news_30_01_2024 Stadnina Pegaz w sezonie 2024 - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:


30.01.2024
 
STADNINA PEGAZ W SEZONIE 2024
 
 
Do rozpoczęcia sezonu 2024 pozostało jeszcze kilka miesięcy. Nasze konie jednak niestrudzenie przygotowują się do wiosny, a u ogierów czołowych i matek stadnych trwa najaktywniejszy moment roku. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym przedstawimy wykaz naszych koni z podziałem na trenerów oraz wspomnimy o sprawach hodowlanych..
 
 

 
Pięciu trenerów na dwanaście koni w Polsce
Postanowiliśmy, że wszystkie dwanaście koni, jakie posiadamy w treningu krajowym, trafią do pięciu różnych szkoleniowców, którzy zdecydowali się być jednocześnie ich współudziałowcami. Najbliższe dwa lata to swojego rodzaju eksperyment - chcemy zobaczyć, jaki będzie efekt treningu naszych koni przez tak dużą liczbę trenerów w Polsce i porównać go z osiągnięciami podopiecznych Stadniny Pegaz we Francji.
Spośród koni znajdujących się w krajowym treningu tylko Pagani jest klaczą starszą (ma obecnie cztery lata). Wszystkie pozostałe wierzchowce to dwulatki i trzylatki. Trenować je będą trenerzy Natalia Szelągowska, Alexander Kabardov, Wojciech Olkowski, Łukasz Such oraz Państwo Wiesław i Małgorzata Kryszyłowiczowie. Poniżej przedstawiamy wykaz naszych podopiecznych, którzy będą ścigać się w sezonie 2024, z podziałem na trenerów:
1. Trener Natalia Szelągowska
- 3l. kl. Petra (Balios - Princess of Java / Java Gold),
- 3l. kl. Taris (Balios - Tiamina / Dark Angel),
- 3l. og. Insyndur (Caccini - Ishigati / Dream Ahead),
- 3l. og. Valkyr (Balios - Victoria Drummond / Sea The Stars),
- 2l. kl. Destra (Balios - Dorchester / Lope de Vega),
2. Państwo Wiesław i Małgorzata Kryszyłowiczowie:
- 4l. kl. Pagani (Balios - Princess of Java / Java Gold),
3. Łukasz Such
- 3l. og. Delph (Prince of Ecosse - Dorchester / Lope de Vega),
- 2l. kl. Persja (Ecosse - Panamera/Soldier Hollow),
4. Trener Aleksander Kabardov:
- 2l. og. Trust (Balios - Tiamina / Dark Angel),
- 2l. og. Azzuri (Balios - Aminata / Soldier Hollow),
5. Trener Wojciech Olkowski
- 3l. og. Salai (Princes of Ecosse - Salien / Arcano),
- 3l. og. Asgard (Balios - Aminata / Soldier Hollow).

Solidna stawka we francuskim treningu
W sezonie 2024 w treningu francuskim znajdować się będzie siedem naszych koni. Ich szkoleniem zajmie się trener Alicja Karkosa. Są to:
- 3l. kl. Florence (Balios - Furia / Campanologist),
- 2l. og. Perpetus (Balios - Princess of Java/Java Gold),
- 2l. og. Fado (Balios -Furia/Campanologist),
- 3l. og. Bali (Exceed And Excel - Balkis / Galileo),
- 5l. kl. Chibani (Wings of Eagles - Chokhani/Dalakhani),
- 4l. kl. Noir (Mastercraftsman - Diamond Daisy/Shirocco),
- 4l. kl. Saanen (Almanzor - Selenia / Not a Single Doubt).

Sprawy hodowlane w sezonie 2024
Pod koniec ubiegłego roku nieco zredukowaliśmy liczbę matek stadnych do tej pory przebywających w naszej stadninie, gdyż zastąpiły je te trenujące wcześniej we Francji. W tym momencie mamy siedem klaczy hodowlanych. Są to Nemezis (Sea the Stars - Rezyana / Redoute's Choice), która ma już roczniaka po Baliosie, będzie wkrótce rodziła źrebaka po og. Victor Ludorum, a następnie trafi do krycia pod og. Erevann, Victoria Drummond (Sea the Stars - Rezyana / Redoute's Choice), Furia (Campanologist - Fair Breeze / Silvano), Tiamina (Dark Angel - Blessing / Dubai Millennium), Dorchester (Lope de Vega – Cloud Line / Danehill Dancer), Lavender Beauty (Le Havre - Onceuponastar / Sea The Stars) oraz Aminatu (Frankel - Just Sensual / Dynasty), kupiona przez nas za 35 tysięcy euro, która pochodzi z bardzo dobrej żeńskiej rodziny. O Aminatu pisaliśmy w poprzednim naszym artykule, który można przeczytać tutaj.
Do wspomnianych matek stadnych dołączą jeszcze klacze, które obecnie znajdują się w treningu wyścigowym.
Obecnie w naszej stadninie przebywają dwa reproduktory - ogier Balios (Shamardal - Elle Galante / Galileo), o którym więcej można przeczytać tutaj oraz ogier Ecosse (Peintre Celebre - Elacata / Acatenango). Ogier Caccini wykorzystywany jest do krycia koni sportowych, a nie z przeznaczeniem na wyścigi.
Prawie wszystkie klacze w Stadninie Pegaz są kryte przez Baliosa. Może się zdarzyć, że wyślemy klacze pod innego ogiera. W zeszłym roku tak zrobiliśmy z dwiema naszymi matkami, ale obie się niestety nie zaźrebiły.
Więcej o sytuacji naszych klaczy stadnych oraz ogierów czołowych pisaliśmy tutaj.
W Stadninie Pegaz przez lata zaszło sporo zmian. Poprzedni sezon zmusił nas do podjęcia zdecydowanych kroków, polegających przede wszystkim na postawieniu na hodowlę oraz Francję. O przyczynach takich działań Andrzej Zieliński opowiedział szczegółowo red. Michałowi Celmerowi w wywiadzie opublikowanym na stronie Trafnews. Można go przeczytać tutaj. W szczerej rozmowie poruszonych zostało wiele kwestii, w tym naprawdę trudnych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z lekturą – jesteśmy pewni, że zainteresuje ona wielu sympatyków Stadniny Pegaz.

 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego