sprintu Chautauqua i zwycięzcą G1 - Le Romainem, który lubił taką nawierzchnię. Klacz ponownie jednak nie dała szans przeciwnikom. Pokonała Le Romaina o 7 1/4 długości, a Chautauquę o 8 1/2 długości. Po tym wyścigu suma jej wygranych przekroczyła 10 milionów dolarów australijskich. Timeform ocenił dokonania Winx na 134 punktów, co jest niebywale wysoką notą dla klaczy.
Link do George Ryder Stakes: TU




Sezon zakończyła 8 kwietnia w prestiżowej gonitwie Queen Elizabeth Stakes (G1), rozgrywanej na torze w Randwick na dystansie 1 mili i 2 furlongów. Tym razem nawierzchnia była dobra, a klacz pokonała swego odwiecznego rywala Hartnella o 5 1/4 długości.
Link do Queen Elizabeth Stakes: TU





Po tym sezonie IFHA ponownie przyznała Winx ocenę 132. W światowym rankingu najlepszych folblutów na 2017 rok, Winx zajęła drugie miejsce za niesamowitym Arrogate oraz została wybraną najlepszą klaczą na świecie oraz najlepszą klaczą na turfie. Ponownie została odznaczona tytułem Australijskiego Konia Roku, stając się czwartą klaczą (po Sunline, Makybe Diva i Black Caviar), która dwukrotnie zdobywała ten tytuł.

Trener Waller i dżokej Bowman również zwyciężyli w czempionacie na najlepszego trenera i dżokeja 2017 roku wygrywającego gonitwy rangi G1.

Kariera sześcioletnia - sezon 2017/2018


Karierę sześcioletnią Winx rozpoczęła 19 sierpnia 2017 roku w biegu rangi G2 - Warwick Stakes na torze w Randwick. Odniosła wówczas 18. zwycięstwo, a suma wygranych przez nią pieniędzy przekroczyła 13 milionów dolarów. Co jednak należy podkreślić, triumf nie przyszedł jej łatwo. Warwick Stakes jest rozgrywany na dość krótkim dystansie 7 furlongów,  a klacz spóźniła start i już na początku wyścigu straciła do reszty stawki około cztery długości. Dżokej Hugh Bowman musiał się napracować, by zmobilizować klacz do większego wysiłku. Na około 300 metrów przed metą Winx była ostatnia, ale tuż przed celownikiem włączyła swoją "przerzutkę" i wygrała o szyję przed ogierem Foxplay.
Link do Warwick Stakes - TU

Trener Waller zaniepokoił się problemami startowymi Winx i postanowił założyć klaczy nauszniki, które miały pomóc jej się zrelaksować i które do tej pory nosiła jedynie na treningach.

Następny start Winx miał miejsce 2 września w Chelmsford Stakes (G2) na dystansie 1 mili. W tym wyścigu klacz dobrze wystartowała i ulokowała się tuż przed drugim faworytem gonitwy, Red Excitementem. W dystansie jednak ogier przyspieszył i minął Winx. Na prostej klacz zaczęła atakować, ale około 200 metrów przed celownikiem wciąż miała 3 długości straty, a dodatkowo dżokej zgubił bat. Musiał skupić się na posyle, który jednak w zupełności wystarczył, by Winx wygrała o 1 długość przed Red Excitementem. Po wyścigu dżokej Bowman powiedział: "W ostatnim biegu na prostej finiszowej nie miałem żadnych obaw, ale dziś naprawdę się bałem. To, co Winx przed chwilą zrobiła, było niesamowite. Oczywiście wszystko, co robi, jest niesamowite, ale tym razem brakuje mi słów... Red Excitement zrobił doskonały wyścig, niemalże poruszył niebo i ziemię. Czułem się komfortowo w pierwszej części biegu, ale widziałem, co się dzieje przede mną, więc na około 900 metrów przed metą zacząłem się zbliżać. Koncentrowałem się jedynie na tym, by utrzymywać Winx we właściwym rytmie, ale kiedy włączyła przerzutkę 150 metrów przed metą, było to po prostu uczucie nie do opisania."
Link do Chelmsford Stakes - TU.

Kolejny start Winx zaplanowano na 16 września w prestiżowym wyścigu George Main Stakes (G1) na dystansie 1 mili. Klacz przystępowała do niego w roli murowanej faworytki. Ponownie miała się zmierzyć z Red Excitementem i Foxplay'em. Red Excitement ponownie narzucił mocne tempo. Winx nie szła w wyścigu tak, jakby życzył sobie dżokej. Bowman pobudził ją batem na ok. 600 metrów przed metą, jednak klacz zostawała w końcu stawki, tracąc około 8 długości do Red Excitementa. Wydawało się, że Winx wolno reaguje na pobudzanie przez dżokeja, ale na ostatnich metrach wydłużyła krok i wygrała o 1 1/4 długości przed Happy Clapperem. Dopiero trzeci na metę wpadł Foxplay ze stratą 5 3/4 długości do zwyciężczyni. Red Excitement nie wytrzymał narzuconego przez siebie tempa i ostatecznie zajął 7 miejsce ze stratą 9 1/4 długości do Winx. W tym wyścigu padł rekord toru, gdyż klacz pokonała 1600 metrów w czasie 1:33,65.
Link do gonitwy George Main Stakes - TU.

W październiku klacz zadebiutowała na torze wyścigowym w Flemington w Turnbull Stakes (G1) na dystansie 1 mili i 2 furlongów. Trener Winx widząc, że jego podopieczna odzyskuje równowagę wewnętrzną, postanowił zdjąć jej nauszniki. W tej gonitwie rozgromiła ona rywali, wygrywając o 6 1/2 długości.

Link do Turnbull Stakes - TU.

Kolejny występ fenomenalnej klaczy zaplanowano na 28 października. Zwiększył on jej zwycięską passę do liczby 22, bowiem kolejny raz wygrała wówczas Cox Plate (G1) na dystansie 1 mili i 2 furlongów.


Osiągnęła doskonały czas 2:02.94, tym samym poprawiając swój własny rekord z 2015 roku na dystansie 2040 metrów. Było to jej 15 zwycięstwo w wyścigu rangi G1. Zrównała się tym samym z rekordem Black Caviar. Po biegu trener powiedział: "To nie było łatwe zwycięstwo. Trzeba być naprawdę dobrym koniem, by walczyć z tak doskonałym wyścigowcem, jakim jest Humidor, którego pokonała o 1/2 długości."

Link do Cox Plate 2017 - TU.

Po tym wyścigu nastąpiła przerwa w startach, jak to ma miejsce w Australii. Początkowo planowano, by Winx rozpoczęła sezon w Apollo Stakes w lutym 2018 roku. Niestety stały dżokej klaczy, Bowman, został zawieszony za wcześniejsze wykroczenia wyścigowe, a trener nie chciał, by kto inny dosiadał jego ulubienicy. Szkoleniowiec postanowił opóźnić jej sezonowy debiut i poczekać, aż minie kara dla dżokeja.

Winx wystartowała więc w marcu w Norton Stakes (G1) na dystansie 1 mili. Miała się zmierzyć z silnymi rywalami, m.in. ze zwycięzcą Victoria Derby - Prized Icon. Zwyczajowo zebrała się z resztą stawki, by na zakręcie zacząć poprawiać od pola. Na prostej łatwo wyprzedzała inne konie i wygrała o 7 długości przed derbistą. To był jej 16 triumf w gonitwie rangi G1. Pokonała tym samym klacz Black Caviar. Dżokej Bowman tłumaczył, że imponujące zwycięstwo wynikało między innymi z miękkiego toru, jaki klacz preferuje.
Link do Norton Stakes - TU.




Następny start miał miejsce 24 marca w George Ryder Stakes (G1) na dystansie 7 1/2 furlonga. Okazało się, że stanowił on dla Winx 17 wygraną w karierze w gonitwie najwyższej rangi, dzięki czemu pobiła rekord świata, który dotychczas dzieliła z niezwykłym ogierem John Henry. Dżokej po gonitwie nazwał ten bieg taktycznym, gdyż usadowił się po starcie na samym końcu sześciokonnej stawki. Prowadził Invicible Gem, któremu na ogonie siedział Happy Clapper. Winx wrzuciła swoją "przerzutkę" na około 300 metrów przed metą i wygrała łatwo o 4 długości przed Happy Clapperem.
Link do George Ryder Stakes - TU.

Po tym zwycięstwie właściciele i trener Winx rozważali, czy nie wysłać klaczy w czerwcu do Anglii na festiwal wyścigowy Royal Ascot. Ostatecznie jednak zrezygnowali z tej opcji, gdyż szkoleniowiec obawiał się, jak Winx zniesie trudy podróży, stres i okres kwarantanny. Gra wydawała się nie warta świeczki i stwierdzono, że nie opłaca się narażać klaczy na ryzyko i niedogodności jedynie po to, by mogła wystąpić w jednym lub dwóch wyścigach.

Fenomenalna Winx wystartowała 14 kwietnia w Queen Elizabeth Stakes (G1) i to był jej ostatni występ w sezonie. Wyścig rozgrywano na dystansie 1 mili i 2 furlongów. Winx miała zmierzyć się z 9 rywalami. Po starcie dżokej Bowman ulokował się z nią na końcu stawki, a Gailo Chop poprowadził dobrym tempem. Na ok. 800 metrów przed metą Winx i jej główny rywal z ostatnich wyścigów, Happy Clapper, zaczęli przesuwać się do czoła stawki. Clapper po zakręcie galopował przy kanacie, a klacz prowadzona była po zewnętrznej części toru. Winx na prostej włączyła swoją przerzutkę i wygrała o 3 3/4 długości przed prowadzącym wyścig Gailo Chopem, a Happy Clapper stracił do drugiego na mecie rywala długość szyi. To zwycięstwo było 25. rzędowym triumfem Winx.
Link do Queen Elizabeth Stakes - TU.

Po tym kolejnym udanym sezonie Winx otrzymała ocenę 130 w światowym handicapie, co uczyniło ją najwyżej ocenianym koniem na świecie. Stała się też drugim wierzchowcem po Black Caviar, który uzyskiwał tą wysoką ocenę w trzech kolejnych latach.
W październiku 2018 roku po raz trzeci z rzędu otrzymała tytuł Australijskiego Konia Roku sezonu 2017/2018. Dodatkowo uznano ją Czempionką Australijskich Koni na Średnim Dystansie.

Kariera siedmioletnia - sezon 2018/2019


Zwycięska passa Winx trwa już prawie cztery lata. Od 16 maja 2015 startuje regularnie, bez dłuższych przerw i nie zaznała goryczy porażki. 23 marca 2019 roku odniosła swoje 32. rzędowe zwycięstwo, 23 w wyścigu rangi G1.
Swój siedmioletni sezon klacz zaczęła od wygranej w gonitwie nazwanej na jej cześć - Winx Stakes (dawniej Warwick Stakes), która odbyła się 18 sierpnia 2018 roku. Ten wyścig rangi G1 z pulą nagród wynoszącą 500 000 dolarów zgromadził 11-konną stawkę, a głównym rywalem klaczy był Kementari, zwycięzca Randwick Stakes. Dżokej Bowman prowadził Winx z tyłu stawki, by stopniowo zacząć poprawiać pozycję i na zakręcie znajdować się już w środku stawki. Wyprowadził klacz dość szeroko. Bez trudu minęła ona Kementariego, który nie był w stanie sprostać przyspieszeniu rywalki. Ostatecznie ukończył wyścig na czwartym miejscu, a Winx wygrała o dwie długości przed Invictus Prince. Po tym zwycięstwie trener Waller stwierdził, że jego podopieczna nie tylko nie traci nic ze swoich możliwości, ale poprawia się z wiekiem. Tego samego zdania był szef stewardów, Marc Van Gestel, chyląc czoła przed dokonaniami tej niezwykle uzdolnionej klaczy.



Link do Winx Stakes: TU


Tą wygraną Winx postawiła kilka nowych kamieni milowych w historii wyścigów konnych. Pokonała inną doskonałą klacz, Black Caviar, w liczbie rzędowych zwycięstw, powiększając je do sumy 26. Uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu koni z nieprzerwaną passą zwycięstw, za ogierem Camarero (56 triumfów w Puerto Rico) i węgierską klaczą Kincsem (54 triumfów). Ponadto Winx wygrała po raz trzeci z rzędu Warwick Stakes (obecnie Winx Stakes). Poprawiła też swój rekord świata w zwycięstwie w wyścigach rangi G1, osiągając sumę 19 triumfów.

Następny start klaczy zaplanowano na 15 września 2015 w George Main Stakes (G1), po którym powiększyła sumę rzędowych zwycięstw do 27. Na dystansie 1 mili pokonała konia Le Romain o cztery długości. Dżokej Winx po wyścigu powiedział, że już na zakręcie wiedział, że wygrają, ale nie spodziewał się aż takiego "turbodoładowana" na ostatnich 250 metrach.




Link do George Main Stakes:  TU


Następnie klacz z całą swoją załogą udała się do Melbourne, by wziąć udział w Turnbull Stakes (G1) na torze Flemington. Bieg kategorii G1 rozgrywany był na dystansie 1 mili i dwóch furlongów. Do gonitwy oprócz Winx zapisano jeszcze 9 koni. Po starcie klacz ulokowała się w tyle stawki. Tempo wyścigu nie było nadzwyczajne, dlatego konie biegły zgrupowane. Po wyjściu na ostatnią prostą tempo biegu wzrosło, a Winx wciąż zajmowała przedostatnią pozycję. Niezawodny dżokej nie stracił jednak zimnej krwi i spokojnie czekał na lukę, by móc wykorzystać niesamowite przyspieszenie swojej podopiecznej. Kiedy tylko znalazł takie przejście, zwycięska para momentalnie przyspieszyła i szybko nadrobiła zaległości. Winx wygrała o długość przed Youngrstarem. Na uwagę zasługuje kilka szczegółów, obrazujących zmianę tempa galopowania klaczy w trakcie całego wyścigu. Pierwsze 800 metrów Winx pokonała w czasie 50,82 sekund, a ostatnie 800 metrów już w 43,98 sekund, co stanowi różnicę około 40 długości. Ostatnie 200 metrów przebiegła w rekordowym czasie 10,87 sekund, osiągając prędkość 70 km/h!



Link do Turnbull Stakes: TU


Kolejny start klaczy przewidziano na 27 października w Cox Plate na torze w Moonee Valley na dystansie 1 mili i dwóch furlongów. Wyścig zgromadził doborową obsadę i choć stawka była nieliczna, bo zaledwie siedmiokonna, pojawili się w niej goście z zagranicy. Zapisano wielokrotnego zwycięzcę wyścigów rangi G1 - Bentabatlema z Wielkiej Brytanii, rywala Winx z 2017 roku - Humidora, a znany i ceniony w świecie wyścigowym trener AP O'Brien przywiózł Rostropovicha z Irlandii. Podczas wyścigu dżokej Bowman wraz ze swoją klaczą od startu pozostali w bliskim kontakcie z czołową grupą. Kiedy stawka przyspieszyła, nasza bohaterka zajmowała piąte miejsce. Benbatl objął prowadzenie, ale Winx, wychodząc szerokim łukiem, nie dała rywalowi szans i wygrała o dwie długości przed Benbatlem, a 4 i 3/4 długości przed Humidorem.
Link do Cox Plate
https://www.youtube.com/watch?v=IGIogS2YVFo
Po zwycięstwie w Cox Plate trener i właściciele Winx rozważali zakończenie kariery sportowej tej dzielnej klaczy. Szkoleniowiec Waller podkreślał, że Winx należy się szacunek i teoretycznie forma spada wraz z wiekiem. Trener zaznaczył, że chce, by była postrzegana jako niepokonana, ale też nie zamierza przekroczyć pewnych granic. Ponieważ jego podopieczna dobrze spisywała się na treningach, sztab szkoleniowy postanowił, że Winx jeszcze nie skończy kariery, a ostatni jej występ zaplanowano w Queen Elizabeth Stakes.
Po letniej przerwie, która trwa w Australii od końca października do lutego, znakomita córka Street Cry wystąpiła 16 lutego w Apollo Stakes (G2), po raz trzeci wygrywając i pokonując drugiego faworyta wyścigu, Happy Clappera o 2 1/4 długości. To była jej 30. rzędowa wygrana. W wyścigu zbliżyła się do rekordu toru na dystansie 7 furlongów, który należy do Trapeze Artist i wynosi 1:20,33, osiągając rezultat tylko o 0,55 sekundy gorszy.



Link do Apollo Stakes: TU


W marcu tego roku zdążyła odnieść kolejne dwa zwycięstwa. Najpierw triumfowała ponownie w Norton Stakes (G1), gdzie znów zmierzyła się za swoim rywalem Happy Clapperem. Prowadził on od początku wyścigu i utrzymywał przewagę ok. 7 długości. Klacz nie dała się jednak pokonać i na prostej włączyła "przerzutkę", wyprzedzając rywala o 1 3/4 długości. To było jej 31. zwycięstwo z rzędu, 23. w G1 i czwarte w Norton Stakes.
Drugi bieg klaczy w tym miesiącu miał miejsce niedawno, 23 marca. Wystąpiła ponownie w George Ryder Stakes na ciężkim torze. Tym razem zmierzyła się z siedmioma nowymi rywalami na jej rodzinnym torze w Rosehill. Klacz odniosła swoje 32. zwycięstwo niezwykle łatwo, pokonując drugiego na mecie Brutala o 3 1/2 długości.



Link do Norton Stakes: TU


Jeżeli trener wraz ze sztabem i właściciele fenomenalnej Winx nie zmienią decyzji, którą podjęli w październiku ubiegłego roku, klacz zobaczymy po raz ostatni w jej karierze w kwietniu, w wyścigu Queen Elizabeth Stakes. Bez względu na to, czy ten występ zakończy jej karierę, a podopieczna trenera Wallera wygra, już dziś można powiedzieć, że ta fenomenalna klacz jest jednym z najlepszych koni wyścigowych wszechczasów. Jej niesamowitą historię mieliśmy zaszczyt śledzić z niemalejącym zachwytem i szacunkiem przez okrągłych sześć lat.




 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego